Hatay 2018 seçim sonucu ne? 2018 Hatay evvelki Cumhurbaşkanlığı seçimi hangi parti kazandı? 2018 Hatay AK PARTİ CHP seçim sonucu!

Hatay 2018 seçim sonucu ne? 2018 Hatay evvelki Cumhurbaşkanlığı seçimi hangi parti kazandı? 2018 Hatay AK PARTİ CHP seçim sonucu!

Aylardır süren seçim maratonunda sona gelindi. Adaylar seçim çalışmalarını tamamlayıp sonuçları beklemeye geçerken vatandaşlar da ekranları başında seçim sonuçlarını takip etmeye başladı. Hatay sakinleri de kendi oy bölgelerinde kimin kazandığını araştırdı. Pekala, Hatay 2018 seçim sonucu! 2018 Hatay evvelki Cumhurbaşkanlığı seçimi hangi parti kazandı? 2018 Hatay AK PARTİ CHP seçim sonucu!

CUMURBAŞKANLIĞI SEÇİM SİSTEMİ NEDİR?

Cumhurbaşkanı adayının, seçilebilmesi için geçerli oyların salt çoğunluğunu alması (en az yüzde 50 oran + 1 oy) gereken iki turlu sistemle seçilir. Hiçbir aday salt çoğunluğu sağlayamazsa, birinci cinste en çok oy alan iki aday ortasında ikinci tıp yapılır ve akabinde salt çoğunluğu alan aday seçilir. Cumhurbaşkanı, 5 yıllık misyon mühleti için direkt halk tarafından seçilir.

KİMLER CUMHURBAŞKANI ADAYI OLABİLİR?

Anayasanın 101. hususuna nazaran, bir adayın cumhurbaşkanlığı seçimine katılabilmesi için, en son parlamento seçimlerinde tek başına yahut birlikte geçerli oyların %5’ini almış siyasi partiler ya da mecliste en az 20 milletvekiline sahip bir siyasi parti kümesi aday gösterebilir. Başka yandan, ilçe seçim konseylerinde en az 100.000 seçmenin imzasını toplayabilen şahıslar de aday olabilir.

2018 HATAY CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNİ SEÇİMİ KİM KAZANDI?

Hatay seçim sonuçları YSK bilgilerine nazaran açıklanacak ve vatandaşların bilgisine sunuluyor. Datalar tüm kaynaklardan takip edilirken haberler.com sayfaları da seçim takibi için en sağlam kaynaklardan biri olarak öne çıkıyor. Sizler de 2018 SEÇİM SONUÇLARI için haberler.com seçim sayfasına