Kağıthane Yağlı Güreşleri'nde şampiyon Gümüşalan oldu

Kağıthane Yağlı Güreşleri’nde şampiyon Gümüşalan oldu

– Kağıthane Yağlı Güreşleri’nde şampiyon Gümüşalan oldu

İSTANBUL – Bu yıl 30.’su düzenlenen ve 400’ün üzerinde güreşçinin katıldığı Kağıthane Yağlı Güreşleri’nde altın kemer Hüseyin Gümüşalan’ın oldu. Final karşılaşmasında Mustafa Arslan ile gayret eden Gümüşalan, kıyasıya geçen güreşin akabinde ipi göğüsledi.

Kağıthane Belediyesi Hasbahçe Güreş Alanı’nda gerçekleşen 30. Kağıthane Yağlı Güreşleri’nde 400’ün üzerinde pehlivan çaba etti. Birinci olarak alt kümeler güreşirken, Başpehlivanlar Mustafa Taş, Osman Aynur, Recep Kara, Mehmet Yeşil Yeşil de seyirciye Kırkpınar tadında güreşler izletti. Final karşılaşmasında Hüseyin Gümüşalan – Mustafa Arslan güreşinden galip ayrılarak altın kemeri alan isim Gümüşalan oldu. Başpehlivanlar Serhat Balcı ve Mehmet Yeşil Yeşil ise 3.’lük kürsüsünü paylaştı.

Kağıthane Yağlı Güreşleri’ne binlerce vatandaş ilgi gösterdi. Farklı kentlerden yüzlerce güreşçinin katıldığı, alt kümelerin da yer aldığı karşılaşmalarda izleyenler güreşe doydu. Kıyasıya geçen gayretlerin Kırkpınar’ı aratmadığı gözlendi.

Güreşçiler madalya ve kupalarını Kağıthane Belediye Lideri Mevlüt Öztekin’in elinden alırken, Lider Öztekin, ” Bugün 30 Nisandayız ve hava çok hoş taban âlâ saha uygun baş pehlivanlarımız kurslarını çekmiş oldular, ben hoş karşılaşmalar olmasını diliyorum, öğlenden evvel küçüklerimiz, miniklerimiz burada güreş yaptılar birlikte birbirlerini denemiş oldular, artık baş pehlivanlarımız Kırkpınar’dan evvel tekrar birlikte güreş tutmuş olacaklar, karşılaşmalarda tüm baş pehlivanlarımıza muvaffakiyetler diliyorum lakin bu hoşluğu oluşturan baş pehlivanlarımızla birlikte vatandaşlarımız burada binlerce vatandaşımız bugün burada bizleri yalnız bırakmadı her birine başka farklı teşekkür ediyorum cet sporumuz yağlı güreşe daima birlikte takviye oluyoruz inşallah gelecek nesillerde yüzlerce yıldır devam eden bu güreş aktifliğine devam edecektir, birebir vakitte çocuklarımız için de birçok spor karşılaşmalarımız var Kağıthane belediyesi olarak bunları da kıymetlendiriyoruz, önümüzdeki haftada da uçurtma müsabakamız olacak buradan da sizlerin aracılığı ile tüm İstanbulluları tüm Kağıthane’yi uçurtma müsabakasına davet ediyoruz” sözlerini kullandı.

Başpehlivan Recep Kara, “İstanbul Kağıthane Belediyesi’nin yağlı güreş aktiflikleri her sene kalitesini arttırarak devam ediyor. Bugünde olağan döneminden biraz erkene alındı. Kırkpınar’dan sonra yapılıyordu olağan kaidelerde Kırkpınar’dan evvel biraz havalar serin lakin gördüğünüz üzere şükürler olsun hoş bir hava var, seyircimizin ilgisi de hoş inşallah artık bize de hoş güreşler yapmak kalıyor. Bugün burada 10 yaşında olan güreşçiden tutun 40 yaşında baş pehlivan kardeşlerimize kadar herkes bu er Meydanı’nda güreş tutacak. Bu kültürümüzü yaşattığımız için ayrıyeten gururluyuz. Bizi biz yapan bedeller bunlar cet sporumuza kültürümüze daima bir arada sahip çıkalım. Bu tertibin burada tertiplenmesinde emeği geçen Kağıthane Belediye Lideri Mevlüt Öztekin beyefendiye çok teşekkür ediyorum” halinde konuştu

Kağıthane Yağlı Güreşlerinin 20 yıldır güreş ağalığını yapan Yusuf Yoldaş bu yılki etkinliklerde unvanını Ahmet Balcı’ya devretti. Kağıthane Yağlı Güreşlerinin Ağası Ahmet Balcı oldu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yunus Emre Ayaz – Spor