Kılıçdaroğlu: "Bakanlık Değil; Merkez Bankası Lideri Kim Olacak, Gelir Yönetimi Lideri Kim Olacak?

Kılıçdaroğlu: “Bakanlık Değil; Merkez Bankası Lideri Kim Olacak, Gelir Yönetimi Lideri Kim Olacak?

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, “Soruyorlar, ‘Sizin bakanınız kim olacak’ diye. Aslında bakanlık değil; Merkez Bankası Lideri kim olacak, Gelir Yönetimi lideri kim olacak, BDDK Lideri kim olacak, Kamu İhale Lideri kim olacak?.. Biz, 2400 unsurluk ortak mutabakat metnini hazırladık, bakanlıkları mı belirlemeyeceğiz. Bakanlıklar değerli değil. Değerli olan bakanların altındaki liyakat… Bakan kim olacak? Kim olursa olsun. Bakanın altındaki kişi kim olacak? Bu önemli” dedi.

CHP Genel Lideri, Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Haber Türk yayınında, gazeteciler Serap Belet ve Kürşad Oğuz’un sorularını yanıtladı Kılıçdaroğlu, şu açıklamaları yaptı:

“AK PARTİ’NİN DE OY VERECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM. ZİRA, MUHALEFETE DÜŞTÜKLERİNDE SİYASET YAPAMADIKLARINI GÖRECEKLER. (Aday listeleri) Bir problemimiz yok. Zira başlangıçta, hangi prosedürle seçime girileceği konusunda kanılar farklıydı. Bizim karar veremediğimiz bir süreçte, yerelde vilayet ve ilçe bazında karar veremiyorlardı. O kararlar alındı. Aday belirlendi. Durum netleşti. (Yasa yapacak 300 milletvekili sayısını sağlayabilecek misiniz?) Sağlarız. 360 konusu, anayasa değişikliği için; ben demokratik sisteme, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçtiğimiz kademede, AK Parti’nin de oy vereceğini düşünüyorum. Zira, muhalefete düştüklerinde siyaset yapamadıklarını görecekler. Yine, demokratik güçlendirilmiş parlamenter sistem gelsin, diyecekler. Onlar da isteyeceklerdir. Erdoğan üzere davranıp da şunu yakalayın mahpusa atın; olur mu? Biz demokrasiyi ve özgürlükleri istiyoruz.

BİR, ASKERLE İLGİLİ KONUŞMAYACAKSINIZ. İKİ, DİYANET KONUSUNDA KONUŞMAYACAKSINIZ: CHP’nin belirli kesitlerde katılaşmış bir algısı vardı. Farklı münasebetler öne sürülüyordu. Kolay kolay silinmiyordu. Ben ve partim, herkesin inancına saygılıyız. Kimsenin kimliği siyaset konusu olmamalı. Kimlik de siyasetin dışında kalmalı. Siyasetin konusu, ülkeyi nasıl büyüteceğim, milyonlarca insanın karnını nasıl doyuracağım; olması lazım. Kimlik ve inanç üzerinden siyaset; ayrıştırıyor, kutuplaştırıyor. Az değil, ben pek çok kesitle, muhafazakar kesitle, çabucak hemen Türkiye’nin bütün vilayetlerinde toplantılar yaptım. Mühleti en az olanı üç buçuk saat. 25-30’u geçmez, katılanların sayısı. Bize Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten miras kalan iki düşünsel miras var. Bir, askerle ilgili konuşmayacaksınız. Konuşursa, yalnızca Genel Lider konuşacak. İki, diyanet konusunda konuşmayacaksınız. Zira bu iki alana siyasetin girmesi gerçek değildir. Biz, CHP’nin genel liderleri olarak; ne Diyanet İşleri konusunda, ne Genelkurmay Başkanlığı konusunda zarurî olmadıkça konuşmadık.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI’NI KURAN CHP, NİÇİN KAPATSIN: (Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kapatılacağı iddiası) Allah akıl fikir versin. Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kuran CHP, niçin kapatsın. Birinci imam hatip okullarını kuran CHP. Birinci İlahiyat Fakültesi’ni açan CHP. Kuran’ın Türkçe mealini hazırlatan CHP. Ancak biz, bunları siyasete gereç etmeyiz, günah sayarız.

Türkiye, yeni bir atılımın başlangıcında. Demokrasi, bilgi, bilim açısından ve kalkınma açısından. Türkiye son beş yıldır, ulusal gelirde düşüş var, fukaralaşma var. Anadolu’nun içi boşalıyor. Fabrika kalmadı. Kayseri eski gücünü kaybetmiş. Niçin?

MERKEZ BANKASI LİDERİ KİM OLACAK, GELİR YÖNETİMİ LİDERİ KİM OLACAK, BDDK LİDERİ KİM OLACAK, KAMU İHALE LİDERİ KİM OLACAK? Her partiye bir bakanlık verilecek. Oyu ne olursa olsun. Sonra alınan oylara nazaran, bakanlıklar bölüşülecek. (Bakanlıkların ne olduğu muhakkak mi?) Hayır. Artık, soruyorlar ‘Sizin bakanınız kim olacak’ diye. Aslında bakanlık değil. Merkez Bankası Lideri kim olacak, Gelir Yönetimi lideri kim olacak, BDDK Lideri kim olacak, Kamu İhale Lideri kim olacak? Buralara bu işi bilen, en uzman bireyler getirilecek. Merkez Bankası’nın başına gelecek kişi; hem içerideki hem dışarıdaki finans etraflarına itimat veren birisi olacak. Bu kişi, saraydan gelen talimatla değil; işin gereğini yerine getirmiş olacak.

