Erdoğan: Seçimden Sonra 7 Bin 500 Liranın Üzerinde Emekli Maaşı Alan Vatandaşlarımızı Sevindirecek Bir Hoş Haberi İnşallah Milletimizle Paylaşacağız

Erdoğan: Seçimden Sonra 7 Bin 500 Liranın Üzerinde Emekli Maaşı Alan Vatandaşlarımızı Sevindirecek Bir Hoş Haberi İnşallah Milletimizle Paylaşacağız

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, Memur-Sen’in 7. Olağan Genel Heyeti’nde; “Seçimden sonra yeni Meclis’in yasama faaliyetlerine başlamasıyla 7 bin 500 liranın üzerinde emekli maaşı alan vatandaşlarımızı da sevindirecek bir hoş haberi inşallah milletimizle paylaşacağız” dedi. Erdoğan ayrıyeten, “Avrupa’da herhalde sizler de toplumsal medyada görmüşsünüzdür. Cumhurbaşkanlarına oy verenler kalkmışlar bu yoksula oy vermişler. Yanındaki üç adedine patates, domates ve salatalık koymuşlar. Benim vatandaşım bu işi pek yeterli biliyor. Çok uygun biliyor. Lakin bay bay Kemal öğrenecek” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, Hacı Bayram Veli Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılan Memur-Sen’in 7. Olağan Genel Heyeti’ne katıldı. Erdoğan, burada şöyle konuştu:

“DEPREM FELAKETİNDE SİZLER CANLA BAŞLA ÇALIŞIRKEN, BAZILARI DE SADECE GÖSTERİ YAPMANIN, ACILARIMIZI İSTİSMAR ETMENİN PEŞİNDE KOŞTU”

“Sözlerimin çabucak başında sizlerle birlikte tüm çalışanlarımızın 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü tebrik ediyorum. Bu ortada bilhassa Tel Abyad’da ebediyete uğurladığımız Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde vazifeli polis memuru Özgür Barçın evladımıza, yeniden Emniyet Genel Müdürlüğü’nde misyonlu polis memuru Resul Barutçu evladımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Rabbim şehitler safında bu kardeşlerimize inanıyorum ki peygamberimize komşu edecektir.

Memur-Sen kamu görevlilerimizin hakkını savunma yanında, ulusal iradeye sahip çıkan yavuz duruşuyla da temayüz etmiştir. Kuruluşundan bugüne geçen 28 yıllık periyotta Memur-Sen sürekli halini haktan, adaletten ve demokratik bedellerden yana koymuştur. 28 Şubat periyodu dahil ulusal iradeyi maksat alan tüm teşebbüsler karşısında dik durmuş, sağlam durmuş, vesayetçilerin tehditlerine boyun eğmemiştir. Memurların sıkıntıları kadar İslam coğrafyasındaki kanayan yaralarımızı da gündeme getiren bir vicdan hareketi olmuştur.

Vesayetçi sistemle, çetelerle, mafyayla, terör örgütleriyle, cuntacılarla devletin kılcallarına kadar sızmış haşhaşi bozuntularıyla gayretimizle daima yanımızda olan Memur Sen’e teşekkür ediyorum.

Son asrın en büyük doğal afetinde Memur-Sen topluluğu, birinci andan itibaren tam bir seferberlik ruhu ile hareket etti. Memur-Sen’in 270 kişilik arama kurtarma takımı gece gündüz çalışarak pek çok insanımızı enkazların altından canlı çıkardı. Yardım kampanyalarından kan bağışına, çadırdan nakdi yardımlara kadar her alanda Memur-Sen’li kardeşlerimiz depremzedelerimizin yanında oldu. Biliyorsunuz, bu sarsıntı felaketinde sizler canla başla çalışırken, bazıları de sadece gösteri yapmanın, acılarımızı istismar etmenin peşinde koştu. İnsanımızın canı yanarken bunlar devleti, devletimizin kurumlarını, bilhassa suçladılar. Milleti kışkırttılar, hamaset yaptılar. Yıkıntılar önünde bol bol poz verdiler. İşleri bittikten sonra da sarsıntı bölgesini terk ettiler.

Geçmişte Marmara zelzelesi sonrasında yaşadıklarımızı hatırlayın. Kimdi onlar? Şu andaki CHP. Ne yaptılar? Hiç. Biz, o vakit da tekrar zelzele bölgesini gezdik, dolaştık. Fakat maalesef ortada idare diye bir şey yoktu. Ülkemiz 1999 sarsıntısında yalnızca can kayıplarıyla sarsılmadı, yalnızca yıkıntıların altında ezilmedi. Ekonomik olarak da önemli bir darboğaza girdi.

