Cumhurbaşkanı Erdoğan: "MİT, DEAŞ'ın kelamda önderi Ebu Hüseyin el- Kureyşi'yi Suriye'de etkisiz hale getirdi"

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “MİT, DEAŞ’ın kelamda önderi Ebu Hüseyin el- Kureyşi’yi Suriye’de etkisiz hale getirdi”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “MİT, DEAŞ’ın kelamda başkanı Ebu Hüseyin el- Kureyşi’yi Suriye’de etkisiz hale getirdi”

ANKARA – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “MİT, DEAŞ’ın kelamda önderi Ebu Hüseyin el-Kureyşi’yi uzun müddettir takip ediyordu. Bu şahıs dün Suriye’de etkisiz hale getirildi. Terör örgütleri ile uğraşımız ayrım yapmadan devam ediyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT Türk, ATV Avrupa, Euro D, Euro Star ve Kanal 7 Avrupa ortak canlı yayınına konuk oldu.

Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirilen yayında, gazetecilerin Türkiye ve dünya gündemine ait sorularını cevaplayan Erdoğan, sıhhat durumuyla ilgili soruya, “Gayet yeterliyim. Zati o günden sonra ben meydanlarda programlarımı yaptım. Bunlardan en değerlisi Ankara programıydı. Durmadan orta vermeden yol devam ettik. Oralar bizim bir yerde güç kaynağımız oluyor. Televizyon programı yapamadık, bu akşam bu ortadan sonra birinci televizyon programını yapıyoruz” dedi.

Yurtdışı seçmeni

3 milyon 300 bin yurtdışı seçmen statüsüne sahip vatandaşın bulunduğunu kaydeden Erdoğan, “Yurtdışında 4 bin 469 sandık kurulacağını bildirdi.

Erdoğan 27 Nisan’da başlayan oy kullanma sürecinin yurtdışı temsilciklerinde 9 Mayıs’ta son bulacağını, gümrük kapılarında ise 14 Mayıs’a kadar devam edeceğini aktardı.

Vatandaşlarımın oy kullanma haklarını hızla giderecek ve vatandaşlarımız oylarını kullanabilecekleri çalışmaların yapıldığını söz eden Erdoğan, “Bize birinci yöneltilen soru yurtdışındaki vatandaşlarımızdan, ‘Biz ne vakit oy kullanma hakkına sahip olacağız?’ Ben de hiç merak etmeyin bu hakkını hızla sağlayacağız dedim. Başka hükümetler yalnızca döviz gereksinimi olduğunda yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızı hatırladılar. Biz ise onlara oy kullanma hakkını verdik” halinde konuştu.

YSK’nın gerekli altyapılarını bu mevzuda tamamladığını söyleyen Erdoğan, Türkiye’de sandık güvenliği için ne yapılıyorsa yurt dışında da yapılıyor. Her gün oylar çuvallara koyularak mühürleniyor ve büyük elçiliklere gönderilerek 6 farklı kilitli bir odaya koyuluyor. Bu kilidin anahtarları temsilcilerde bulunuyor. Biri olmadan kapı katiyen açılamıyor. Muhalefet ise işi garantiye almak için sandık güvenliği diyor” dedi.

“14 Mayıs’ta inşallah yeni bir rekor kıracağımıza inanıyorum”

Seçimlere iştirak oranının bir yılda yüzde 19’dan yüzde 36’lara daha sonra yüzde 40’lara ulaştığını söz eden Erdoğan, “2018 seçiminde bu oran yüzde 50’leri aştı. Son 21 yılda oy kullanmanın yanında daha evvel hayal edilemeyen pek çok adım attık. Teknolojinin imkanlarını kullanarak vatandaşlarımın süreçlerini elektronik ortamda kolaylaştırdık” dedi.

Pasaport harçlarını yurtdışında yaşayan vatandaşlar için yarı yarıya indirdiklerini söyleyen Erdoğan, “Türkiye’ye gelen vatandaşların araçlarını ülkemizde kullanabilme hudutlarını 2 yıla çıkardık. Muhalefet yurtdışı ile ilgili bugüne kadar ne yaptı. Biz birçok adımları attık. Vatandaşlarımız 177 merkez ile 46 gümrük kapısından oylarını kullanabilecek.

Son 21 yılda daha evvel hayal dahi edilemeyen birçok adım attık. Türkiye’ye gelen vatandaşlarımızın araçlarını sonlar içerisinde kullanabilme müddetlerini 2 yıla çıkardık.

