Kılıçdaroğlu: "Her şeyi adalet üzerine inşa etmeye çalışıyorum"

Kılıçdaroğlu: “Her şeyi adalet üzerine inşa etmeye çalışıyorum”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Lideri ve Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu

CHP Genel Lideri ve Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu Zonguldak’ta vatandaşlara hitap etti. Cumhurbaşkanı olduğunda etaplı olarak 5 bin personel alacaklarının kelamını veren Kılıçdaroğlu, “Emekçiye yeteri kadar para vermiyorlar. Zati emekçi de yanlışsız dürüst kalmadı. Batan kim? Esnaf. Esnaf da terk etti Zonguldak’ı. Ne yapsın? Çalışan yok. Üreten yok. Alın teri döken yok. Kazanan yok. Gidip alışveriş yapacak kişi olmuyor. Esnaf kardeşim de unutmasın. 5 bin emekçi çalıştığında en çok esnaf da kazanmış olacak. ve kelamım var, 6 önderin kelamı var. Esnaf sahipsiz, esnafı sahipsiz bırakmayacağız. Onların bakanlığını da kuracağız. Esnaf Bakanlığımızda olacak. Herkesin kazandığı hoş bir Türkiye’yi inşa etmek için yola çıktık. Türkiye’nin bir değişime gereksinimi var. Türkiye’nin huzura muhtaçlığı var. Türkiye’nin ayrışmaya, hengameye değil, birlikte olmaya, birlikte olmaya, birlikte çalışmaya gereksinimi var. Her meskende her mutfakta rahmete gereksinimi var. Birlikte yaşamaya gereksinimimiz var. Şayet bu sıkıntı günler geçecek. Evet hoş günler kesinlikle gelecek. Hiç telaş etmeyin. Bunu da sağlayacağız” dedi

Köylerde kimse kalmadığı için oraların boş kaldığını anlatan Kılıçdaroğlu, “Köyler boşaldı. Köylerde kimse kalmıyor. Kalmak da istemiyor. Kelam verdim. Gittiğim her yerde söylüyorum. Hiç kaygı etmeyin. Bütün köy okullarını tekrar açacağız. ve yüz bin öğretmenin atamasını yapacağız. Beşerler evlatlarını okutmak için kentlere geliyorlar. E köyde öğretmen olsun ne olacak? Köyün imamı var eyvallah. Köyün öğretmeni olacak eyvallah. Köyde ziraat mühendisi olsun, ziraat teknisyeni olsun, eyvallah. Veteriner doktor olsun, eyvallah. Niçin olmuyor bunlar? Neden olmuyor? Gencecik üniversiteyi bitirmiş işsiz. Bunlara iş verin kardeşim. Köye gitsinler. Köyde çalışsınlar. Köyde üretsinler. Köyde yardım etsinler. Çiftçi kazansın. Herkes kazanacak burada. Bu işin ziyan edeni yok zati. Eti dışarıdan getir, canlı hayvanı dışarıdan getir. Buğdayı dışarıdan getir. Arpayı dışarıdan getir. Yulafı dışarıdan getir. ya ne oldu ya? Biz dışarıya mı çalışacağız? Olmaz. Bu sistemi aksi yüz edeceğiz. Ne ezen ne ezilen insanca, hakça bir tertip. Merhum Ecevit buranın da milletvekiliydi. O diyordu, ne ezen, ne eziyet, insanca hakça bir nizam diyordu. İnsanca hakça bir tertibi getireceğiz. Hiç kimsenin telaşı olmasın” sözlerine yer verdi.

2015 yılından beri emeklilere ikramiye konusunda ısrarcı olduğunu söz eden Kılıçdaroğlu, “Ya emekliye Ramazan ve Kurban Bayramı’nda birer maaş ikramiye verin. Taban fiyat kadar olsun. En azından torunu gelirken çocukları gelirken ya ceplerine 5-10 lira harçlık koyar bu insan. ve sokağa çıkar, kahveye masraf. Kahvede arkadaşlarına bir çay ısmarlar diye. Evvel parayı nereden bulacaksın dediler. Bir sürü laf ettiler. Gerisinden bin lira verdiler. Sonra ısrar ettim. Seçim geliyor ya. Biraz daha artırdılar bu sayısı. Kelamım söz kelam. Taban fiyat kadar Ramazan ve Kurban Bayramı’nda emeklilere birer ikramiye vereceğiz. Kurban Bayramı’nda bankaya gidecek emekli kardeşim. Bankadaki hesabına bakacak emekli kardeşim. 15 bin liralık ikramiyesini görecek. Parayı nereden bulacaksın diyorlar. Bedelli kardeşlerim, devasa bir bütçemiz var. Bütçede paranın nereye harcanması gerektiğine siyasi iktidar karar verir. Siyasi iktidar dese ki işçiye az verin bütçeden para az ayrılır. Beşli çetelere çok verin ve oraya daha fazla para çıkar. Şuraya uyuşturucu baronlarıyla ilgili bir şeyler yapın. Herkese para var. Emekliye gelince nereden bulacaksın? 27.5 yılımı devlete harcadım. Bütçe nasıl yapılır? Çok güzel bilirim. Devletin ne olduğunu da pek düzgün bilirim. Paranın nerelere harcanması gerektiğini de pek düzgün bilirim. Savurganlığı önlemenin nasıl olması gerektiğini ve çok düzgün bilirim. İşçiye para verilecek derseniz bütçeye ödeneği koyarsınız. İşçiye Ramazan Bayramı’nda Kurban Bayramı’nda esasen yılda iki sefer birer ikramiye vermenin hiçbir sakıncası yok ödeneğini koyarsınız. Para da ona nazaran harcanır. Kelamım söz. 418 milyar doları dışarıya götürenler size ne kelamım söz? Götürdüğünüz paranın tamamını getireceğim ve bu millete vereceğim Hiç tasa etmeyin. Onlar sanıyorlar ki bay Kemal devleti bilmez. Devleti tanımaz. Devlet bakidir. Devlet adalet üzerine inşa edilir. Devlet parti değildir. Parti devletine dönüştürdüler Türkiye Cumhuriyeti Devletini” diye konuştu.

