İzmit Körfezi'nde birinci taban çamuru çekimi 2 Mayıs'ta yapılacak

İzmit Körfezi’nde birinci taban çamuru çekimi 2 Mayıs’ta yapılacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iştirakinde hayata geçirilen “İzmit Körfezi Doğu Baseni Taban Çamurunun Temizlenmesi, Susuzlaştırılması ve Bertaraf Hizmeti Projesi” kapsamında birinci çamur çekimi 2 Mayıs’ta yapılacak.

Belediyeden yapılan açıklamaya nazaran, İzmit Körfezi’ni eski günlerine kavuşturarak dev akvaryum haline getirecek projenin startı 2 Mayıs Salı saat 10.00’da verilecek.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un da iştirakinin beklendiği aktarılan açıklamada, Marmara denizindeki müsilaj sıkıntısının akabinde harekete geçen Büyükşehir Belediyesinin, İzmit Körfezi’nin doğu baseninde, akıntılar, yüzeysel sular ve insan faaliyetleri sonucu biriken taban çamuruyla ilgili TÜBİTAK-MAM ve İstanbul Üniversitesi’ne rapor hazırlattığı kaydedildi.

Açıklamada, İzmit Körfezi’ni kurtarmak için taban çamuru temizleme projesine hazırlık yapıldığı tabir edilerek, “İki etaplı projenin 720 hektarlık alanda gerçekleşmesi sonucu 3,5 milyon metreküp, yaklaşık 8 milyon ton taban çamurunun temizlenmesi yapılacak. Projenin ikinci etabının hayata geçirilmesi sonrası İzmit Körfezi eski günlerine kavuşacak ve adeta dev bir akvaryum görünümü kazanacak.” denildi.

Çamurun tabandan borularla çıkarılacağı ve İzmit Atletizm Pisti’nin gerisine kurulan susuzlaştırma tesisine taşınacağı bildirilen açıklamada, projenin 5 yılda tamamlanmasının planlandığı belirtildi.

Kaynak: AA / Tahir Turan Eroğlu – Şimdiki