BAKANLIKLAR KIYMETLİ DEĞİL. KIYMETLİ OLAN BAKANLARIN ALTINDAKİ LİYAKAT. MALİYE’NİN BÜROKRASİSİ VARDI: (Ekonominin başında kim olacak?) Biz, 2400 unsurluk ortak mutabakat metnini hazırladık, bakanlıkları mı belirlemeyeceğiz. Bakanlıklar kıymetli değil. Değerli olan bakanların altındaki liyakat. Maliye’nin bürokrasisi vardı. Siyasi tercih, tüm detayları ile bakanın önüne getirilir. Artık o denli bir şey yok. Bakan kim olacak? Kim olursa olsun. Bakanın altındaki kişi kim olacak? Bu değerli. Kim büyükelçi olacak? Hayatı boyunca dış siyaset konusunda bir makale dahi okumamış kişiyi büyükelçi yaparsanız, rüşvet alanları büyükelçi atarsanız, memleketin prestiji ile oynarsınız. Büyükelçi, büyükelçidir. Yetişeceksin, dünyayı tanıyacaksın, yabancı lisanlar bileceksin. Bu işin mürekkebini yalayacaksın. Bakıyorsunuz, bizim adam, büyükelçi tayin edelim. Ne oldu?

KİRLİ SİYASETTEN BU TOPLUMUN ÇIKARILMASI LAZIM: (Bugünkü sağduyu çağrısı) Aşikâr çevrelerin palavra ve iftiralarla dolu hazırlıklar içinde olduğu formunda duyumlar geldi. Bizim bir telaşımız yok. Fakat kirli siyasetten bu toplumun çıkarılması lazım. Er meydanı dediğimiz bir şey var. Yiğitler çıkarlar. Güreşirler, hakem vardır. Sıkıntı biter. Ancak siz orada kural dışı bir şey yaparsanız, bu olmaz. Bunlar olmamalı. Palavra üzerine siyaset olmamalı. Devletin bürokratları kirli işlere bulaştırılmamalı. Kirli işlere bulaşan bürokrat o misyondan çekilip çıkarılmalı. Bürokrat siyasal partinin memuru değildir, devletin memurudur. Devlet bakidir. Devletin memurlarını kendi siyasal tercihlerine nazaran yönlendirir, devletin memurlarını size propaganda yapar hale getirirseniz, sizden yasa dışı her talimatı şartsız yerine getiren bir yapı oluşturursanız bu kirli şeyler ortaya çıkabilir.

HAKLAR GENİŞLER, KISITLANMAZ: (İYİ Partili Bilge Yılmaz’ın, birtakım bürokratların seçimden sonra yurt dışına çıkacağı iddiası) Kirliliğe bulaşan çok kişi var. Görüyoruz, şahidiyiz. Devlet, intikam duygusu ile yönetilmez. Birisi, bir kişiyi ihbar ettiği andan itibaren; onu çabucak intikam duygusu ile cezalandıracağım demek hakikat değildir. Varsa araştırırsınız, soruşturursunuz, rapora bağlarsınız; savcılığa gönderirsiniz, savcı gereğini yapar. Devlet adaletle yönetilmek zorundadır. Mütedeyyin kardeşlerime de seslenmek isterim. Haklar genişler, kısıtlanmaz. Kısıtladığınız andan itibaren demokrasiyi yok etmiş oluyorsunuz. İnancı? Bana ne onun inancından. Kimlik? Bana ne onun kimliğinden.

İNSANLAR NİÇİN SOĞAN ALAMIYOR, SİYASETİN KONUSU BU? (Bozdağ’ın açıklamaları) Buradan Türkiye’nin çıkması lazım. İçki içiyorsa, Allah ile kul ortasında bir şeydir. İçkinin ziyanı var mı, var. Sigaranın ziyanı var mı, var. Bunun kampanyasını açarsın. Sigara ile içki ile gençlere, çocuklara, herkese anlatabilirsin. İçki ile secdeyi, Allah’a ibadeti yan yana getirirseniz, yanmış yaparsınız. İçki içen, dinsiz imansız mı olacak? Yok o denli bir şey. Siyaset bu hususlara girmemeli. Bu beşerler niçin soğan alamıyor, siyasetin konusu bu?

TAÇ GİYEN BAŞ AKILLANIR, DİYE BİR ATASÖZÜMÜZ VAR: (Cumhurbaşkanı seçilirseniz, vazife sürenizin bitiminde o misyonu bırakacak mısınız?) Taç giyen baş akıllanır diye bir atasözümüz var. O makam sıradan bir makam değil, 85 milyonu temsil eden bir makam. Makamın getirdiği bir yük var. Siz o yükü taşımak zorundasınız. Vatandaşlarınız ortasında ayrım yapmamalısınız. Bunun dışına çıkarsanız. Bunun dışına çıkıp da; hakime talimat vereyim, şunu yapsın derseniz devleti devletlikten çıkarırsınız. Şu anda devlette, bürokraside kaygı yaratmaya çalışıyorlar. ‘Gelirlerse herkesi sürecekler.’ Hayır. Vazifesini yapan herkesin başımın üstünde yeri var. Görüşü ne olursa olsun. Yolsuzluk yapmışsa, yolsuzluğa bulaşmışsa, partizanlık yapmışsa; ona diyeceğiz ki ‘şöyle kenara çekil.”

Kaynak: ANKA / Şimdiki