Çocuklarını ayakkabı boyayarak okutan esnaf 44 yıldır tıpkı yerde tezgah açıyor

Çocuklarını ayakkabı boyayarak okutan esnaf 44 yıldır tıpkı yerde tezgah açıyor

Çocuklarını ayakkabı boyayarak okutan esnaf 44 yıldır tıpkı yerde tezgah açıyor

1 Mayıs‘ı çalışarak geçiriyorlar

KIRIKKALE Kırıkkale’de ekonomik karlarını sağlamak için tezgahlarını kuran ayakkabı boyacıları ve simitçiler, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde de mesailerine devam etti. Ayakkabı boyacılığı yapan Bülent Kızgın, 44 yıldır sürdürdüğü bu meslek sayesinde ailesini geçindirdiğini ve çocuklarını da okuttuğunu söyledi.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü resmi tatil olmasına karşın çalışanlar, ekmek parası için bugün de çalışmaya devam etti. Kırıkkale’de ekonomik karlarını sağlamak için sabahın erken saatlerinde tezgahlarını açan simitçiler ve boyacılar, resmi tatilde de çalışmaya devam etti. 44 yıldır ayakkabı boyacılığı yapan 3 çocuk babası Bülent Kızgın, “Yaz kış demdim emeğimizin hakkıyla en büyüğünü üniversiteyi okuttum. Başkalarını de liseyi okuttum, ikisini evlendirdim. Allah razı olsun ayakkabısını boyattırıyor mağdur etmiyor. Emeklilik yok emeğimiz ile çalışıyoruz” dedi.

Ayakkabısını boyatan Nihat Sırışık, “Bülent’in babası da bu işi yapıyordu. En hoş bunların çıkarları. Bunları görünce birkaç maaş alanlar aklıma geliyor. Garantileri yok yağmur yağar çalışamazlar. Soğuk olur çalışamazlar. Onun için işçiler bir halde haklarını alması lazım. Ayakkabımın boyası olsa bile tekrar boyatırım. Neden biliyor musun? Ona harçlık vermek değil, alın terinin karşılığını ziyadesiyle vermek lazım” diye konuştu.

30 yıldır simitçilik yapan Cemil Yıldız ise, “Allah rahmet versin hoş kazanıyoruz. Şu meydandaki konuşmalar boşuna. İnsanları tersliğe yitiriyorlar. Hiç bir olumlu tarafı yok” tabirini kullandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Hasan Ay – İktisat