Bugün utanmadan sıkılmadan 300 milyar dolar getireceğim palavrasını atanlar, o günlerde IMF komiserlerinin çantacılığını yapıyordu. Bay bay Kemal, halef selef olduklarınız o vakit niye size bir kuruş para vermediler? Memurların parasını ödeyemediniz. Ülkeye yatırımlar konusunda en ufak bir şey yapamadınız. Bizim ise bu türlü bir sıkıntımız yok.

“ŞU ANDA 122 MİLYAR DOLAR BİZİM DÖVİZ REZERVİMİZ VAR”

Bu ortada ne oldu, bay bay Kemal, onun bir sözcüsü var, bir de İP’in de malum Merkez Bankası’ndan şöyle bir uğrayıp geçen bir garibi var, ikisi birlikte bir otel odasında IMF’nin temsilcileriyle görüşmeler yaptılar. Neymiş, sıkıntıdaymışız, IMF’den para almamız lazımmış. Biz tabi o vakit dedik ki, bizim bu türlü bir şeye gereksinimimiz yok, gerek yok. ve onlar geldiği üzere döndüler. O gün bugün muhtaçlık yok. Artık ne diyor biliyor musunuz? Herhalde esrar eroin kaçakçılarının Londra’ya götürdüğü paralardan 300 milyar dolar alacakmış. E bu öbür türlü gelmez. Bedelli kardeşlerim, bakın 27,5 milyar dolar o vakit döviz rezervimiz vardı Merkez Bankası’nın. Şu anda 122 milyar dolar bizim döviz rezervimiz var. Doğal bununla da bunlar kalmıyor, yetinmiyor. Zira bunlarda palavra bol. Şayet palavra sanatını öğrenmek isteyenler varsa bay bay Kemal’e müracaat etsinler, bu işi çok düzgün bilir. Çok yeterli bilir. Ben doğal sizlere palavrası asla tavsiye edemem. Zira bu millet doğruluk üzere ayakta durmuştur. Palavra üzere değil.

Türkiye 6 Şubat’ta çok daha geniş bir alanda çok daha yıkıcı, şiddeti çok daha büyük bir sarsıntı yaşadı. Elini vicdanına koyan herkes kabul edecektir ki bugün farklı bir tablo var. Asrın felaketine maruz kalsak da milletimizi de devletimizi de enkazların altında bırakmadık.

“HİÇBİR VATANDAŞIMIZ 1 SENE İÇERİSİNDE YENİ YUVASINA KAVUŞACAĞINDAN ASLA KUŞKU DUYMUYOR”

Hane dayanağı, taşınma ve kira yardımı ile vefat edenlerin yakınlarına nakdi yardım olarak bugüne kadar 30 milyar lira ödeme yaptık. Hala 3,5 milyon insanımızın barınma dahil tüm muhtaçlıklarını karşılıyoruz. Kalıcı konutların inşası için kolları sıvadık. Hatta bayramdan itibaren tamamlanan meskenlerimizi teslim etmeye de başladık.

Hangi siyasi görüşe mensup olursa olsun hiçbir vatandaşımız 1 sene içerisinde yeni yuvasına kavuşacağından asla kuşku duymuyor. Devlet ve millet ortasında işte bu türlü bir inanç iklimi tesis ettik.

Biz yalnızca sarsıntı yaralarını sarmakla kalmadık. Hesaplamalara nazaran 104 milyar doları bulan sarsıntı maliyetine karşın milletimizin öteki alanlardaki sıkıntılarını çözmeye, birbirinden kıymetli projeleri devreye almaya devam ettik. Bunun yanında yerli gazımızın sevincini milletimizle paylaşmak için birinci ay ısınma dahil konutlardaki tüm doğal gaz faturalarını fiyatsız yaptık.

