DİYARBAKIR, BİNGÖL VE BATMAN'DA KAR İLE DOLU TESİRLİ OLDU

DİYARBAKIR, BİNGÖL VE BATMAN’DA KAR İLE DOLU TESİRLİ OLDU

BİNGÖL’ün Karlıova ilçesi ile Batman’ın yüksek kısımlarında kar, Diyarbakır’da ise dolu yağışı tesirli oldu. Meteoroloji 13 ve 15’inci bölge müdürlüklerinin ikazlarının akabinde Bingöl‘ün Karlıova ilçesi ve Batman’da, dolu ve yüksek kısımlarda de kar yağışı tesirli oldu. Diyarbakır’da da dolu yağışı tesirli oldu. Karlıova ilçesinde tesirli olan kar yağışıyla birlikte ilçe merkezi beyaza büründü. Sabah saatlerinde tesirli olmaya başlayan yağışın akabinde Karayolları Bölge Müdürlüğü grupları Bingöl-Erzurum kara yolunda çalışma başlattı. Kar nedeniyle şarampole kayan birtakım araçlar takımların çalışmasıyla kurtarıldı. Meralara çıkarılan küçükbaş hayvanlar tekrar köylere getirildi. Yüksek kısımlarda kar kalınlığının 10 santimetreye ulaştığı belirtildi. Batman’da da sabah saatlerinde kent merkezinde tesirli olan sağanak ve dolu, yüksek kesitlerde yerini kar yağışına bıraktı. Sason ilçesinde tesirli olan yağışla kar kalınlığı 5 santimetreye kadar ulaştı. Valilik’ten yapılan açıklamada, vatandaşların kuvvetli yağmur formunda olması iddia edilen yağışlara bağlı sel, su baskını, yıldırım ve ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması istendi.

Diyarbakır’da kent merkezinde tesirli olan dolu yağışıyla yerler beyaza büründü. Meteoroloji 15’inci Bölge Müdürlüğü, yapılan son değerlendirmelere nazaran; bölgede görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların, Diyarbakır, Batman, Siirt etrafları ile Mardin’in doğu kısımlarında lokal kuvvetli (21-50 kgm2)olmasının beklendiğini belirterek, yüksek kısımlarda kuvvetli karla karışık yağmur ve kar biçiminde olmasının kestirim edildiği söz edilerek, yağışlara bağlı olarak sel, su baskını, yıldırım, lokal dolu yağışı ve ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerektiği konusunda ikazda bulundu. ÇIĞ UYARISI

Meteoroloji 13’üncü Bölge Müdürlüğü de bölgede havanın modüllü ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceğini, yağışların Adıyaman’ın kuzey kesitleri, Elazığ, Bingöl ve Tunceli etraflarında yer yer kuvvetli; yüksek kısımlarında karla karışık yağmur ve kar formunda olmasının beklendiğini söz ederek, yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ riski bulunduğundan, yetkililerin ve vatandaşların dikkatli ve önlemli olmaları gerektiği konusunda uyardı. (DHA)

Göürntü Dökümü

————————-

DİYARBAKIR

-Dolu yağışı

-Site bahçesi

-Yerde biriken dolu taneleri

-Kaldırımdan detay

-Araç içerisinden çekilen görüntü

-Genel ve ayrıntı görüntüler

Haber-Kamera Burak EMEKDİYARBAKIR,(DHA)

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Şimdiki