İzmir'de Kılıçdaroğlu Mitingi: Yurttaşlar Adalet ve Değişim İstiyor

İzmir’de Kılıçdaroğlu Mitingi: Yurttaşlar Adalet ve Değişim İstiyor

HABER: TAMER ARDA ERŞİN- KAMERA: KERİM UĞUR

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun İzmir mitingine gelen fen lisesi öğrencisi “Kılıçdaroğlu benim için hakkı ve adaleti söz ediyor. Zira biz en çok adaleti özledik artık. Biz adaleti duyurmak için Kılıçdaroğlu’nun mitingine geldik. İnşallah iktidara da geçeceğiz ve herkese adaleti ulaştıracağız. Geleceğim için test kitabı almak istiyorum. Alamıyorum şu anda. Fen lisesine gidiyorum. 200 lira bir kitaba vermek istemiyorum artık. Geleceğimi düşündüğüm için Kılıçdaroğlu’na vermek istiyorum” diye konuştu. Bir vatandaş da iktidarın değişmesi isteğini “Bu iktidarın yaptığı kâfi, bizi ettiler beter. Halkı için oldu keder, üzüntü. Bunlar bir an evvel gitsinler” kelamlarını içeren maniyi okuyarak lisana getirdi. Emekli bir yurttaş da “Eşimden haftalık 250 lira harçlık alıyorum. Haftalığımı bu miting için harcamayı göze aldım, geldim” diye konuştu.

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Millet İttifakı Genel Liderleri ile Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’nun iştirakiyle İzmir’de düzenleyeceği mitinge yurttaşlar saatler öncesinden gelerek, Gündoğdu Meydanı’nı doldurdu.

Kılıçdaroğlu’nun konuşma yapacağı alanda bir binaya Kılıçdaroğlu’nun gömleğinin içinden “K” yazılı süperman kıyafeti görünen bir görsel ve üzerinde “İlk tıpta bitirelim. Ben Kemal, geliyorum” yazısının yer aldığı pankart asıldı. Bina uzunluğundaki bu pankartın çabucak yanında da tıpkı boyutlarda Kılıçdaroğlu’nun otomobil ile Çankaya Köşkü’ne giderken milleti selamladığı “Çankaya’ya giden yol, Gündoğdu’dan geçer” yazılı pankarta yer verildi.

“GELECEĞİMİ DÜŞÜNDÜĞÜM İÇİN KILIÇDAROĞLU’NA VERMEK İSTİYORUM”

Alana gelen yurttaşlar ANKA Haber Ajansı’na konuştu ve taleplerini anlattı. Fen lisesinde okuduğun söyleyen bir öğrenci Kılıçdaroğlu’nun kendisi için hakkı tabir ettiğini belirterek, “Kılıçdaroğlu benim için hakkı ve adaleti tabir ediyor. Zira biz en çok adaleti özledik artık. Biz adaleti duyurmak için Kılıçdaroğlu’nun mitingine geldik. İnşallah iktidara da geçeceğiz ve herkese adaleti ulaştıracağız” dedi. Yurttaş, geleceğini Türkiye’de görmek istediğini vurgulayarak, “Geleceğim için test kitabı almak istiyorum. Alamıyorum şu anda. Fen lisesinde okuyorum. 200 lira bir kitaba vermek istemiyorum artık. Geleceğimi düşündüğüm için Kılıçdaroğlu’na vermek istiyorum” diye konuştu.

CEBİNDEKİ SON HARÇLIĞI İLE MİTİNGE GELDİ

Mitinge gelirken taleplerini yazmak için aldığı 4 kartona 80 lira veren diğer bir genç de “Baştakilerin gitmesi lazım artık. Kemal Kılıçdaroğlu’na güveniyoruz. Burası fotoshop değil, gerçek. 4 tane karton aldık, 80 lira verdik. 80 liraydı, şu anda 60 lira var yanımda. Buraya geleceğim diye aldım. Mitingde su almak için. Geç saate kadar kalacağımız için, mitingde bir şeyler almak için aldım” diyerek pahalılıktan yakındı.

