İşaret lisanı kursuna ilgi her geçen gün artıyor

İşaret lisanı kursuna ilgi her geçen gün artıyor

İşaret lisanı kursuna ilgi her geçen gün artıyor

YOZGAT – Yozgat’ın Çekerek ilçesinde işitme engellileri daha yeterli anlamak ve onların hayatını kolaylaştırmak hedefiyle açılan işaret lisanı kurslarına ilgi her geçen gün daha da artıyor.

Çekerek ilçesinde işitme engelli bireylerin hayatlarının kolaylaştırılması ve bağlantı pürüzlerinin ortadan kalkması maksadıyla halk eğitim merkezi ve gençlik merkezinde açılan kurslarda birçok vatandaş işaret lisanı eğitimi alıyor. İşaret Lisanı Tercüman ve Eğitmeni Cevahir Solmaz tarafından verilen işaret lisanı eğitimine ilçe halkı da ağır ilgi gösteriyor. Yaklaşık 4 ay süren eğitimler sonunda iştirakçiler işaret lisanı eğitimi sertifikası da veriliyor.

Çekerek Halk Eğitim Merkezi ve Gençlik Merkezinde 4 yıldır işaret lisanı eğitimi verdiklerini belirten Cevahir Solmaz, işaret lisanı kurslarına ilginin büyük olduğunu söyleyerek “Tüm ilçe halkımızı işitme engelli bireylerle daha rahat bağlantıya geçebilmeleri ve onlara dayanak olmaları emeliyle onları işaret lisanı eğitimine bekliyoruz.” dedi.

İşaret lisanı öğrenmenin kendilerine paha kattığını tabir eden kursiyerlerden Esra Ecevit ise, “Gençlik merkezinde açılan işaret eğitimi kursuna geliyorum. Kurs sayesinde dışarıda işitme engelli bireyleri çok rahat anlıyorum ve kendimi söz edebiliyorum. Kursumuzun bitmesine 2 hafta kaldı, kurs bitiminde sertifika da alıyorum. Çok eğlenceli bir formda derslerimize devam ediyoruz.” formunda konuştu.

Kursiyer Melike Işık Karadeniz de, “İşaret lisanı kursunda eğitim alıyorum. Dışarı da işitme engelli bireylerle rahatlıkla konuşabiliyorum, çok keyifli oluyorum. İşitme engellileri anlamak ve hayatlarını kolaylaştırmak için bizim üzere bireylerin işaret lisanı eğitimi almaları gerekiyor.” tabirlerine yer verdi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Mesut Süzener – Mahallî