“Her şeyi adalet üzerine inşa etmeye çalışıyorum”

Her şeyin adaletini düşündüğünü aktaran Kılıçdaroğlu, “Her şeyi adalet üzerine inşa etmeye çalışıyorum. Bundan emin olmanızı isterim. Bir şey daha bizim pırıl pırıl evlatlarımız işsiz, gencecik çocuklar işsiz. Lakin 3 milyon 600 bin Suriyelimiz var. Sizlerin oylarıyla Allah nasip eder iki yıl içinde bütün Suriyeli kardeşlerimizi kendi ülkelerine uğurlayacağız. En geç iki yıl içinde. Bize diyorlar ya Bay Kemal milliyetçi değil. ya vatanını seven kim? Bay Kemal. Yabancıları gönder isteyen kim? Bay Kemal. Yabancılardan medet uman kim? Onlar. Her türlü berbatlığı yapanlar onlar lakin hatalı Bay Kemal oluyor. Ben bu milletin vicdanına güveniyorum. Bu milletin ahlakına, bu milletin faziletine güveniyorum. Bir arada bu ülkeyi değiştireceğiz, bir değişime gereksinimimiz var. Bir değişim olsun artık ya. Kâfi artık ya. 20 yıldır, 22 yıldır, kâfi. Memleketi ne hale getirdiler? ya bu memleket Allah aşkına ya bir kuru soğana muhtaç hale gelir mi ya? Bir kuru soğan alamaz hale geldik ya. Yazıktır günahtır” biçiminde konuştu.

CHP iktidara geldiğinde Filyos Limanındaki çalışmaların duracağı istikametindeki argümanlara da yanıt veren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “CHP gelirse, Kılıçdaroğlu gelirse yapmayacakmış. ya niçin yapmayalım? Hayır niçin yapmayalım? Sizin babanızın malı mı? Orası Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne ilişkin ve yapacağız. Daha hoşunu yapacağız. Daha düzgününü yapacağız. Karadeniz’de tersaneler var. Tersaneler büyümesi lazım. Evet büyümesi lazım. İstihdam oluşturmak lazım. Yapmıyorlar. Para nereye gidiyor? Beşli çetelere gidiyor. Beşli çeteler ne yapıyor? Yahu şu Kemal Kılıçdaroğlu’nun ayağını nasıl kaydırabiliriz? Nasıl bu türlü cumhurbaşkanı yapmaktan vazgeçirebiliriz? Sen saraylara güvenirsin. Ben halka güvenirim. Sen beşli çeteler için çalışırsın. Ben halk için çalışırım.”

“Bize milliyetçilik dersi verenlerin gerçek manada milliyetçi olması lazım” diyen Kılıçdarooğlu, “Kuzey Irak’ta askerin başına çuval geçirilirken ne yaptılar Allah aşkına? Seslerini bile çıkarmadılar. Sinan Ateş Sinan ateş cinayetini çok âlâ takip ediyor bu kardeşiniz. Hiç kaygı etmeyin. Belgeyi kapatmaya çalışıyorlar. Kapattırmayacağım o belgeyi. Katilleri yakalayacağım ve adalete teslim edeceğim. Tıpkı halde Gaffar Okan içinde birebir niyetim var. Hiç tasa etmeyin pahalı arkadaşlarım. Bir Suriye tezkeresi var. Diyorlar ki Kılıçdaroğlu Suriye tezkeresine niçin hayır dedi. Suriye tezkeresinde ne vardı? Terör örgütleriyle gayret için yabancı askerleri Türkiye’ye davet etme hakkı vardır. Ben Ulusal Kurtuluş Savaşı’nı veren ve o gelenekten gelen bir anlayışın siyasetçisi olarak kendi ülkemde hiçbir vakit bir yabancı asker postalı istemiyorum. Bahçeli’ye sorduk. Bu yabancı askerler kim? Kimi davet edeceksiniz? Amerikalıları mı? Rusları mı? Yunanları mı? Almanları mı? Kimleri davet edeceksiniz? Erdoğan’a sordum. Hangi yabancı askerleri davet edeceksiniz? Terörle gayrette bizim güvenlik güçlerimiz tarih yazmışlardır. Terörle çabada büyük muvaffakiyetler elde etmişlerdir. ya onların hepsinin eli öpülür. Sen kalkıyorsun terörle çabada yabancı askerleri davet edeceğim diyorsun. Bay Kemal buna evet desin. Bay Kemal evet der mi ya? Bay Kemal Kurtuluş Savaşının ne olduğunu bilir. Her şeyi bilir” sözlerini kullandı. – ZONGULDAK

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Siyaset