RUS ASILLI TÜRK VATANDAŞI: BU BAYRAĞI, İSTİKLAL MARŞI’NI SEVİYORUM

Emekli ve engelli olan yurttaş ise protez fiyatlarının dolar kuru nedeniyle arttığını ve bu durumun düzeltilmesi gerektiğini söyleyerek, “Engellilerin ayaklarının bedelinin tamamının karşılanmasını istiyorum. Devletin tamamını karşılamasını istiyoruz. Balıkesir’de oturuyorum. Balıkesir’den buraya geldim, sadece mitinge gelip gündeme getirmek için…Dolar engellinin hayatını bitirdi. 7 bin 500 liraya yeni çıktı maaş. Daha bir sefer aldık. 5 bin lira ile kendimi nasıl geçindireceğim, ayağı nasıl takacağım?” diye sordu.

İzmir Bayraklı zelzelesinin akabinde Kahramanmaraş merkezli sarsıntılara Malatya’da yakalanan ve her iki sarsıntıda de konutunu kaybeden bir yurttaş ise yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Şu anda 5 aile bir meskende kalıyoruz. Benim psikolojim daha bozuk. Ben 4 olduğu vakit uyanıyorum. İzmir’deki konutum yıkıldı, psikolojim o denli bozuk. Malatya’da daha makus yaşadık fakat hala unutmadık.”

“SICAK ÇORBAYA BİLE GEREKSİNİMİMİZ OLDU”

Yurttaş, sandıkta oy kullanırken sarsıntıda yaşadıklarını unutmayacaklarını vurgulayarak, “Yok, onu kolay kolay unutamayız. Zira o kadar berbat travma yaşadık ki. Dolaşıyorum, Cumhurbaşkanımızı görmeye geldim. Haftaya Malatya’ya gideceğim ve onu görmeden gitmeyim dedim. Unutulmaz, hani televizyonda gösteriyorlar ya. Televizyondaki üzere sahiden değil. Gidin ve görün. Anlarsınız ne demek istediğimi. Memleket gitti. 11 ilimiz gitti. 3 gün aç kaldık… Beşerler canlı canlı karda öldü. Bir çay, en azından bir sıcak çorbaya bile gereksinimimiz oldu bizim” diye konuştu.

MANİ OKUYARAK YAŞADIKLARINI ANLATTI

Yaşadıkları zorluğu mani ile okuyan yurttaş ise şunları söyledi:

“Bindik alamete, gidiyoruz kıyamete. Sonumuz çıkmaz rahmete lakin çıkacak zahmetle. Hayat kıymetli olmuş, ekmek alamıyoruz mahallede Ahmet’le. Bu iktidarın yaptığı kâfi, bizi ettiler beter. Halkı için oldu sıkıntı, ıstırap. Bunlar bir an evvel gitsinler. Halk kaygıdan kaygısını getirmiyor lisana, halka daima yaptılar hile. Kul hakkı da yediler bile bile. Bunlara artık diyelim güle güle.”

EŞİNDEN ALDIĞI 250 LİRA HAFTALIĞI İLE MİTİNGE GELDİ

Emekli maaşını eşine veren ve eşinden haftalık 250 lira alan yurttaş da haftalığını bu mitinge gelmlek için kullandığını belirterek “Biz yevmiye alarak otobüslere doldurulanlardan değiliz. Ben eşimden haftalık alıyorum. Haftalığımı bu miting için harcamayı göze aldım. 220 kilometre öteden geliyorum. Helali beğenilen olsun. 13 yaşında o çocuk dedi ya ‘Ekrem abi, her şey çok hoş olacak’. Gördün mü, milyonların sloganı oldu.”

Emekli maaşının da yetmediğini kaydeden yurttaş eşinin mesken geçindirmede yaşadığı zorluğu da “Nasıl kâfi ya? Bayan ne hesaplar yapıyor biliyor musun? Ekonomist oldu o hesapları yapmaktan” kelamlarıyla tabir etti.

Kaynak: ANKA / Siyaset