Engin Altay: 'Sizin paranızın hesabını soracağız'

Engin Altay: ‘Sizin paranızın hesabını soracağız’

CHP Küme Başkanvekili Engin Altay dün Silivri’de muhtarlar ve çiftçilerle bir ortaya geldi, Gazitepe, Seymen, Büyükkılıç ve Küçükkılıç Mahallelerinde yaşayan vatandaşların sıkıntılarını dinledi. Altay, “Sizin paranızın hesabını soracağız. Yeni Türkiye, bütün çocukların, gençlerin umutlu olduğu, bayanların güçlü olduğu, emeklilerin huzurlu olduğu bir Türkiye olacak” dedi.

CHP Küme Başkanvekili Engin Altay, CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici, Silivri CHP İlçe Lideri Berker Esen ve evvelki devir Silivri belediye lider adayı Özcan Işıklar ile dün Silivri’deki muhtar ve çiftçilerle bir ortaya geldi. Ekonomik kriz ve sayıştay raporlarına yansıyan ihalelerden bahseden Altay, yaklaşan seçimlerin değerine dikkat çekti.

2023 genel seçimlerinin öteki seçimlerden farkını anlatan Altay, konuşmasını şöyle sürdürdü:

HER İKTİDAR TÜRKİYE’DE GÜÇLÜ TÜRETTİ: İçtenlikle söylüyorum, “Bu gidiş uygun gidiştir, halimden mutluyum. Çocuk açıktan bayılmış, bana ne” diyen varsa AKP’ye oy versin. Çocukları üşüdüğü için ellerine saç kurutma makinesi verip yan odada kendini asan bayana üzülmeyenler varsa gitsin AKP’ye oy versin. Geçen seneye nazaran bugün kahvaltı sofranız, akşam sofranız daha zenginse gidin verin oyunuzu, değilse vermeyin. Kâfi yahu. Her iktidar Türkiye’de varlıklı türetti, her iktidar. Bunlar da türetti. Eski iktidarların türettiği zenginler İngiltere’den, Amerika’dan malikane alırdı.

7 LİRALIK KABLO İÇİN YANDAŞA 2239 LİRA ÖDENİYOR: Türkiye’de çalıp orada parlarlardı. Bunlar ne yapıyor biliyor musunuz? Mahalle satın alıyorlar, sokak satın alıyorlar. Sizden çaldılar mahalle alıyorlar, mesken değil. “Vay efendim ben sağcıyım” diye göz yumacaksanız, yetim hakkı kul hakkı var. Bizim dinimizde affedilmeyen bir şeydir kul hakkı. Maşallah adamlar yapıyor, siz de bunlara “Müslüman” diyorsunuz. Allah diyor ki “Kul hakkıyla gelme” diyor. Adam İngiltere’de mahalle kurmuş. Bu akşam herkes düşünsün, bunlar ihale yapıyor. Devlet bir işi ihale edeceği vakit çimentonun, kablonun, ipin fiyatı aşikardır. 7 lira 91 kuruş 1 metrelik kablo için yandaş müteahhide 2239 lira para ödeniyor. Meclis’te gösterdim, “araştıralım ey Meclis” dedim.

BİR ADAM OĞLU PANTOLON İSTEDİ VE ALAMADI DİYE KENDİNİ ASTI:

BAYRAM İKRAMİYESİNİ, EYT’Yİ, 3600 EK GÖSTERGEYİ EKSİK YAPTI: Hırsız mescide gitti diye hırsızlıktan aklanır mı? Bunun bir yolu var, bir. Bu idarenin değişmesi lazım. Devletin soyulmaması lazım. Yargıyı ellerine geçirmişler, bu bağı çözmek lazım. Yargıçların cübbesinde düğme olmaz, bunlar cübbeye düğme dikmişler.

O düğmeleri koparacağız, yargı bağımsız olacak. Diğer türlü olmaz. Tayyip daima eksik yaptı. Bayram ikramiyesini, 3600 ek göstergeyi, EYT’yi eksik yaptı. EYT’yi Kemal Beyefendi çıkardı kim ne derse desin. Bayram ikramiyesini Kemal Beyefendi verdi. EYT dedik, “para yok” dediler. “3600” dedik, verdiler. Demek ki oluyor. Kasada 5 kuruş yok, par alıyorlar sağdan soldan. 418 miyar dolar demek, çok büyük bir para demek. Sanıyorum 2 yıllık Türkiye’nin bütçesi ediyor. İki yıl herkese yetecek kadar para geri gelecek.

KÖTÜLÜKLERİN HESABI SORULACAK: Evvelden olmayan bütün hoşluklar artık olacak, kötülüklerin de hesabı sorulacak. Kimi seçimlerde yönetenler değişir. Bu bir rutin seçim olmadığı için, Gelecek, Saadet, Deva daima birlikte. Bu seçim olağan bir seçim olmadığı için daima birlikteler zati. Yönetenler değişecek fakat sistem de değişecek. Bu kara, soygun tertibi değişecek. Devleti ahlakla, liyakatle buluşturacağız.

SİZİN PARANIZIN HESABINI SORACAĞIZ: Milleti huzur refahla, barış ve huzurla donatacağız. Her şey ortada. 7 lira sorununu unutmayın. Devletin nasıl soyulduğunun örneği budur. Bu durum Sayıştay’ın kontrol raporlarındadır. Bunlardan hesap sormak boynumuzun borcudur. Sizin paranızın hesabını soracağız. İnşallah yeni Türkiye, bütün çocukların memnun olduğu, bütün gençlerin umutlu olduğu, bayanların güçlü olduğu, emeklilerin huzurlu olduğu bir Türkiye olacak. Buna kelam veriyoruz. “Sana söz” demişiz, durum bundan ibaret.

Kaynak: ANKA / Siyaset