Çin'de 1 Mayıs Tatilinde Seyahat Patlaması Yaşanıyor

Çin’de 1 Mayıs Tatilinde Seyahat Patlaması Yaşanıyor

Çin, ülkenin Kovid-19 müdahale tedbirlerini optimize etmesinden bu yana birinci kere 1 Mayıs tatilinde bir seyahat patlamasına şahit oluyor. Bu yıl ülkedeki 1 Mayıs tatili 5 gün sürecek.

Online seyahat acentesi Trip.com Group’un son datalarına nazaran, bu yıl 29 Nisan’da başlayan tatil için yurt içi seyahat rezervasyonları geçen yıla nazaran yüzde 700’den fazla arttı.

Çin’in başşehri Beijing, tarihi ve kültürel bir kent olarak elbet en tanınan turistik yerlerden biri pozisyonunda. Beijing bu yıl, kentin antik kalıntılarını, kraliyet bahçelerini, parklarını, müzelerini ve Olimpiyat Oyunları ile Kış Olimpiyatları yerlerini öne çıkaran 16 turizm rotası önerdi.

Bund, Doğu’nun İncisi Kulesi ve Shanghai Disney Resort’a konut sahipliği yapan Shanghai da birçok çevrimiçi seyahat platformu tarafından En Güzel 10 rota ortasında gösteriliyor.

Çin’in 3.100 yılı aşkın bir geçmişe sahip Xi’an kenti ise Terracotta Savaşçıları’na, Weiyang Sarayı’na ve Ming Hanedanlığı’nın (1368-1644) antik kent duvarına mesken sahipliği yapıyor.

UNESCO dünya mirası listesinde yer alan ve 2.700 yıllık bir geçmişe sahip olan Pingyao kenti, Çin’in en güzel korunmuş antik duvarlı kentlerinden biri pozisyonunda. Kentte 300’den fazla kültürel eser ve yaklaşık 4.000 klasik bina bulunuyor.

Tatil coşkusu kapsamında otel fiyatlarındaki artışları dizginleyen ikonik barbeküleriyle ünlü Zibo kenti, turist dostu siyasetler uygulayarak Çin’de turistlerin en uğrak noktası haline geldi.

Guangzhou, Chongqing ve Sanya üzere kentler de turistler ortasında epey tanınan pozisyonlar.

Çin’de 1 Mayıs tatili kapsamında 27 Nisan ila 4 Mayıs ortasında demiryoluyla yurtiçi seyahatler için 120 milyon civarında koltuk ayrılması bekleniyor. Bu da 2019 yılına nazaran yüzde 20’lik bir artışa işaret ediyor. Öte yandan, tatil için yapılan uçuş rezervasyonlarının sayısı 2019’da tıpkı tatil sırasında kaydedilen düzeye muadil olan 6 milyonu aştı.

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Beijing’den bildiriyor.(XHTV)

Kaynak: Xinhua / Aktüel