Ehliyetsiz ve alkollü şoföre 4,5 yıla kadar mahpus istemi

Ehliyetsiz ve alkollü şoföre 4,5 yıla kadar mahpus istemi

İZMİR’de, ehliyetsiz ve alkollü olarak kullandığı hafif ticari araç ile Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde araştırma vazifelisi olan Dilara Aldanoğlu’nun (25) da bulunduğu motosiklete çarparak yatağa bağımlı hale gelmesine neden olan İsa Eyice (27) hakkında ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin yaralanmasına yol açma’ hatasından 4,5 yıla kadar mahpus istemiyle iddianame hazırlandı.

Kaza, 31 Aralık 2021’de, Erzene Mahallesi 10 Sokak’ta meydana geldi. Ehliyetsiz şoför İsa Eyice’nin kullandığı 35 BAF 500 plakalı hafif ticari araçla, Sude Solak’ın (22) kullandığı 35 AUD 304 plakalı motosiklet kavşakta çarpıştı. Çarpışmanın tesiriyle kaskı takılı motosiklet şoförü Solak ile gerisinde oturan ve kask takmadığı belirlenen Dilara Aldanoğlu, motosikletten fırladı. Hafif ticari aracın ön camına çarpan motosikletteki iki arkadaş yaralandı. Etraftakiler durumu, polis ve sıhhat gruplarına bildirdi. İhbar üzerine gelen sıhhat takımları, yaralı Solak ve Aldanoğlu’nu Ege Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırdı. Solak, tedavisinin akabinde taburcu edildi. Beyin travması ve buna bağlı kanama geçiren ağır yaralı Dilara Aldanoğlu, Türkan Özilhan Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Teneffüs aygıtına bağlı ve şuuru kapalı olan Aldanoğlu, 7,5 ay hastanede tedavi gördü. Aldanoğlu’nun sonrasında tedavisine meskeninde devam edilmeye başlandı. Hemşirelik eğitimi alan, mezunu olduğu Kıbrıs Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde araştırma vazifelisi olan Aldanoğlu’nun yılbaşında ailesine sürpriz yapmak için İzmir’e geldiği belirtildi. Kazadan sonra gözaltına alınıp, adliyeye sevk edilen hafif ticari araç şoförü İsa Eyice, hür bırakıldı.

KAVŞAKTA SÜRAT KESMEMİŞ, GEÇİŞ ÜSTÜNLÜĞÜ KURALINA UYMAMIŞSürücü İsa Eyice’nin işlediği bir kabahatten ötürü cezaevinde olduğu, sonrasında isimli denetim koşuluyla hür bırakıldığı öğrenildi. Kazadan sonraki süreçte ise Eyice’nin güzel halini bozduğu için tekrar tutuklandığı belirtildi. Aldanoğlu’nun ve Solak’ın bulunduğu motosiklete çarparak yaralanmalarına yol açan şoför İsa Eyice hakkında iddianame hazırlandı. Aldanoğlu’nın yatağa bağımlı hale gelmesine yol açan hafif ticari araç şoförü Eyice hakkında ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin yaralanmasına yol açma’ cürmünden 4,5 yıla kadar mahpus cezası istendi. İddianamede Şoför İsa Eyice’nin kullandığı araçla kavşakta sürat kesmeyip, ayrıyeten yola öbür bir aracın gelip, gelmediğini de denetim etmeden, geçiş üstünlüğü kuralına uymadığına dikkat çekildi.KARŞI TARAFI SUÇLAMIŞTrafik eksper raporuna nazaran de İsa Eyice’nin kazanın yaşanmasında kusurlu olduğunun belirlendiğine yer verildi. Alkol ölçüm raporuna nazaran, Eyice’nin kullandığı aracın ruhsatta ticari olarak kayıtlı olması nedeniyle 0.20 olan alkol hududunu 0.23 promil ile aştığı da belirtildi. Ayrıyeten İsa Eyice’nin savunmasında; karşı tarafın kusurlu olduğunu düşündüğünü söylediği de iddianamede yer aldı.OLASI KASITLA YARALAMADAN YARGILANSIN

Dilara Aldanoğlu’nun ailesinin avukatı Gökay Başar, “Her ne kadar iddianamede sanığın şuurlu taksirle birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma kabahatinden 4,5 yıla kadar mahpusla cezalandırılması talep edilmişse de, sanığın hareketleri ve aksiyonu yerine getirirken ki hal ve durumu nedeniyle muhtemel kastla 9 yıla kadar mahpusla cezalandırılmasını istiyoruz. Zira olay yerinde tutulan trafik kaza tespit tutanağından sanığın ehliyetinin olmadığı, olay anında yasal sona nazaran alkollü olduğu, rastgele bir fren izinin yahut sonucunu engelleme gayretinin bulunmadığı anlaşılmaktadır” dedi.


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Kadir İtina – Yeni