FIBA Merkez Konseyi Manila'da toplandı

FIBA Merkez Konseyi Manila’da toplandı

Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) Merkez İdare Heyeti toplantısı, bu yılki FIBA Basketbol Dünya Kupası’nın konut sahiplerinden biri olan Filipinler’in başşehri Manila’da gerçekleşti.

Toplantıda, Merkez İdare Konseyi’nin FIBA Bayanlar Basketbol Dünya Kupası 2026’nın mesken sahipliği hakkını Almanya Basketbol Federasyonu’na ve FIBA Basketbol Dünya Kupası 2027’nin konut sahipliği hakkını da Katar Basketbol Federasyonu’na verme kararları öne çıktı.

Merkez Heyeti’ne, Manila’daki gerçekleşecek final basamağı, küme maçlarında salon değişikliği ve FIBA Basketbol Dünya Kupası 2023 için devam eden hazırlıklar hakkında durum güncellemeleri sunuldu. Ayrıyeten toplantıda Merkez İdare Konseyi, bu yaz gerçekleşecek FIBA Olimpiyat Ön Eleme Turnuvaları için beş konut sahibi ülkenin açıklanmasının akabinde Fransa bayan ve erkek ulusal gruplarına Paris 2024 Olimpiyat Oyunları Olimpik Basketbol Turnuvaları için otomatik iştirak hakkı verdi. 3×3 basketbol için, bayanlar ve erkekler ortasındaki en üst sıradaki Fransız ekibi, Paris 2024’e otomatik olarak iştirak hakkı alacak.

Öte yandan Merkez Şurası, FIBA Kıta Kupaları 2025 Elemeleri’nin birinci ve ikinci penceredeki maçlarının, FIBA Basketbol Dünya Kupası 2019’dan sonra olduğu üzere Şubat 2024’te birleştirilip oynanacağını onayladı. – İSTANBUL

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Spor