“ZAMLI İKRAMİYELERİNİ HESAPLARINA YATIRARAK EMEKLİLERİMİZE İKİLİ BAYRAM YAŞATTIK”

Öğretmenlerimizden sağlıkçılarımıza kadar Cumhuriyet tarihinin en büyük atamalarını yapıyoruz. Emeklilerimizden memurlarımıza, personellerimizden iş dünyamıza hiç kimseyi, toplumumuzun hiçbir kesitini ihmal etmiyoruz. Milletimize verdiğimiz hangi kelam varsa mazerete sığınmadan tek tek hayata geçiriyoruz. Emeklilikte yaşı bekleyen 2 milyon 250 bin kardeşimizin talebini karşıladık. Nisan ayından itibaren kaideleri uyan vatandaşlarımız maaşlarını almaya başladı. En düşük emekli maaşını 7 bin 500 liraya, bayram ikramiyelerini de 2 bin liraya çıkararak bir öbür değerli adım daha attık. Ramazan Bayramı’nda artırımlı ikramiyelerini hesaplarına yatırarak emeklilerimize ikili bayram yaşattık.

“SEÇİMDEN SONRA 7 BİN 500 LİRANIN ÜZERİNDE EMEKLİ MAAŞI ALAN VATANDAŞLARIMIZI DA SEVİNDİRECEK BİR HOŞ HABERİ İNŞALLAH MİLLETİMİZLE PAYLAŞACAĞIZ”

Seçimden sonra yeni Meclis’in yasama faaliyetlerine başlamasıyla 7 bin 500 liranın üzerinde emekli maaşı alan vatandaşlarımızı da sevindirecek bir hoş haberi inşallah milletimizle paylaşacağız. Tekrar bu periyotta muştusunu sizlerle birlikte verdiğimiz kontratlı kamu vazifelilerinin takıma geçişini sağladık. Böylelikle farklı kamu kurumlarında çalışan yaklaşık 500 bin kardeşimizin problemini tahlile kavuşturduk.

“CUMHURBAŞKANLARINA OY VERENLER KALKMIŞLAR BU YOKSULA OY VERMİŞLER. YANINDAKİ ÜÇ ADEDİNE PATATES, DOMATES VE SALATALIK KOYMUŞLAR”

Dün gece Kılıçdaroğlu çıkmış, taban fiyat üzerindeki vergiyi kaldırmaktan bahsediyor. ya bir insan, bu kadar mı ülkesinden ve milletinden habersiz olur? Bir siyasetçi çalışma hayatına bu kadar mı yabancı olur? Hani derler ya; uyan da balığa gidelim. ya biz minimum fiyatı vergi dışı bırakalı neredeyse 1,5 sene oldu bay bay Kemal. Dahası, öteki fiyatların de taban fiyat kadarki gelirlerini vergi dışı bıraktık. Hiç mi gündemi takip etmiyorsun? ya bu akıl hocalarına ders ver. Fakat onlar da sana ders vermiyor. Bizim işçi kardeşlerimiz için neler yaptığımızı hiç mi araştırmıyorsun? Önüne konulan kağıt kesimlerini okumadan evvel hiç mi sorgulamıyorsun? İnşallah 14 Mayıs’ta bu trajikomik durumlara da son verecek, tekaüt vakti geldiği anlaşılan Kılıçdaroğlu’nu siyasetten emekli edeceğiz. Böylelikle hem kendisini hem CHP seçmenini hem de milletimizi bu eziyetten kurtaracağız. Kılıçdaroğlu ve ortakları hangi palavraya sarılırsa sarılsın sokaktaki vatandaş bunların çapsızlıklarını da bizim çabalarımızı de çok güzel biliyor, görüyor, refahını arttırmak için verdiğimiz samimi çabayı takdir ediyor.

Çalışanlarımızın ve emeklilerimizin alım gücü 2002 yılına nazaran bugün her bakımdan daha fazladır. Sarsıntı sonrası bilhassa büyükşehirlerimizde ansızın artan kira fiyatlarıyla ilgili olarak söylüyorum, gerekli çalışmaları yapıyoruz. Gerek TOKİ vasıtasıyla daha fazla konut üreterek gerekse memurlarımız ve fiyatlı çalışanlarımızın refah kayıplarının önüne geçerek bu sıkıntıyı de kesinlikle tahlile kavuşturacağız. Bedelli arkadaşlar, şunu unutmayın, biz siyaseti ikbal için değil ülkeye ve millete hizmet için yapan insanlarız. Biz milletin kederi ile dertlenen, yükünü hafifletmeye çalışan bir takımız. Biz hangi görüşten olursa olsun, milyonun her bir ferdine bilhassa mesuliyet duygusu ile hareket eden bir ittifakız. İnsanları fikrine meşrebine, mezhebine, kökenine nazaran ayırmanın ne inancımızda ne de siyasi geleneğimizde yeri vardır asla olmayacaktır.

