İstanbul'da "Kentsel Dönüşümde Yarısı Bizden Kampanyası"nda binalar inceleniyor

İstanbul’da “Kentsel Dönüşümde Yarısı Bizden Kampanyası”nda binalar inceleniyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı takımlarınca, İstanbul’da riskli yapılarını dönüştürmek için “Kentsel Dönüşümde Yarısı Bizden Kampanyası”na başvuran vatandaşların binalarında incelemeler yapılıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, İstanbul’da 21 Nisan’da düzenlenen “Kentsel Dönüşüm Projeleri Anahtar Teslim ve Temel Atma Töreni”nde müjde olarak açıkladığı “Kentsel Dönüşümde Yarısı Bizden” kampanyasına müracaatlar devam ediyor.

Bakanlık gruplarınca İstanbul’da riskli yapılarını dönüştürmek için kampanyaya başvuran şahısların binaları inceleniyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, takımların Kartal Hürriyet Mahallesi’ndeki 5 katlı Erdoğan Apartmanı’nda yaptığı çalışmayı yerinde inceledi.

Gürgen, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, kampanyaya vatandaşın önemli bir teveccühü olduğunu, sayının daima arttığını lisana getirdi.

Vedad Gürgen, Marmara’daki fay çizgisinin bir gün kırılacağının herkesçe bilindiğini, İstanbul’un önemli bir sarsıntıyla karşı karşıya geleceğini vurgulayarak, bunun üstesinden gelebilmenin tek yolunun da kentsel dönüşüm projesi olduğunun altını çizdi.

Gürgen, proje kapsamındaki çalışmalar hakkında bilgi vererek, “Sahada 250 çalışanımız, 60 mobilize grubumuz, 14 sabit birimlerimizle birlikte tespitlerimizi yapıyoruz. Vatandaşımızın talebi doğrultusunda meskenlerine geliyoruz, kendileriyle görüşüyoruz. Ölçümlerimizi gerçekleştiriyoruz. Mevcut projenin ne olduğunu, kendilerine ne sunabileceğimizi gösteriyoruz. Şayet kendileri de uygun görürse alanda yapmış olduğumuz bu kısa tespitlerin sonucunda çabucak ofis çalışmalarına başlıyoruz.” diye konuştu.

Erdoğan Apartmanı malikleri de kabul ederse binanın projesini hazırlanma, yıkım ve anahtar teslim sürecini de birlikte gerçekleştirmek istediklerini belirten Gürgen, “Elbette ki zelzeleler olacak, bu fay sınırı kırılacak ancak bunun afete dönüşmemesi, insanlarımızın enkaz altında kalmaması, hiçbir vatandaşımızın enkaz altında çocuğunu, annesini, babasını, komşusunu arar durumda olmaması için biz bu projeyi gerçekleştirmek zorundayız.” değerlendirmesini yaptı.

“Kampanyaya birinci biz başvurmuşuz”

Apartmanın kolonlarında eza olduğunu, çatlaklar meydana geldiğini belirten Erdoğan, “1999 sarsıntısında bayağı çatlama oldu. Bunları sıvayla 8-10 defa onardık. Müteahhit getirdik, baktırdık. Müteahhitler ‘4 şiddetinde zelzele olursa bina yere iner.’ dediler. Bu kurallarla kendimizin yapma imkanı yoktu, müteahhide veremiyorduk. Devletin sunduğu imkanlar bize cazip geldi.” tabirlerini kullandı.

Orhan Erdoğan, apartmandaki herkesin kampanya için onay verdiğini aktararak, “Kampanya birinci başladığında, o akşam birinci biz başvurmuşuz. Bu sabah bakanlıktan geldiler. Biz de çok şad olduk.” dedi.

Kaynak: AA / Elif Küçük – Şimdiki