Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan "Milli Davamız Kıbrıs" paylaşımı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan “Milli Davamız Kıbrıs” paylaşımı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Kıbrıs Türklerinin, Kıbrıs Adası ve etrafından güç kaynaklarındaki haklarını ve menfaatlerini koruduk, müdafaaya devam ediyoruz.” tabirini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu, Twitter hesabından, “Milli Davamız Kıbrıs, Teşebbüsçü, İnsani ve Tesirli Dış Politikamız” bildirisiyle Türkiye’nin KKTC’ye olan dayanağına dair paylaşımda bulundu.

Yarım asırdır denenen federasyon tahlil modelinin artık uygun olmadığını Türkiye’nin Kıbrıs Türk tarafıyla vurguladığını belirten Çavuşoğlu, KKTC’nin “egemen eşitlik temelinde iki devletli çözüm” vizyonuna verdikleri kuvvetli takviyeye dikkati çekti.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatı’na “gözlemci üye” olarak kabul edilmesini sağladığını vurgulayarak, böylelikle KKTC’nin birinci sefer anayasal ismiyle bir milletlerarası kuruluşa kabul edildiğinin altını çizdi.

46 yıldır kapalı olan Maraş’ın KKTC’ye tekrar kazandırılması için KKTC hükümetinin Maraş açılımını da desteklediklerine işaret eden Çavuşoğlu, “Kıbrıs Türklerinin, Kıbrıs Adası ve etrafından güç kaynaklarındaki haklarını ve menfaatlerini koruduk, müdafaaya devam ediyoruz.” tabirini kullandı.

Kaynak: AA / Tuğba Altun – Aktüel