Eskişehir'de lokantacılara nazaran Ramazan ayı bereketli geçti

Eskişehir’de lokantacılara nazaran Ramazan ayı bereketli geçti

Eskişehir’de Ramazan ayında olan iş temposunun kendilerini şad ettiğini belirten lokantacı esnafı, kent dışından gelen turistlerin de talep gösterdiğini söyledi.

Mübarek Ramazan Ayının geride bırakılması ile birlikte lokantalar olağan mesai devrine geçti. Lokanta çalışanları, Eskişehir’de vatandaşların dışarda yemek yemeye ilgi gösterdiklerini söyledi. Eskişehir’de 25 yıldır lokanta işletmeciliği yapan Sabri Asar, Ramazanın bereketli geçtiğini söz ederek, işlerinin hoş ilerlediğini lisana getirdi.

“Gündüz ve iftar vaktinde vatandaşlar gelip yemeklerini yedi”

Günün olağan saatlerinde ve iftar vaktinde vatandaşların lokantaya gelerek yemeklerini yediklerini kaydede 25 yıllık lokantacı Asar, on bir ayın sultanı Ramazan ayında yemek fiyatlarını makul düzeylerde tuttuklarını belirterek, “Ramazan ayı bereketli hoş geçti. Hoş işlerimiz oldu. Gündüz ve iftar vaktinde vatandaşlar gelip yemeklerini yedi. Sıhhat durumu nedeniyle oruç tutamayanlar, hasta olanlar ve yaşlılar Ramazanda istek gösterdiler. Bayramın bitmesinin akabinde da biraz dingin geçti ancak yeniden de iş yaptık. Masraflarımızı çıkaracak kadar iş yapıyoruz. Çorbalar hariç 20 çeşit yemek yapıyoruz. Bazen çeşit sayımız 25’e çıkıyor. Bir evvelki iş gününün durumuna nazaran yemekler çıkarıyoruz. İşlerimizin durumuna orantılı olarak yemek yapıyoruz. Öğlen vakitlerinde çok ağır oluyoruz. Saat 12.00 ila 15.00 ortası bilhassa çalışanlar geliyor, yoğunluk oluşuyor. Eskiye göre işlerimiz âlâ ilerliyor. Vatandaşlar artırımlı maaşlarını alınca yemek piyasası canlanmaya başlıyor. Fiyatlarımızı makul düzeyde tutmaya çalışıyoruz. Çoklukla orta fiyatlı yemekler satıyoruz. Çorba satışlarımız da yeterli. Halkın orta gelirlilerinin yiyeceği yemekler yapıyoruz” diye konuştu.

“Eskişehir, Türkiye’nin en ucuz yemek satan kentlerinden biri”

Eskişehir’e kent dışında gelen yerli turistlerin de gelerek yemek yediklerini tabir eden Asar, Türkiye’nin en ucuz yemek satan kentlerinden birinin Eskişehir olduğunu söyleyerek, “Şehir dışından gelen konuklarımız oluyor. Eskişehir’in nesi meşhursa gelip yiyorlar. Fiyatların çok ucuz olduğunu söylüyorlar. Eskişehir yemek istikametinden parasız. Eskişehir, Türkiye’nin en ucuz yemek satan kentlerinden biri. Müşterilerimizin birden fazla öğrenci, esnaf ve memurdan oluşuyor. Yemeklerimize ilgi yüksek” dedi. – ESKİŞEHİR

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / İktisat