İzmir İktisat Kongresi binası 100 yıl sonra tekrar açıldı

İzmir İktisat Kongresi binası 100 yıl sonra tekrar açıldı

İzmir İktisat Kongresi binası 100 yıl sonra tekrar açıldı

Bakan Nebati: “2002 yılında 238 milyar dolar olan ulusal gelirimizi bugün neredeyse 4’e katlayarak 905 milyar doların üzerine çıkardık. Yatırımlarımızı 5 kat artırarak 263 milyar dolar düzeyine ulaştırdık”

İZMİR – 100 yıl evvel ülkenin dört bir yanından gelen iştirakçilerle düzenlenen İzmir İktisat Kongresi’nin 1979 yılında yıkılan ve 2022’de tekrar üretimine başlanan binası hizmete açıldı.

İzmir’de 17 Şubat 1923’te ülkenin dört bir yanından gelen iştirakçilerle toplanan İzmir İktisat Kongresi’nin 1979 yılında yıkılan binası, fonksiyonuna uygun olarak kongrenin yüz yıl evvel toplandığı alanda yapılan tekrar yapıldı. 100 yıl sonra tekrar yapılan İzmir İktisat Kongresi’nin binası, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, AK Parti Genel Lider Vekili ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, AK Parti Genel Lider Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ ile İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ve çok sayıda davetlinin iştirakiyle açıldı.

Açılış merasimi Kur’an tilavetiyle başlarken, sanatçı Yücel Arzen ise ‘ Türkiye Yüzyılı’ müziğini seslendirdi.

Açılış merasiminde konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 100 yıl evvel İzmir İktisat Kongresi’nin gerçekleştirildiği binanın yine ayağa kaldırıldığını tabir ederek, “Ne acıdır ki, geçmiş idarelerin, hatta Gazi Mustafa Kemal’in kurduğu partinin dahi ilgisizliği sonucunda, 1979 yılında yıkılan, cumhuriyetimizin ortak hafızası açısından son derece değerli bir kıymet taşıyan tarihi binayı, yine ayağa kaldırıyoruz. Cumhuriyetimizin kurucu takımları, iktisadi bağımsızlığımızın en az siyasi bağımsızlık kadar değerli olduğunun idrakine sahiptiler. Bu sebeple, cumhuriyetin ilan edilmesine daha aylar varken, 17 Şubat 1923 tarihinde, ülkemizin dört bir yanından ve dünyadan gelen iştirakçilerle birlikte İzmir İktisat Kongresini düzenlediler. İzmir İktisat Kongresi, milletimizin cephede yazdığı destanlarla elde ettiği siyasi bağımsızlığını, iktisadi bağımsızlık iradesiyle perçinleyen tarihi bir kongreydi” dedi.

Misak-ı İktisadi Kararları’nın değerli bir kısmının bugün de yol gösterici nitelikte olduğunu kaydeden Bakan Nebati, “Alınan bu kararlar, yaşadığı onca soruna karşın milletimizin iktisadi alanda da boyun eğmez iradesinin ve azminin ne kadar yüksek olduğunun somut bir göstergesi ve tüm dünyaya ilanıydı. İşte bugün, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bizler de tıpkı boyun eğmez irade ve azimle, milletimiz için hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan gece gündüz çalışmaya devam ediyoruz. Böylelikle, son 21 yılda milletçe büyük başarılara ve asırlık kazanımlara imza attık. 2002 yılında 238 milyar dolar olan ulusal gelirimizi bugün neredeyse 4’e katlayarak 905 milyar doların üzerine çıkardık. Yatırımlarımızı 5 kat artırarak 263 milyar dolar düzeyine ulaştırdık. İhracatımızı 7 kat artışla 256 milyar dolar düzeyine taşırken bugün 228 ülke ve bölgeye ihracat yapan bir ülke pozisyonuna geldik. Sağladığımız dayanaklarla son 21 yılda binlerce fabrika ve tesisi ülkemize kazandırdık. Gizli-açık türlü ataklara karşın çabalarımız sayesinde bizler bugün ulusal gururumuz TOGG’u, ordumuzun yüzen kalesi TCG Anadolu’yu, yerli ve ulusal İHA’larımızı, SiHA’larımızı, Kızılelma savaş uçağımızı, ülkemizin birinci yüksek çözünürlüklü İMECE uydusunu, Yeni Altay Tankımızı, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’mizi, tekrar asırlık bir eser olan İstanbul Finans Merkezi’mizi konuşuyoruz. Her biri başlı başına devasa birer şaheser olan tüm bu büyük kazanımlarımızı ve daha nicelerini, tıpkı 100 sene önceki ulusal uğraş ruhuyla çalışarak milletimizin hizmetine sunuyoruz. Tüm bunlar, milletimizin ortak kazanımları, hepimizin ortak gururudur” diye konuştu.

