Gerçek vakitte yapılan karaciğer nakli güzelleşme oranını yükseltiyor

Gerçek vakitte yapılan karaciğer nakli güzelleşme oranını yükseltiyor

Karaciğer naklinin büyük bir kısmının siroz ve kanser nedeniyle uygulandığını söz eden Doç. Dr. Gökhan Ertuğrul, “Doğru vakitte, başarılı bir operasyon ile karaciğer nakli gerçekleştirildiğinde düzgünleşme oranı epey yüksektir” dedi.

Fonksiyonlarını yerine getiremeyen karaciğerin çıkarılıp yerine sağlıklı karaciğer modülü ya da tam karaciğer yerleştirilmesi sürecine karaciğer nakli ismi veriliyor. Karaciğer naklinin büyük bir kısmının siroz ve kanser nedeniyle uygulandığını tabir eden Beykent Üniversitesi Hastanesi Karaciğer Nakil Sorumlusu Doç. Dr. Gökhan Ertuğrul, “Doğru vakitte, başarılı bir operasyon ile karaciğer nakli gerçekleştirildiğinde düzgünleşme oranı epey yüksektir. Karaciğer yetmezliğinde yahut akut karaciğer yetmezliği hadiselerinde hayat kurtaran tedavi olan karaciğer nakli genel organ nakli üniteleri tarafından gerçekleştirilir” diye konuştu.

“KARACİĞER YETMEZLİĞİ İKİ FORMDA GELİŞİYOR”

Karaciğer nakillerinin hangi durumlarda yapılacağı ile ilgili konuşan Doç. Dr. Gökhan Ertuğrul, karaciğer yetmezliğinin iki halde geliştiğini belirterek, şu tabirleri kullandı:

“Birincisi, virüs, ilaç, mantar üzere karaciğer hücrelerinde süratli hasar yaratan etkenlerle oluşan akut karaciğer yetmezliği. Başkası tekrar en sık virüslere (Hepatit B ve C) bağlı gelişen, bunun yanında alkol üzere toksik casuslarla da oluşabilen uzun vakte yayılmış, yavaş gelişen ve siroz ile sonlanan ‘kronik karaciğer yetmezliği’ tablosudur. Siroz yerinde ya da kendi başına olağan tabanda gelişen karaciğer kanserlerinde de (Hepatoma, HCC) karaciğer nakli yapılmaktadır. Karaciğer nakli, karaciğeri kâfi çalışmayan ve organ nakline gereksinim duyan hastalara beyin mevti gerçekleşmiş olan kadavradan yahut canlı bir vericiden alınan karaciğerin nakledilmesi sürecidir.”

“KAN KÜMESİ AHENGİ GEREKİYOR”

Karaciğer nakli için kan kümesi ahengi gerektiğini lakin RH faktörünün bir ehemmiyet taşımadığını söyleyen Doç. Dr. Ertuğrul, karaciğer naklinin ortalama 6-12 saat süren bir ameliyat olduğunu belirtti. Ertuğrul, “Hastanın karaciğeri tamamı ile çıkarılıp yerine sağlıklı karaciğer konulur. Hastanın hastanede kalış müddeti 15 günü bulabilir lakin tam uygunlaşması 8-12 haftadır. Son teknolojiye sahip aygıtların yer aldığı görüntüleme üniteleri, kâfi teknik donanımı bulunduran ameliyathane ve nitelikli bir ağır bakım ünitesinin yer alması, nakil sürecinin yapılacağı sıhhat kuruluşunda bulunması gereken kimi öbür özelliklerdir” dedi.

“NAKİLDEN SONRA ÖZEL BİR DİYET UYGULANMAZ”

Karaciğer naklinden sonra birçok hastaya özel bir diyet uygulanmadığını belirten Doç. Dr. Ertuğrul, “Ancak sizin kullandığınız ilaçların neden olabileceği yan tesirlere ve sizin özelliklerinize nazaran (yüksek tansiyon ya da yüksek kolesterol gibi) farklı diyetler önerilebilir. Ekseriyetle karaciğer nakli sonrası birinci 3 ay hafif ve kendinizi yormayacak antrenmanları yapmanız gerekir” değerlendirmesinde bulundu.


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Sıhhat