Sandığı artık vatandaşımızın ayağına götürüyoruz. 14 Mayıs’ta inşallah yeni bir rekor kıracağımıza inanıyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Depremin yaralarının sarıldığını kaydeden Erdoğan, şunları söyledi;

“Azerbaycan ‘Bin kalıcı konut yapmak istiyorum’ dedi. Dün de onun temellerini attık. Dünyanın dört bir yanındaki vatandaşlarımız yardıma koştular. Biz bu yapılanları asla unutmayacağız. Yaralarımızı da beraberce saracağız. AFAD’ımız Kızılay’ımız bu mühlet içinde ağır bir çalışma içinde oldular. Arama kurtarma takımları ile çok düzgün bir diyaloğun içinde oldular. Alışılmış ölenlere Allah’tan rahmet, yaralılara şifa diliyorum. 14 tane köy konutunu sahiplerine teslim ettik. Bizim için değerli olan hızla buralarda kalıcı konutların yapılması. Hatay’da demir çelikten bir hastane üretimi var. Bunları da 3-6 ay ortasında bu hastaneleri de bitirerek insanımıza kazandıracağız.”

Türkiye’nin gücü arttıkça vatandaşın prestijinin da arttığını söyleyen Erdoğan, “Vatandaşlarımdan ellerindeki gücü en uygun halde kullanmalarını istirham ediyorum. 14 Mayıs bu bakımdan büyük kıymet arz ediyor. Muhalefet bizim insanımızı tanımıyor. Muhalefet, hükümetin muvaffakiyetlerini gören hiç kimseden hazzetmiyor. Bu zihniyeti milletimizin vicdanına havale ediyoruz” dedi.

Anketlerle ilgili değerlendirmede bulunan Erdoğan, “Şu anda meydanların lisanı ile konuşursak farklı bir tablo var. Meydanların lisanı derseniz hamdolsun 14 Mayıs gümbür gümbür zafere gidiyoruz. Bunlara da baktığımız vakit hamdolsun lehte bir havayı anketlerde de görüyoruz. Zelzeleden ötürü anket yapmak zorlaştı. Anketlerde de lehte bir tablo görüyoruz. Saha şu ana başkalarında bu türlü bir tablo yok. Saha da biz varız diyor arkadaşlarımız. Bu seçimde olağan biz farklı bir atak yaptık. Hepsini alana sürdük, aday yaptık. 17 18 tane bakan şu an yerde. Onlar Bay Bay Kemal üzere palavra atmıyorlar, yapılmış olanı konuşuyorlar. Giresun’da fındığa 4 dolar artırım verecekmiş. Aman Allah’ım ne palavralar. İzmir’de esiyor, gürlüyor. Artık İzmir’de diyor ki daha yeterli bir İzmir, daha güzel bir Ankara, daha yeterli bir İstanbul” diye konuştu.

Muhalefete reaksiyon gösteren Erdoğan, “Bu tıp palavralarını biliyoruz da artık İzmir’de diyor ki daha yeterli bir İzmir, Ankara, İstanbul diyor. Ben buradan yurt dışındaki kardeşlerime sesleniyorum. 4 yıldır İstanbul’u Ankara’yı siz yönetiyorsunuz daha güzel bir İstanbul’a getirebildiniz mi? Daha uygun bir Ankara getirebildiniz mi? Bunlar çöp, çukur… Ben vazifesi bunlardan aldığımda İstanbul çöptü. Ben bunlardan aldığımda Haliç’in tabanındaki çamuru naklettik. Şu anda orada çocuk parkı var. Bununla kalmadık çabucak Haliç’in kıyısında Haliç Kongre Merkezi’nin temelini attık. Bunlar kültür sanattan bahsediyor ya ne kültür sanatı ya kültür sanatı da biz yaptık. Birebir durum artık İzmir’de var. Körfez kokudan geçilmiyor. Ankara’da havalimanı var. Melih Bey’in periyodunda yapıldı, yolu belediye yaptı. Ankara havalimanına kavuştu. İzmir’de havalimanı yoktu. Adnan Menderes havalimanın yaptık. İstanbul-İzmir ortası 7 buçuk saatti 3 buçuk saatte indirdik. Yeterli bir İzmir diyorsan âlâ bir İzmir’i biz yaptık. Sağ olsun burada Binali Yıldırım’ın da çok tesiri var. Sen ne yaptın de. Benim yurtdışındaki vatandaşımın bunları bilmesi lazım.

