Çin'in Fuzhou Kenti, Dijital Kabiliyetlerle Donatılmış Akıllı Binalara Konut Sahipliği Yapıyor

Çin’in Fuzhou Kenti, Dijital Kabiliyetlerle Donatılmış Akıllı Binalara Konut Sahipliği Yapıyor

Çin’in Fuzhou kentindeki yüksek teknoloji bölgesinde dijital kabiliyetlerle donatılmış bir bina, kentlerin gelecekte nasıl yönetilebileceğine dair bir bakış açısı sunabilir.

Bina, elektrik kullanımını izlemek, sıcaklığı denetim etmek ve sistemdeki rastgele bir anormalliği tespit etmek için kullanılan akıllı bir işletim platformu ile donatılmış durumda.

SES 1 (Çince): ZHANG SHUN, Fujian Yapı Araştırmaları Akademisi’nde Mühendis:

“Geleneksel elektrik dağıtım teknolojisi ile karşılaştırıldığında, binanın akıllı elektrik bakım bulut platformu iş gücünden tasarruf sağlıyor ve bakım mühletini kısaltıyor. Ayrıyeten kullanıcılara elektrik kullanım tahlili raporları ve kullanıcıların ekipmanlarının şartlarına nazaran optimize edilmiş ekipman kullanım planları sunuyor. Bu da ekipman verimliliğini artırırken, güç tüketimini azaltıyor ve elektrik maliyetlerini düşürüyor.”

SES 2 (Çince): ZHENG YUEPING, Fujian Yapı Araştırmaları Akademisi’nde Mühendis:

“Burası izleme merkezi. Az evvel kuzey binasındaki 3 numaralı asansörde bir arıza tespit ettik. Asansör çalışmayı durdurdu. Lütfen denetim etmesi için bir bakım vazifelisi gönderebilir misiniz? Bu platform aracılığıyla tüm asansör sisteminin durumunu direkt görebiliyoruz. Artık asansör olağana dönmüş olmalı.”

SES 3 (Çince): ZHENG YUEPING, Fujian Yapı Araştırmaları Akademisi’nde Mühendis:

“Diyelim ki binanın bu noktasında bir yangın çıktı, sistem en uygun kaçış rotasını sağlayabilir. Çalışanlar, kısa bildiriler ve WeChat iletileri üzere çeşitli yollarla en güzel kaçış rotası hakkında bilgilendirilecek. Sistem yangını söndürmek için itfaiye takımlarına de en uygun yolu gösterebilir.”

SES 4 (Çince): XIE ZHUWEN, Fujian Yapı Araştırmaları Akademisi’nde Yeşil Bina ve Güç Verimliliği Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı:

“Kapsamlı güç tüketimi izleme platformu, enstitümüzün son 20 yılda Fujian eyaletindeki 10 milyon metrekareden fazla kamu binası alanında gerçekleştirdiği güç tasarrufu çalışmalarına dayanan bir uygulama.

Nesnelerin İnterneti ve büyük data teknolojisi ile güçlendirilen bu sistem, kamu binalarının akıllı ve bilimsel idaresini gerçekleştirmemize imkan sağlıyor.”

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Fuzhou’dan bildiriyor.

(XHTV)

Kaynak: Xinhua / Aktüel