Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu Bartın'da konuştu Açıklaması

Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu Bartın’da konuştu Açıklaması

Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Bizim 2 kırmızı çizgimiz var; bayrağımız ve vatanımız, nokta. Bayrağımız ve vatanımız için her türlü fedakarlığı yapar, gözümüzü kırpmadan mevte gideriz.” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun seçim çalışmaları kapsamında Bartın Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen miting, İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’nun konuşmasıyla başladı.

Daha sonra sahneye çıkan Kılıçdaroğlu, Türkiye’de kamplaşma yaratıldığını ve insanların kutuplaştığını öne sürerek, herkesin kimliğine ve inancına hürmet duyulması gerektiğini vurguladı.

“Yoksulluğun derinleştiğini ve gençlerin iş bulamadığını” tabir eden Kılıçdaroğlu, en geç 2 yıl içerisinde Suriyelileri ülkelerine göndereceklerini söyledi.

Kılıçdaroğlu, Bartın’da yaklaşık 10 bin gencin birinci defa oy kullanacağına değinerek, demokrasiden ve adaletten yana olan gençlerin bütün hayallerini gerçekleştireceklerini vadetti.

“Dünya siyaset tarihine inanılmaz bir armağan bırakacaksınız”

Kılıçdaroğlu, Türkiye’de 5 milyon 300 bin gencin birinci defa oy kullanacağına işaret ederek, şöyle konuştu:

“5 milyon 300 bin genç otoriter idaresi değiştirmek ve demokrasiden yana oy kullanmak için sandığa gittiğinde, bu ülkeye demokrasi gelecek ve sizler dünya siyaset tarihine harika bir armağan bırakacaksınız. Dünya siyaset tarihini yazanlar şunu diyecekler; ‘Türkiye’de otoriter bir idare vardı fakat o ülkenin gençleri, Mustafa Kemal’in gençleri sandığa gittiler, otoriter idaresi demokratik yollarla değiştirdiler.”

Türkiye’nin büyümeye ve kalkınmaya muhtaçlığı olduğundan bahseden Kılıçdaroğlu, kaynakların hakikat kullanılması için bütçenin sağlıklı ve dengeli planlanmasının kıymetine dikkati çekti.

Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin varlıklı bir ülke olduğunun altını çizerek, “5’li çeteye para var, yandaşlara para var. 4 yerden, 5 yerden, 6 yerden aylık alanlara para var. Emekliye gelince para yok. Para var.” dedi.

Kimsenin yoksulluğunu afişe etmeyeceklerini, toplumsal yardımlara devam edeceklerini, toplumsal devletin bayanın en büyük garantisi olacağını anlatan Kılıçdaroğlu, “Gençler size bir kelamım daha var, devlette torpili bitireceğim. KPSS’den aldığınız puana nazaran atamayı yapacağım. Hiç kaygı etmeyin.” diye konuştu.

Türkiye’de yeni bir ufku başlatarak halktan yana anlayışı hayata geçireceklerini lisana getiren Kılıçdaroğlu, Bülent Ecevit’in “ne ezen ne ezilen, insanca hakça bir düzen” söylemi mucibince hareket edeceklerini kaydetti.

Kılıçdaroğlu, milliyetçiliğinin eleştirildiğine işaret ederek, “Yok masanın altı, yok masanın üstü, yok masanın yanı, yok şunun bunun yanında… Bunların hiç birisine inanmayın, ben ne diyorsam ona inanın. Bizim 2 kırmızı çizgimiz var; bayrağımız ve vatanımız, nokta. Bayrağımız ve vatanımız için her türlü fedakarlığı yapar, gözümüzü kırpmadan vefata gideriz.” sözünü kullandı.

“Amasra’daki patlama davasını yakından takip ediyoruz”

Kavgadan uzak herkesin sevgi ve hoşluk içinde yaşadığı bir Türkiye’yi inşa edeceklerini anlatan Kılıçdaroğlu, “Kavgadan bıktık artık. Size kelamım var, 85 milyonun cumhurbaşkanı olacağım. Oy versin vermesin, hiçbir ayrım yapmadan 85 milyonun cumhurbaşkanı olacağım.” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı olarak 2 bin 400 unsurluk ortak mutabakat metni hazırladıklarını anımsatarak, ittifaktaki öteki genel liderler ile İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Liderlerinin da cumhurbaşkanı yardımcısı olacağını yineledi.

Türkiye’yi daha da zenginleştireceklerini, kaynakların daha güzel konuma getirileceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, kul hakkı yemediğini, yedirmeyeceğini söz etti.

Kılıçdaroğlu, Amasra’daki maden ocağında 14 Ekim 2022’de yaşanan ve 43 çalışanın hayatını kaybettiği patlamaya ait davayı da yakından takip ettiklerini kelamlarına ekledi.

Konuşmasının akabinde sahneye gelen 16 yaşındaki bir kız çocuğu, Kılıçdaroğlu’na yağlı boyayla yaptığı portresini ikram etti.

Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu, partisinin milletvekili adayları ve belediye liderleriyle iştirakçileri selamlayarak hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kaynak: AA / Selim Bostancı – Yeni