Hatay Büyükşehir Belediye Lideri Lütfü Savaş, Kırıkhan'da vatandaşlarla buluştu

Hatay Büyükşehir Belediye Lideri Lütfü Savaş, Kırıkhan’da vatandaşlarla buluştu

Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Lideri Lütfü Savaş, Kırıkhan‘ın ilçe merkezi ve mahallelerinde vatandaşlarla bir ortaya gelerek meselelerini dinledi, sarsıntıların akabinde yapılan çalışmaları anlattı.

Başkan Savaş, Kırıkhan‘da vatandaşlarla bir ortaya geldi. Ziyaret kapsamında birinci olarak Kırıkhan Muhtarlar Derneği Lideri Süleyman Sakın’ın organize ettiği toplantıda Kırıkhan’daki muhtarlarla buluşan Lider Savaş, sarsıntıların akabinde faal olarak misyon yapan belediye çalışanlarının sayısında düşüş yaşadıklarını; yardım çalışmalarını da barınma problemini çözen ya da ailesini inançlı bir yere yerleştirdikten sonra geri dönebilen işçiyle sürdürebildiklerini anlattı.

Depremlerin ekonomik manada devleti olduğu üzere kendilerini de etkilediğinin altını çizen Savaş, vergi ödemesi yapılamadığı için gelirlerinin düşmesine karşın pak içme suyu üzere acil muhtaçlıkları, altyapısı uygun olan mahallelerde kısa vadede çözdüklerini belirtti.

Hatay‘ın genelindeki çalışmalarla Antakya merkezindeki tarihi dokudaki yapıların güzelleştirme planlamalarını başka olarak ele aldıklarını vurgulayan Lider Savaş, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“HATAY’IN DOKUSUNU BİLMEYEN HATAY’A DOKUNMASIN”

“Antakya’nın merkezindeki tarihi dokuyu oluşturan yapıların tekrar ayağa kalkması turizm açısından çok değerli. Bu bütün Hatay‘a gelir demek. Lakin Antakya’yı tekrar ayağa kaldırma çalışmalarında ilgili bakanlıklar bizi görmeden geliyor, bizim fikirlerimizi tekliflerimizi ısrarla almak istemiyor. Projenin liderliğini İstanbul merkezli bir mimarlık ofisine vermişler. Hatay‘ı yine ayağa kaldırma projesini İstanbul’dan yürütemezsin. Burayı en düzgün biz tanıyoruz ve biliyoruz. Hatay‘ın dokusu çok özeldir. Hatay‘ın dokusunu bilmeyen Hatay‘a dokunmasın. Kentimizden hiçbir kurumu, üniversiteleri, bahislerinde uzman insanlarımızla görüşmüyorlar bile. Büyükşehir Belediyesi’ni oluşumlarının içine dahil etmediler. 13 medeniyet, 27 kültür yaşamış burada. Bunları bilmeden, tanımadan, bu kentte nefes alıp yaşamadan Hatay‘ı yine ayağa kaldıramazsınız. Devlet bir bütündür. Hangi partiye oy verirsen ver, Hatay için birlikte hareket etmeliyiz. Belediye de Bakanlık da devletin kurumlardır. Kendileri üzere düşünmeyenleri yok sayamazlar. 2013’ten itibaren bizi görmezden geliyorlar.”

“ÇİFTÇİMİZ ELEKTRİK FATURASINI DAHİ ÖDEMEKTE ZORLANIYOR, MAZOT ALAMIYOR”

Muhtarlarla yapılan toplantı sonrasında mahalle ziyaretlerine devam eden Lider Savaş, Fatih Mahallesi’nde vatandaşlarla bir ortaya geldi. Yalangoz, Yenimahalle ve Camızkışlası mahallelerinde Millet İttifakı Hatay milletvekili adayı Necmettin Çalışkan ile birlikte çalışmalarına devam eden Savaş, “Çiftçimiz artık girdi maliyetlerini saymayı bırakmış, tek kalem elektrik faturasını dahi ödemekte zorlanıyor, mazot alamıyor. Sarsıntının akabinde insanlarımızın geleceğe dair onlarca, yüzlerce sorusu var. 14 Mayıs’tan sonraki Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı idaresinde, milletimiz tüm sorulara süratle muhatap bulacak. Yine toparlanma sürecinde her şey açık, şeffaf olacak” dedi.

Kaynak: ANKA / Siyaset