Kaçak yapı yıkımına giden İBB işçisine ve polise, bıçaklı silahlı taarruz: 3 yaralı

İstanbul Beylikdüzü’ndeki Gürpınar Kıyısı’nda İBB grupları kaçak bir yapının yıkımı için harekete geçti. Grupların etrafını saran kalabalık bir küme silah ve bıçak çekip havaya ateş açtı. Yanlarındaki köpeği salan şahıslar 1 polisin ve 2 İBB çalışanının yaralanmasına neden oldu. Yıkım süreci olayların akabinde tamamlandı.

KÖPEĞİ POLİSLERİN ÜZERİNE SALDILAR

Beylikdüzü Gürpınar Kıyısı’nda kaçak yapıldığı belirlenen spor tesisinin yıkımı için İBB’ye bağlı gruplar sabah saatlerinde harekete geçti. Lakin spor tesisinin etrafını kapatan 15 kişilik küme takımlara karşı koydu. İş makinelerinin önüne sanayi tipi tüpler koyan küme, kepçelerin üstüne de çıktı. İş makinelerinin harekete geçmesi üzerine gruptakiler bıçak ve silah çekti. Bir kişi silahı zabıta gruplarına tekraren doğrultup ateş etmekle tehdit etti. Takımların ilerlemesi üzerine silahlı kişi havaya ateş açtı. Kümenin pitbull cinsi köpeği de grupların üzerine salmasıyla bir polis memurunun yaralandığı öğrenildi.

2 İBB ÇALIŞANI VE 1 POLİS YARALANDI

Bir görevliyi bıçakla yaralayan kümenin attığı gaz bombasını bir çalışanın göğsüne isabet ettiği kaydedildi. İki İBB çalışanı ve polis memuru hastanede tedavi altına alındığı belirtildi. Olayların akabinde yıkımın gerçekleştirildiği öğrenildi.

SÜREÇ NASIL İŞLEDİ?

İBB’den kaçak olduğu belirtilen yapıyla ilgili süreç şu halde belirtildi: “İstanbul Valiliği 2020 yılında aldığı kararla spor tesisinin bulunduğu alanın İstanbul Gençlik Hizmetleri Müdürlüğüne 2 yıl müddet ile ön tahsis sürecini gerçekleştirdi. İBB idaresi 5216 sayılı Büyükşehir Kanunu gereği spor tesisinin kendi yetki alanında olması nedeniyle yargı sürecini başlattı. İstanbul bölge Yönetim Mahkemesi tarafından 2021’de ön tahsis sürecinin iptaline karar verildi. İstanbul Valiliği kararı istinafa taşıdı. Mahkeme talebi reddetti ve kararın 24 Ekim 2022’de valiliğe bildiri edilmesiyle yargı kararı katılaştı.”

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Şimdiki