Geçenlerde HDP’den bir temsilci konuşma yapıyor diyor ki; ‘Biz Diyanet İşleri Başkanlığını kapatacağız’, neymiş, yeni bir başkanlık kuracaklarmış. AK Parti’nin iktidar, Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olduğu bir ülkede mutlaka bu türlü bir şeyi yapmaları mümkün değil, bunlara biz gereken karşılığı veririz. Devletimiz vatandaşımızın arkasındadır” dedi.

Avrupa’daki ırkçı saldırılar

Almanya’daki İslam düşmanlığı ayrımcılığın Batı’da kanser üzere yayıldığına vurgu yapan Erdoğan, “Batı bununla yüzleşme cüretini şimdi gösteremiyor. Almanya’da 8 vatandaşımın hayatını kaybettiği NSU olayında iç rahatlatıcı bir karar çıkmadı. Alışılmış bunların biz takipçisi olacağız. Mahkemelerde takip edeceğiz, gerekirse memleketler arası mahkemelere götürecek, tazminat almaya çalışacağız. Yurtdışında Kuran’ı Kerim’ e yönelik taarruzlar attı. Bunları takip edeceğiz. Diyanet işleri Başkanlığı bir dayanışma topluluğu oluşturdu” değerlendirmesinde bulundu.

MİT’ten Suriye’de nokta operasyon

Büyük ve güçlü Türkiye’nin vatandaşları için gurur kaynağı olduğuna dikkat çeken Erdoğan, terör örgütlerini sindirdiklerini, bu gayretin Avrupa’nın güvenliğine de katkı sağladığını bildirdi. Erdoğan, “PKK/PYD ile sonuç alıcı uğraş eden tek ülke biziz NATO içerisinde. MİT, DEAŞ’ın kelamda önderi Ebu Hüseyin el- Kureyşi’yi uzun müddettir takip ediyordu. Bu şahıs dün Suriye’de etkisiz hale getirildi. Terör örgütleri ile gayretimiz ayrım yapmadan devam ediyor. ABD yapınca dünya konuşuyor. MİT bizim dönemizde memleketler arası gayret taraf bir teşkilat haline gelmiştir. Teşkilatımız ayrıyeten Amerikan ve Rus istihbarat teşkilatlarının görüşme yapacağı bir seviyeye gelmiştir. Evvelce bir Türkevi vardı biz bunu kâfi görmedik, BM’nin karşısına yeni bir Türk meskeni yaptık. Esir takasında da olan Ukrayna ve Rusya lideriler ile olan olumlu havamız Tahıl koridorunda da âlâ çalıştırdık, çalıştırmaya devam ediyoruz. Kamuda yurt dışında doğup büyüyen gençlerimizin istihdamını artıracağız. Yurt dışında yetişmiş nitelikli beyinlerin ülkemizde istihdamını sağlayacağız” dedi.

2 bin yeni personel alımı müjdesi

TTK’ya ilişkin maden ocaklarında 2 bin yeni emekçinin yaz aylarında işe başlamış olacağı muştusunu paylaşan Erdoğan, “Kardemir’e önümüzdeki aylarda 600 yeni personel alacağımızın muştusunu veriyorum. TEKNOFEST’teki iştiraki görünce coşkum, gençliğe olan inancım artıyor. TEKNOFEST’e bugün 1,9 milyon iştirak olmuş. Yarın 2,5 milyonu bulur diyorlar. TEKNOFEST gençliği gümbür gümbür geliyor. Maalesef muhalefet bu TEKNOFEST olayına hala anlayamadı. Tutturmuşlar bir şey Amerika’da birisiyle görüşmüşler. 14 -15 sene evvel görüştüm. Dedim ki Türkiye’de yatırım mı yapmak istiyorsun buyur kapımız açık. O günden bugüne ortada bu adam yok. Yapacaksan gel yap. Bay Bay Kemal diyor ki ben uçak fabrikası kuracak adamı da buldum. Senin görüştüğün adamla görüşeli oldu 15 sene. Ortada rastgele bir şey yok. Şu anda Türkiye’de Baykar var, TUSAŞ’ımız var. Hepsi şu anda üretiyor” açıklamasını yaptı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Hülya Keklik – Siyaset