İmamoğlu: Bu seçimi madenlerde kaybettiğimiz emekçilerimiz için kazanacağız

İmamoğlu: Bu seçimi madenlerde kaybettiğimiz emekçilerimiz için kazanacağız

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu, ‘1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde, Bartın‘da, “Size kelam bu seçimi bir de bilhassa madenlerde kaybettiğimiz personellerimiz, ailelerimiz için kazanacağız. Liyakatsiz insanların, ‘kaderin oyunu’ diye tariflediği bir sisteme son vereceğiz” diye konuştu.

Seçime günler kala Millet İttifakı seçim çalışmalarını sürdürüyor. Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu ve İBB Lideri Ekrem İmamoğlu 1 Emekçi Bayramı’ndan birinci mitingini emekçi kenti Zonguldak’ta düzenledi, akabinde Bartın‘a geçti. Sahneye birinci olarak Ekrem İmamoğlu çıktı. Hayatını kaybeden maden çalışanları için üzgün olduğunu söz eden İmamoğlu, özetle şunları söyledi:

“BU NİZAM DEĞİŞMEDİKÇE ÇALIŞANLARIN MEVT HABERLERİNİ ALMAYA DEVAM EDECEĞİZ: Her şey çok hoş olacak lakin evvel sorumluluklarımızı yerine getirmemiz lazım. Bakın sorumluluklarımızın yerine gelmediği, devletin vazifesini yerine getirmediği, devletin ihtimamlı davranmadığı, devletin adaletli olmadığı, devletin liyakatli bir devri yaşatmadığı ortamda ne yazık ki maden emekçilerimizi kaybediyoruz. Allah’tan rahmet diliyorum, yerleri cennet olsun. Fakat bu sistem değişmedikçe, maden çalışanlarının vefatına baht diye tanımlayan bir akıl var epey önlem alınmadığı bir ortam var epeyce bu acı haberlerini almaya devam edeceğiz.

BU SEÇİMİ MADENLERDE KAYBETTİĞİMİZ ÇALIŞANLARIMIZ İÇİN KAZANACAĞIZ: Size kelam bu seçimi bir de bilhassa madenlerde kaybettiğimiz çalışanlarımız, ailelerimiz için kazanacağız. Liyakatsiz insanların, ‘kaderin oyunu’ diye tariflediği bir sisteme son vereceğiz. Bakın 21 yıldır bu ülkeyi yönettiler. Bugün hala bu memlekete, Bartın‘a, Karadeniz’e, ülkemizin her yerine ‘cek-cak’ diye konuşup bir 20 yıl daha vaat verirken, hatta özür de dilemeyip, hatta kibirli davranıp, darmadağın edip, ötekisi, berikisi, oy veren, vermeyen diye parçalıyorsa bu insanların bir gün bile artık bu vatanın üzerinde bir yetkisinin olmaması lazım. Kalkmışlar bir de diyorlar ki, ‘Bu seçim bir darbe problemi.’ Efendim seçimi onlar kazanırsa ulusal irade, Millet İttifakı kazanırsa darbeciler kazanmış olacak’

BİZDEN EVVEL 1 BİREYE BURS VERMEYEN BELEDİYE ŞU AN 75 BİN ÖĞRENCİYE BURS VDERİYOR: Bu seçim sizin seçiminiz. Bu seçimi, bu seçimi gençler kazanacak. Gençler, önümüzdeki 25 yılı kaybetme lüksümüz yok. Bu beşerler bize önümüzdeki 25 yılı da 50 yılı da kaybettirirler. Bunlar makûs yönettiler. Bakın 2023’te kişi başı 25 bin dolar ulusal gelir maksadı koydular. Fazla değil 15 yıl evvel, şu anda üçte biri bile değiliz, bunlar vazifesi aldığında dünyanın 16 ekonomisindendik. Şu anda 21’deyiz. Geriye gidiyoruz.

BİZ 13. CUMHURBAŞKANIMIZ KEMAL KILIÇDAROĞLU’NA GÜVENİYORUZ: Bakın biz vazifeye geldik bir şahsa dahi burs vermeyen belediye tam 75 bin gence burs veriyor. Sen milletin evladını sokakta bırak. Sen milletin evladına ödeyemeyecek kira sistemiyle ortam sun, sen milletin evladına burs değil, bir avuç yakınının evladına burs ver, ondan sonra milliyetçilik tasla, haydi oradan. Biz bu topraklarda insanı, insan olduğu için severiz. Var mı ötesi? Sevgili anneler biz o denli öğrenmedik mi çocukluğumuzdan beri? Bu ne diyor? Bunlar ‘tür, çeşit’ diyor beşere. İstanbul’da bunların kelam verip yapamadıklarını yaptık, burada da yapacağız. Biz sizden oy istiyoruz. Zira bunların yapamadıklarını da biz yapacağız. Ekonomik sorunları biz çözeceğiz. Neye güveniyoruz biliyor musunuz? Millete güveniyoruz, size güveniyoruz. Milletin evlatlarına güveniyoruz. Bizim 13. Cumhurbaşkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na güveniyoruz.

ONLARIN YAPAMADIKLARINI BİZ YAPACAĞIZ: Devlet Hastanesi’ni biz açacağız, Bartın‘ın etraf yolunu da biz yapacağız. Göreceksiniz Filyos Limanı’nı, o Filyos’un art kısmının bereketli ortamını Nizamlı, seviyeli, stratejik bir akılla bakın Batı Karadeniz’in bütününe bakacağız. Zonguldak’a, Bartın‘a, Kastamonu’ya, Sinop’a kadar bu bölgeyi, Karabük’ü, bu bölgeyi bütün ele alacağız. Bu bölgeyi unutulmuş bir bölge halinden kurtaracağız. Biz bu bölgeyi Türkiye’nin en coğrafik hoşlukları yüksek, turizmi, tarımı, madenciliği, gücü, sanayisi… Onun için daima birlikte bu eksiklikleri gidereceğiz. Adapazarı Karasu Limanı, Akçakoca Ereğli Limanı, Bartın Limanı ve bütün bunlar birbirine bağlayan demir yolu sınırını da biz bitireceğiz. Göreceksiniz bu coğrafyanın hangi eksiği varsa o bizim sorumluluğumuzda.”

Kaynak: ANKA / Siyaset