Hatay 2023 seçim sonuçları açıklandı mı? Hatay seçimi kim kazandı? 2023 CB seçimi Hatay hangi parti-ittifak kazandı, 1. oldu?

Hatay 2023 seçim sonuçları açıklandı mı? Hatay seçimi kim kazandı? 2023 CB seçimi Hatay hangi parti-ittifak kazandı, 1. oldu?

Aylardır süren seçim maratonunda sona gelindi. Adaylar seçim çalışmalarını tamamlayıp sonuçları beklemeye geçerken vatandaşlar da ekranları başında seçim sonuçlarını takip etmeye başladı. Hatay sakinleri de kendi oy bölgelerinde kimin kazandığını araştırdı. Pekala, 2023 CB seçimi Hatay hangi parti kazandı, 1. oldu? Hatay 2023 seçim sonuçları açıklandı mı? Hatay Cumhur İttifakı, Millet İttifakı oy oranları, oy dağılımı ne? Hatay seçimi kim kazandı?

CUMURBAŞKANLIĞI SEÇİM SİSTEMİ NEDİR?

Cumhurbaşkanı adayının, seçilebilmesi için geçerli oyların salt çoğunluğunu alması (en az yüzde 50 oran + 1 oy) gereken iki turlu sistemle seçilir. Hiçbir aday salt çoğunluğu sağlayamazsa, birinci tıpta en çok oy alan iki aday ortasında ikinci cins yapılır ve akabinde salt çoğunluğu alan aday seçilir. Cumhurbaşkanı, 5 yıllık misyon mühleti için direkt halk tarafından seçilir.

KİMLER CUMHURBAŞKANI ADAYI OLABİLİR?

Anayasanın 101. unsuruna nazaran, bir adayın cumhurbaşkanlığı seçimine katılabilmesi için, en son parlamento seçimlerinde tek başına yahut birlikte geçerli oyların %5’ini almış siyasi partiler ya da mecliste en az 20 milletvekiline sahip bir siyasi parti kümesi aday gösterebilir. Başka yandan, ilçe seçim konseylerinde en az 100.000 seçmenin imzasını toplayabilen şahıslar de aday olabilir.

HATAY 2023 CUMHURBAŞLANLIĞI SEÇİMİNİ SEÇİMİ KİM KAZANDI?

Hatay seçim sonuçları YSK datalarına nazaran açıklanacak ve vatandaşların bilgisine sunulacak. Datalar tüm kaynaklardan takip edilirken haberler.com sayfaları da seçim takibi için en emniyetli kaynaklardan biri olarak öne çıkıyor. Sizler de inançlı ve süratli seçim sonuç takibi için haberler.com seçim sayfasına