İstanbul'dan 138 sistemsiz Afgan göçmen ülkelerine yollandı

İstanbul’dan 138 sistemsiz Afgan göçmen ülkelerine yollandı

İstanbul‘dan 138 sistemsiz Afgan göçmen ülkelerine yollandı

11 bin 124 Afgan ülkesine gönderildi

İSTANBUL – Sistemsiz göçle gayret çerçevesinde hudut dışı operasyonları aralıksız devam ediyor. Son olarak İstanbul‘dan 138 Afganistan asıllı sistemsiz göçmen ülkelerine gönderildi. Böylelikle yılbaşından bu yana hudut dışı edilen sistemsiz göçmen sayısı 33 bin 879’a ulaştı.

Düzensiz göçle gayrete yönelik sonlarda artırılan güvenlik tedbirlerinin yanı sıra Türkiye’ye yasa dışı yollarla girenlerin yakalanmasına ait kolluk ünitelerinin çalışmaları sürüyor. İstanbul Vilayet Göç Yönetimi Müdürlüğüne bağlı Binkılıç Geri Gönderme Merkezinde idari nezaret altında tutulan ve İstanbul Havalimanı’na getirilen Afganistan asıllı 138 sistemsiz göçmen, kolluk ünitelerinin nezaretinde güvenlik noktasından geçirilmesinin akabinde Afganistan Hava Yolları’na ilişkin uçağa bindirilerek ülkelerine gönderildi.

11 bin 124 Afgan Ülkesine Gönderildi

İçişleri Bakanlığı Göç Yönetimi Başkanlığı’ndan alınan bilgilere nazaran, yılbaşından bu yana Afganistan’a 21’inci charter (özel uçak) seferi İstanbul’dan gerçekleştirildi.

Böylece bu yıl Afganistan’a düzenlenen 21 charter sefer ile 3 bin 415 kişi, tarifeli uçuşlarla ise 7 bin 709 kişi olmak üzere toplam 11 bin 124 Afganistan vatandaşının ülkesine dönüşü sağlandı.

33 bin 879 Sistemsiz Göçmen Hudut Dışı Edildi

Yılbaşından itibaren tüm uyruklarla birlikte hudut dışı edilen sistemsiz göçmen sayısı da 33 bin 879’a ulaştı. Öte yandan, geri gönderme merkezlerinde idari nezaret altında bulunan 16 bin 070 terke davet çerçevesinde süreçleri devam eden bin 620 olmak üzere toplam 17 bin 690 sistemsiz göçmenin hudut dışı süreçleri ise sürüyor.

74 bin 981 Sistemsiz Göçmen Engellendi; 34 bin 986 Sistemsiz Göçmen Yakalandı

Etkili ve süratli işleyen hudut dışı sistemi sayesinde Avrupa ortalamasının çok üzerinde bir muvaffakiyetle geri göndermeler gerçekleştirilirken, yeniden sonlarda alınan güvenlik tedbirleri sayesinde bu yılın başlangıcından bu yana 74 bin 981 sistemsiz göçmenin ülkeye girişi engellendi. Sistemsiz göçmenlerin ve organizatörlerin tespit ve deşifresine yönelik ağırlaştırılan çalışmalar sayesinde de 34 bin 986 sistemsiz göçmen yakalandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Lokman Sarıkurt – 3. Sayfa