Çin, 940 vatandaşını savaş gemileriyle Sudan'dan tahliye etti

Çin, 940 vatandaşını savaş gemileriyle Sudan’dan tahliye etti

Çin, ordu ile milis güçleri ortasında silahlı çatışmaların yaşandığı Sudan‘dan 940 vatandaşını savaş gemileriyle tahliye ettiğini bildirdi.

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Tan Kıfey, yaptığı açıklamada, Çin Halk Kurtuluş Ordusu Donanmasına ilişkin iki geminin, 26-29 Nisan’da 940 Çin vatandaşını Suudi Arabistan’ın Cidde Limanı’na ulaştırdığını belirtti.

Sözcü Tan, gemilerin bu seferlerde ayrıyeten diğer ülke asıllı 231 vatandaşın tahliyesini de sağladığını kaydetti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, 27 Nisan’da yaptığı açıklamada, toplam 1300 Çin vatandaşının ülkeden tahliye edildiğini, bunların bir kısmının savaş gemileriyle, bir kısmının da başka yollarla ülkeden çıkarıldığını bildirmişti.

Başkent Hartum’da hala Çin vatandaşlarının bulunduğunu aktaran Sözcü Mao, ülkedeki durumu yakından izlediklerini, gerektiği halde yardım etmeye hazır olduklarını tabir etmişti.

Sudan‘da ordu ile HDK ortasındaki çatışmalar

Sudan‘ın başşehri Hartum ve öteki kentlerde 15 Nisan sabahı Sudan ordusu ile “Hızlı Takviye Kuvvetleri” (HDK) ismi verilen milis güçleri ortasında silahlı çatışmalar başlamıştı.

Ordu ile HDK ortasında milis güçlerin sistemli orduya katılmasını öngören askeri güvenlik ıslahatı konusunda son birkaç aydır yaşanan uyuşmazlık, sıcak çatışmaya dönüşmüştü.

Kaynak: AA / Emre Aytekin – Yeni