“YA SENİN ALEVİLİĞİNDEN BİZE NE, BİZ BU TÜRLÜ BİR ŞEYDEN ÖTÜRÜ SENİ ELEŞTİRDİK Mİ?”

Bay bay Kemal diyor ki ‘Ben Aleviyim’. ya senin Aleviliğinden bize ne, biz bu türlü bir şeyden ötürü seni eleştirdik mi? İyi olsun, ne kadar hoş. Fakat bugüne kadar sen bunu hiç söylemiyordun, ne oldu da artık söyledin? Çok manidar. İlham Aliyev kardeşim diyor ki, hani o malum köprüde, ne diyordu köprünün üzerindeki kardeşlerimiz, saldırdıkları vakit kafir, ‘Bizi Türk kardeşlerimiz öldürsün, bizi bunlara öldürtmeyin’. Bu millet bu türlü bir millet lakin ne yazık ki o vakitte bu işin başını çeken yeniden CHP’nin başındaki zattı. Lakin bu millet artık bunları yutmayacak. Bunlara artık benim milletim prim vermeyecek. Hangi kurumda çalışırsa çalışsın, hangi mezhepten, hangi meşrepten olursa olsun, bunların hiçbiri bizim sıkıntımız değildir.

Sen Alevi olmuşsun, şu olmuşsun, bu olmuşsun, bunların hiçbirisi bay bay Kemal bizi ilgilendirmiyor. Bunun soruşturmasını yapacak olan da Rabbimdir, biz değiliz. Biz kimiz ya, biz kimiz?

“GÖREVE GELİNCE ELBETTE PERİYODU SABIK YARATACAĞIZ DİYEN TEK PARTİ FAŞİZMİ HEVESLİSİ ZORBALARDAN OLMADIK”

Bugüne kadar global iktisadın ve ülkemizin mali durumuna bakmaksızın kamu görevlilerimize gelecek korkusu biz yaşatmadık. Kılıçdaroğlu üzere her hafta Meclis kürsüsünden farklı meslek kümelerini tehdit etmedik. Neler demedi; polislerimizi tehdit etti, öğretmenlerimizi tehdit etti, hekimlerimizi tehdit etti, aklınıza kim gelirse. Vazifeye gelince elbette evresi sabık yaratacağız diyen tek parti faşizmi heveslisi zorbalardan olmadık. Kimsenin ekmeğiyle oynamadık. Artık ne diyor? ‘Hiç kimseyi işinden etmedik.’ Ya, 4 yıldır belediyelerde işlerinden edilen benim vatandaşlarımın hakkını hukukunu sanki sen neyle izah edeceksin?

Memur-Sen’in bu vizyonumuzu gerçeğe dönüştürme gayretimizde de bizleri yalnız bırakmayacağına inanıyorum. Bunun için 14 Mayıs çok büyük kıymet taşıyor. Seçimde önümüze gelecek oy pusulasında yalnızca ittifaklar ve adaylar olmayacak. Bu pusulada birebir vakitte iki farklı gelecek olacak, iki farklı toplum ve devlet tasavvuru yer alacak. ya toplumun temel direği olan aile kurumuna sahip çıkanları ya da aile düşmanı sapkın akımların takviyesini alanları tercih edeceğiz. Cumhur ittifakı LGBT’ci değildir. Şu anda ismi millet olan zillet ittifakında LGBT aleyhine bir kelam duydunuz mu? Yok. Zira LGBT’yi açık ve net olarak ne yapıyorlar, başta ana muhalefet olmak üzere, savunuyorlar.

Aile kurumunu bu derece bir kenara koyan anlayışa 14 Mayıs’ta benim milletim gereken dersi verecektir, ben buna inanıyorum. ya ülkenin bekasını her türlü hesabın üstünde tutanları ya da çıkarları için bölücülerle ve FETÖ’cülerle iş birliği yapmaktan çekinmeyenleri seçeceğiz; ya 85 milyonun birlik ve beraberliğini savunanları ya bu toplumu Alevi, Sünni, Türk, Kürt diye bölen fitne tüccarlarını tercih edeceğiz; ya son 21 yıldır ülkeyi muvaffakiyetten muvaffakiyete koşturan ehil takımlara, ya da geçmişinde SSK’yı batırmaktan öbür hiçbir öyküsü olmayan bir muhterise oy vereceğiz.”

Kaynak: ANKA / Aktüel