Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, Kartal'da vatandaşlarla bir ortaya geldi Açıklaması

Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, Kartal’da vatandaşlarla bir ortaya geldi Açıklaması

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İstanbul‘da Kentsel Dönüşümde Yarısı Bizden Kampanyası’na bugün prestijiyle 410 bin bağımsız kısım için yapılan toplam müracaat sayısının 73 bine ulaştığını açıkladı.

AK Parti İstanbul 1. Bölge milletvekili adayı olan Kurum, Kartal Aydos Ormanı’ndaki bir düğün salonunda, Doğu ve Güneydoğulu vatandaşlarla bir ortaya geldiği kahvaltı programındaki konuşmasına, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlayarak başladı.

Türkiye‘nin farklı vilayetlerinden vatandaşlarla buluştuğu için memnun olduğunu lisana getiren Kurum, Türkiye‘nin 81 vilayetindeki tüm vatandaşlarla, dünyaya kardeşlik bildirisi verdiklerini ve bu birliği kimsenin bozamayacağını söyledi.

Türkiye‘deki kardeşliğin en hoş örneklerinden birinin, 6 Şubat sarsıntılarının akabinde gösterildiğini belirten Kurum, “Deprem, Kahramanmaraş’ta oldu, 11 kenti sarstı lakin acısını Kartal, acısını İstanbul, Türkiye hissetti.” dedi.

Bakan Kurum, zelzelenin akabinde yıkılan konutların yerine yenilerinin yapılması için çalışmalara süratle başlandığını, üretimine devam eden 120 bin konutun birinci teslimine afetten 80 gün sonra başladıklarını anımsattı.

İstanbul’da hayata geçirecekleri büyük kentsel dönüşüm projesine değinen Bakan Kurum, şöyle devam etti:

“Hedef muhakkak, yol önümüzde. 500 bini Anadolu, 500 bini Avrupa yakasında olan iki rezerv alan belirledik. Kalan 500 bin konutu da yerinde dönüştürüp, İstanbul’da, riskli 1,5 milyon yapıyı, yavrularımızın istikbali için yenileyeceğiz. Tabi bu projemizin selameti için, Cumhurbaşkanımız bir de müjde vererek, ‘Kentsel Dönüşümde Yarısı Bizden.’ dedi. Kentsel Dönüşümde Yarısı Bizden Kampanyası’na bugün prestijiyle İstanbul’umuzda 410 bin bağımsız kısım için yapılan toplam müracaat sayısı 73 bine ulaştı. Kartal’ımızda müracaat sayımız da şimdiden 4 bine yükselmiş durumda.”

Kartal genelindeki çalışmalarla tek bir riskli yapı, bina bırakmayacaklarını aktaran Kurum, Yenimahalle, Cevizli Yakacık ve Hürriyet mahallelerinde mülkiyet sorunlarını çözerek kısa müddette tapuları vereceklerini kaydetti.

“Doğu ve Güneydoğu vilayetlerindeki yatırımlar bölgeyi geleceğe taşıyacak”

Türkiye’nin doğu vilayetlerinde de büyük yatırımlara imza atıldığını ve projelerin artarak devam ettiğini anlatan Kurum, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Diyarbakır’ımızda Sur başta olmak üzere her bir karışı yeniledik. Toplumsal konuttan altyapıya, parklarından kamu binalarına kadar yüzlerce yeni eser inşa ettik. Siirt’e binlerce yeni eser kazandırıp bu hoş kentimizi inançla geleceğe taşıyoruz. Medeniyetlerin beşiği Mardin’imizin kentsel dönüşümle tarihi dokusunu, kültürel mimarisini koruduk, muhafazaya devam ediyoruz. Kars ve Ağrı’da millet bahçesinden kentsel dönüşüme ve büyük hayvancılık tesislerine kadar önemli yatırımlar yapıldı. Bitlis’te hanlar, hamamlar ve köprü onarımlarıyla Selçuklu mimarisi yine ihya edildi. Doğu ve Güneydoğu vilayetlerindeki yatırımlar bölgeyi geleceğe taşıyacak. Bu saydığım kentlerde son 21 yılda Sayın Cumhurbaşkanı’mızın liderliğinde 200 milyar liralık toplam yatırım yaptık. Oradaki her vatandaşımız için. Zira Mardin, Bitlis, Diyarbakır, Kars, Ağrı, Muş, Siirt her vakit AK davamızın, Cumhur İttifakı’mızın, Sayın Cumhurbaşkanı’mızın yanında olmuştur. Biz de onların yanında olmaya, onlara hizmet götürmeye devam edeceğiz.”

Yaklaşan 14 Mayıs seçimlerinin, Türkiye için çok değerli olduğuna işaret eden Bakan Kurum, “Bir tarafta, tam 650 bin konut için inşaatları 15 günde başlatanlar, İstanbul’un 39 ilçesinde mahalle mahalle İstanbul’u dirençli hale getirmeye çalışıp 6 milyon vatandaşını konut sahibi yapmış AK Parti var. Öteki tarafta, İstanbul’un sarsıntı bütçesini 6 kat düşürüp, 5 yılda 100 bin konut kelamı verip, 1500 günde 1500 konutun anahtarını teslim edemeyenler, bizim temelini attığımız metroları bitiremeyenler var.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a 14 Mayıs seçimlerinde dayanak isteyen Bakan Kurum, Kartal’dan rekor bir oy beklediklerini lisana getirdi.

Kaynak: AA / Mehmet Kara – Aktüel