HDP'li Pervin Buldan: Lokal seçimde her yerden aday çıkaracağız

HDP’li Pervin Buldan: Lokal seçimde her yerden aday çıkaracağız

HDP Eş Genel Lideri Pervin Buldan, Kurban Bayramı ziyaretleri kapsamında gittiği Van’da düzenlenen bir programda konuştu. 2024 yılında yapılacak mahallî seçimlerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Buldan, “Bütün vilayetler ve büyükşehirlerde kendi adayımızı çıkaracağız” dedi.

BULDAN’DAN “YEREL SEÇİM” ÇIKIŞI

14 Mayıs’ta gerçekleştirilen Milletvekilliği seçimlerine Yeşil Sol Parti listelerinden giren, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyen HDP’nin bundan sonraki yol haritası merak konusu oldu. Mahallî seçimlerde nasıl bir hal sergileyeceği bilinmeyen HDP’den açıklama geldi.

“HER YERDE ADAYLARIMIZI ÇIKARACAĞIZ”

HDP Eş Genel Lideri Pervin Buldan, lokal seçimlerle ilgili çarpıcı bir çıkış yaptı. Eylül ayında kongreye gideceklerini belirten Pervin Buldan, kongreden sonra da yeni bir seçim sürecinin başlayacağına dikkat çekti. Mahallî seçimlerde her kentte kendi adaylarını çıkaracaklarını belirten Buldan şöyle konuştu: “Yerel seçimler elbette ki hepimiz açısından değerli. İktidar bir sefer daha devletin bütün imkanlarını kullanmaya çalışacak. Biz de, bütün vilayetlerimizde büyükşehirler başta olmak üzere her yerde adaylarımızı çıkararak bu çabanın içerisinde varlığımızı ve gayretimizi bir sefer daha ispat etmek üzere, bu seçimlerde âlâ bir çalışma temposuyla büyük bir muvaffakiyet elde etmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

HDP Mİ YEŞİL SOL MU?

Seçimden sonra yaşanan eksiklikleri toplantılarında ele aldıklarını lisana getiren Buldan, bu bahiste yeni kararlar aldıklarını belirtip şöyle devam etti: “Bu kararlarla birlikte kongreye gideceğimizi tabir ettik. Kongrede, yeni bir planlama ve yeni bir anlayışla yeni yüzlerle, yeni canlarla bu süreci karşılamak üzeri bir değişim ve dönüşümü başlatmak üzere bir süreç başlayacak. Muhtemelen Eylül ayı üzere kongremizi gerçekleştirip, HDP ile mi yola devam edeceğiz, Yeşil Sol’la mı devam edeceğiz, Yeşil Sol’un ismi mi değişecek? Bütün bunlar şu an tartışma konusu. Bir kurul kurduk. Bu kurulumuz çalışmalarını sürdürüyor.”

HDP, GENEL SEÇİMLERDE EMEK VE ÖZGÜRLÜK İTTİFAKI’NDAYDI

HDP, Genel Seçimlere Emek ve Özgürlük İttifakı çatısı altında girmişti. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday çıkarmayan Emek ve Özgürlük İttifakı, Kemal Kılıçdaroğlu’nu desteklemişti.