HAK-İŞ Konfederasyonu üyeleri Taksim'e çelenk bıraktı

HAK-İŞ Konfederasyonu üyeleri Taksim’e çelenk bıraktı

HAK-İŞ Konfederasyonu üyeleri, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde Taksim‘de toplandı. HAK-İŞ Konfederasyonu ismine açıklama yapan Öz Taşıma İş Sendikası Genel Lideri Mehmet Ali Kayabaşı, “Pandeminin hem akabinde coşkulu bir biçimde 1 Mayıs kutlamalarına hazırlanırken maalesef 6 Şubat tarihinde meydana gelen zelzele felaketi nedeniyle 1 Mayıs coşkusunu dayanışmaya bırakarak Hak İş olarak Kahramanmaraş merkezde kutlamaya karar verdik” dedi.

Öz Taşıma İş Sendikası üyeleri ve beraberindeki küme, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle Taksim‘e geldi. Sendika üyeleri evvel Taksim Meydanı’na gelerek anıta çelenk bıraktı. Akabinde HAK-İŞ Konfederasyonu ismine açıklama yapan Öz Taşıma İş Sendikası Genel Lideri Mehmet Ali Kayabaşı, 2009 yılında hükümet tarafından 1 Mayıs’ın genel tatil günü olarak ilan edildiğini ve 2010 yılından bu güne kadar geçen periyotta ise genel tatil günü olarak kutlandığı bu düzenlemeyi çok olumlu bulduklarını söyleyerek, “1 Mayıs dünyanın her yerinde işçilerin sıkıntılarını yüksek sesle lisana getirmiş oldukları bir gün. Bizler de 1 Mayıs vesilesiyle taleplerimizi lisana getiriyor meselelere dikkat çekiyor tekliflerimizi alanlarda söylüyoruz. Pandeminin hem akabinde coşkulu bir halde 1 Mayıs kutlamalarına hazırlanırken maalesef 6 Şubat tarihinde meydana gelen zelzele felaketi nedeniyle 1 Mayıs coşkusunu dayanışmaya bırakarak Hak İş olarak Kahramanmaraş merkezde kutlayacağız. Buradan Kahramanmaraş’ta alanları dolduran işçi kardeşlerimizi selamlıyoruz. Son yıllarda yaşadığımız salgın Rus Ukrayna savaşı akabinde gelen ekonomik sakinlik doğal afetler ve bunların çalışma hayatına olan tesirlerini güçlü bir biçimde lisana getiriyoruz. Alın terimizin emeğimizin karşılığını almak için çabamızı yükselterek devam ettiriyoruz. Yaralarımızı birlikte saracağız diyerek sarsıntıdan etkilenen kardeşlerimize dayanışma hislerimizi söz ediyoruz. İşçilerin enflasyona karşı korunmasını istiyoruz. İş kazalarının ve meslek hastalıklarının önlenmesini istiyoruz” dedi.

Ardından Karı Yokuşu’na gelen küme, 46 yıl evvel Taksim’de 1 Mayıs’ta hayatını kaybedenlerin anısına karanfil bıraktı. Burada açıklamalarda bulunan Öz Taşıma İş Sendikası Genel Lideri Mehmet Ali Kayabaşı, “Bu yer 46 yıl evvel bir kaosun, ihanetin olduğu yerdir. 1977 tarihinde Taksim alanını dolduran işçiler ne yazık ki kirli ihanet dolu bir tertibin kurbanı edilmişlerdir. Birlik, gayret, dayanışma gününü kardeşçe, dostça, birlik beraberlik içinde kutlayan personeller bir provokasyonla bu alanda sıkışmış, kim tarafından bırakıldığı bilinmeyen bir kamyonetle işçi kardeşlerimize doğrultulmuş ve maalesef 34 işçi kardeşimiz ezilerek hayatını kaybetmiştir. Ortadan 46 yıl geçmesine karşın bu ihanetin failleri hala bulunamamıştır. Bu kirli tertip ülkemizi 80 darbesine götüren sürecin başlangıcı olmuştur. Hak İş olarak bu ihanetin faillerinin bulunarak en ağır formda yargılanmasını istiyoruz” diye konuştu. – İSTANBUL

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / 3. Sayfa