Karayip Denizi'nde 5.5 ton kokain ele geçirildi

Karayip Denizi’nde 5.5 ton kokain ele geçirildi

– Karayip Denizi’nde 5.5 ton kokain ele geçirildi

BOGOTA – Kolombiyalı yetkililer, Karayip Denizi’nde yapılan operasyonlarda 5.5 ton kokain ele geçirildiğini açıkladı.

Karayip Denizi’nde ABD, Kolombiya ve Panamalı grupların iştirakiyle düzenlenen 3 başka operasyonda 5.5 ton kokain ele geçirdi. Uyuşturucu çetelerine büyük darbe vuran operasyonla ilgili açıklama yapan Kolombiya Donanması (Armada de Colombia), birinci operasyonda güvenlik güçlerinden kaçmaya çalışan hız teknesindeki bireylerin denize paketler attığı kaydedildi. Kolombiya Donanması ve Hava Kuvvetleri takımlarının takibi sonucu ulaşılan teknede 15,5 kilogram kokain bulunurken, 4’ü Kolombiyalı ve 1’i Panamalı toplam 5 kişi ise tutuklandı.

Kolombiya Donanması ve Panama ordusu tarafından düzenlenen ikinci operasyonda ise Honduras’a giden bir hız teknesinde 2 bin 198,4 kilogram kokain ele geçirildi. Teknedeki 4 Kolombiyalı tutuklandı.

Ekipler tarafından gerçekleştirilen üçüncü operasyonda ise hız teknesiyle kaçmaya çalışan şüpheliler, 56 paket kokaini denize attı. Güvenlik güçlerinden kaçmayı başaran kaçakçıları arama çalışmaları sürüyor. Operasyonlar sırasında tutuklanan 9 kişi ve bedeli 184 milyondan fazla olan toplam 5.5 ton kokain isimli makamlara tespit edildi.

“Yaklaşık 13 milyon dozdan fazla uyuşturucunun piyasaya sürülmesine mahzur olduk”

Karayip Deniz Kuvvetleri Kumandanı Koramiral Hernando Mattos Daguer, operasyonlara ait yaptığı açıklamada, “Ulusal donanmamız, Panama, ABD ve hava kuvvetlerimiz ile birlikte yürüttükleri çok uluslu operasyonla Karayip Denizi’nde 2023 yılındaki en büyük kokain ele geçirme muvaffakiyetini gerçekleştirdi. Kıyı güvenlik ve başka grupların katıldığı bu operasyonla yaklaşık 5.5 ton kokain taşıyan 3 tekne ele geçirildi. Birinci olayda Karayip Deniz Hava Kümesi ve bir kıyı güvenlik takımı bin 915 kilogram kokaini denize atan tekneyi durdurdu. İkinci olayda ise içerisinde 88 balya halinde 2 bin 100 kilogramdan fazla kokain bulunan bir teknedeki şüpheliler yakalandı. Panama Ulusal Havacılık Servisi, Kuzey Amerikalı ve Kolombiyalı deniz polisi grupları ile gerçekleştirdiği üçüncü operasyonda hız teknesi ile girilen kovalamaca sırasında teknedekiler tarafından denize atılan 57 balya içerisindeki bin 367 kilogram kokaini ele geçirmeyi başardı. Bu operasyonlarla gençlerimizi ve dünyanın sıhhatini tehdit eden 13 milyon dozdan fazla uyuşturucunun piyasaya sürülmesine mani olduk” dedi.

Bölgede bu yılın başından beri piyasa bedeli 1 milyar 521 milyon dolar olan toplam 45,1 ton kokain yakalandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Saim Sevinç – Şimdiki