Karadeniz’deki 4 vilayette 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlandı

Giresun, Artvin, Trabzon ve Bayburt’ta, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlandı.

Giresun‘da Debboy mevkisinde toplanan personel ve memur sendikaları ile siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının üyeleri, Gazi Caddesi güzergahını izleyerek Osman Ağa Meydanı’na yürüdü.

Burada toplanan kümeler, müzikler eşliğinde 1 Mayıs’ı kutladı.

Grup ismine ortak basın bildirisini okuyan KESK Giresun Devir Sözcüsü Gökhan Topal, 1 Mayıs’ın, birlik, dayanışma, gayret günü olduğunu söyledi.

Artvin

1 Mayıs Tertip Komitesince düzenlenen kutlamalar kapsamında Atapark Meydanı’nda toplanan vatandaşlar, pankart ve dövizlerle Halitpaşa Meydanı’na yürüdü.

Trafiğe kapatılan meydanda devam eden kutlamalarda konuşan Eğitim-Sen Artvin Şube Bakanı Köksal Gümüş, 1 Mayıs’ın emekçi sınıfının birlik, gayret ve dayanışma günü olduğunu söyledi.

Bütün işçilerin günü kutlayan Gümüş, “Bugün meskenine yiyecek götürebilmek için ömrünü harcayan milyonların günü. Bugün onuruyla gururuyla kendi ayaklarının üzerinde duranların günü. Bugün umudun, kardeşliğin, sevginin günü.” dedi.

DİSK/Genel-İş Artvin Şube Lideri Selim Alım de işçinin ulusal gelirden aldığı hissenin artması gerektiğini tabir etti.

Konuşmaların akabinde vatandaşların tulum eşliğinde horon oynamasıyla program sona erdi.

Kutlama programına, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan ve Borçka Belediye Lideri Ercan Orhan da katıldı.

Trabzon

Trabzon’da, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü için Cumhuriyet Caddesi’nde bir ortaya gelen KESK, DİSK, TMMOB, Türk Tabipler Birliği üyeleri ve siyasi parti temsilcileri, ellerinde döviz ve pankartlarla Kahramanmaraş Caddesi’nden 15 Temmuz Şehitler ve Hürriyet Parkı’na kadar yürüdü.

CHP Gençlik Kolları tarafından meşalelerin yakıldığı yürüyüşte, sloganlar atıldı.

Program öncesinde Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen zelzelelerde vefat edenler için 2 dakikalık hürmet duruşunda bulunuldu.

Tertip komitesi ismine konuşma yapan Salih Kalyoncu, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlayarak, 11 ili etkileyen zelzelelerde ömrünü yitiren vatandaşları hürmetle andığını söyledi.

Trabzon Demokratik Bayan Platformu ismine Damla Kenanoğlu da konuşma yaparak, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutladı.

Programın müzik ve cümbüş kısmı, sarsıntılardan dolayı iptal edildi.

Öte yandan, Hak Personel Sendikaları Konfederasyonu Trabzon Vilayet Başkanlığınca Kahramanmaraş Caddesi’nden Atatürk Alanı’na kadar yürüyüş düzenlendi.

HAK- İŞ Vilayet Lideri, Öz Sağlık-İş Şube Lideri ve Öz Sağlık-İş Sendikası Karadeniz Bölge Lideri Engin Erbaşaran, yaptığı basın açıklamasında, birlikte güçlü olduklarını gösterebilmek için meydanlarda bulunduklarını belirterek, “HAK-İŞ olarak sıhhatimiz, işimiz, ekmeğimiz, inançlı ve teminatlı istihdam, refah dolu yarınlar ve güçlü gelecek için taleplerimizi yeniden meydanlardan yüksek sesle haykırıyoruz.” dedi.

Bayburt

Bayburt’ta HAK-İŞ ile ÖZ Sağlık-İş üyeleri, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü hasebiyle Saray Bahçesi’ndeki Atatürk Anıtı önünde toplandı.

Grup ismine açıklama yapan HAK-İŞ Vilayet Lideri Murat Şahinoğlu, asrın felaketi olarak anılan sarsıntılarda binlerce işçinin vefat ettiğini ve yaralandığını söyledi.

“Depremde birinci günden itibaren arama kurtarma faaliyetlerine katılan HAK Arama Kurtarma Umut Timi gruplarımız başta olmak üzere işçilerimize, madenci kardeşlerimize, AFAD grubuna ve gönüllülerine, itfaiye erlerimize, polislerimize, askerlerimize, sağlıkçılarımıza, sizlere, tüm emekçi kardeşlerimize, milletimize ve tüm HAK-İŞ teşkilatı mensuplarımıza gönülden teşekkür etmek istiyoruz.”

Kaynak: AA / Atakan Çıtlak – Şimdiki