“Ana akım siyasetlere alternatif bir yaklaşım benimsedik”

Dünyanın son 3 yıldır eşi görülmemiş hadiseleri deneyim ettiğini söyleyen Nebati, “Küresel salgın ve sonrasında çıkan Rusya-Ukrayna savaşı global iktisadın tüm istikrarlarını sarsmıştır. Bugün, bunların tesirleri kısmen atlatılmış olsa da ABD’de son periyotta meydana gelen banka iflasları ve Rusya Savaşı’nın oluşturduğu belirsizlikler devam ediyor. Bu şartlar altında iktisatların üretimi kesintisiz sürdürebilmesi, istihdam sağlayarak büyüyebilmesi giderek daha da zorlaşıyor. Lakin bizler yanlışsız vakitte gerçek adımlar atarak tüm bu riskleri bertaraf ediyoruz. 2021 yılının sonunda, dünyadaki yeni şartların doğurduğu fırsatlardan yararlanabilmek, ülkemizin kıymetli bir global tedarik ve üretim merkezi haline gelmesini sağlamak gayesiyle yatırım, istihdam, üretim ve ihracatı önceleyen Türkiye Ekonomi Modelimizi hayata geçirdik. Modelimizle, geçmişten bu yana, ekonomimizin kronik problemlerine hiçbir deva olmayan ana akım siyasetlere alternatif bir yaklaşım benimsedik. Gerek maliye gerekse para siyasetinde ülke şartlarımızın gerektirdiği tüm adımları kararlılıkla attık. Yerli ve ulusal imkanlarla üreteceğiz, ihraç edeceğiz, büyüyeceğiz, kalkınacağız dedik. Selektif kredi yaklaşımı ile teknoloji ağır, katma kıymetli üretim alanlarını desteklemeye başladık. Böylelikle, ekonomimiz 2022 yılında yüzde 5,6 büyüyerek G20 ve OECD ülkeleri ortasında en süratli büyüyen ülkelerden birisi olmuştur” dedi.

“Enflasyonu tedrici bir halde tek haneli düzeylere çekmeye de kesin kararlıyız”

Enflasyona karşı gayretten asla vazgeçmeyeceklerini de söz eden Nebati, “Rehavete kapılmadan fiyat artışlarını etkileyen tüm ögelerle çabamızı sürdürüyoruz. Enflasyonu tedrici bir formda tek haneli düzeylere çekmeye de kesin kararlıyız. Son devirde İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı ve İnanç Endeksleri üzere öncü göstergelerde yaşanan güzelleşmeler de yanlışsız yolda olduğumuzu ve güçlü büyüme trendimizin devam ettiğini teyit eder niteliktedir. Asla bu kadarıyla yetinecek, tam bağımsızlık yolumuzdan dönecek değiliz. Tam aksine, yarınların yine formlandığı bugünlerde, ülkemizin her alanda dünyanın en büyük 10 iktisadı ortasında yer alabilmesi için çok daha fazla çalışıyoruz. Cari fazla veren Türkiye vizyonumuz çerçevesinde yatırım ortamını güzelleştiren, mal ve hizmet ihracatını hem nicelik hem de nitelik olarak artıran siyasetleri önceliklendiriyoruz. Global rekabete karşı yüksek katma pahalı üretimi, dijitalleşmeyi, yeşil dönüşümü destekliyoruz” biçiminde konuştu.

“Dış ticarette 1 trilyon dolar maksadına ulaşacağız”

Ekonomik gayeleri de açıklayan Nebati, “2028 yılına kadar yıllık yüzde 5,5 büyüme oranıyla ulusal gelirimizi 1,5 trilyon dolara, akabinde da asıl amacımız olan 2 trilyon dolara çıkaracağız. Dış ticarette 1 trilyon dolar amacına ulaşacağız. Kişi başına düşen ulusal gelirimizi 16 bin dolara yükselteceğiz.6 milyon yeni istihdam ile 2028 yıl sonunda toplam 38 milyon istihdama ulaşacağız” dedi.

“Burada alınan kararlar, bugüne de ışık tutuyor”

9 Eylül’ün sadece İzmir’in değil Türkiye topraklarının da kurtuluşu ve Türk Milletinin bağımsızlığının ilanı olduğunu söyleyen AK Parti Genel Lider Vekili ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, “9 Eylül yalnızca bir kentin kurtuluşu değil. Türkiye’nin ulusal çabasının zaferle sonuçlandığı tarihtir. Son düşman da kentten gönderildikten sonra 10 Eylül’de Fevzi Çakmak Paşa ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk kente giriyor. Zaferi kazanmanın huzuru içerisinde büyük bir coşkuyla karşılanıyor. Kazım Karabekir Paşa’nın ‘İzmir’de bu türlü bir ihtişam yapalım’ fikrini Atatürk kabul ediyor ve kısa müddette kongrenin toplanmasına karar veriliyor. Tarım kesitinden, çiftçilerden, personellerden, tüccarlardan yani ilgili tüm temsilcilerden bin 135 temsilci toplanıyor. Burada alınan kararlar, bugüne de ışık tutuyor” diye konuştu.

İzmir İktisat Kongresi binasının tekrar yapılma sürecini anlatan İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ise “Türkiye ve Türk iktisat tarihi açısından çok kıymetli bir yeri olan kongrenin yapıldığı binanın ne yazık ki 1979 yılında periyodun belediye lideri tarafından, tam da tescillenme basamağındayken ve bulunduğu yerin uzun yıllar otopark olarak belirlendiği halde kongrenin ruhuna yakışmayacak biçimde kullanılması, yıllarca İzmirlilerin önünde kanayan bir yara olmuştur. Mülk sahibini ikna ettik ve 14 Nisan 2022’de arsayı satın aldık. Gecikmeden çalışmalara başladık. Binanın dış cephesi, tarihi binanın dış cephesiyle birebir aynı olacak biçimde, iç kısmı ise çağdaş bir kongre merkezi olarak inşa edildi” dedi.

İzmir İktisat Kongresi’nin binası, protokol üyelerinin kurdeleyi kesmesiyle hizmete açıldı. Kurdele kesme merasimine, Kazım Karabekir’in kızı Timsal Karabekir de katıldı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ali Gözeten – Genel