CHP Genel Lider Yardımcısı Faik Öztrak: 'Önümüzdeki seçim iki anlayış ortasında olacak'

CHP Genel Lider Yardımcısı Faik Öztrak: ‘Önümüzdeki seçim iki anlayış ortasında olacak’

ZEHRA DEĞİRMENCİ / SİBEL KAHRAMAN

CHP Genel Lider Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Bursa‘da CHP Nilüfer İlçe Başkanlığı binasının açılış merasiminde; “Millete söyleyecek kelamı kalmayanlar miting meydanlarında on parmaklarında on kara, bizlere sürmeye kalktı. Muhalefetin söylemediğini, yapmadığını, ‘söylediler, yaptılar’ dedi, palavra söyledi. Cami avlularında bizleri yuhalattı… Önümüzdeki seçim iki aday ortasında değil, iki anlayış ortasında olacak. Bir tarafta ‘Harun olacağız’ diye gelip Karun olanlar, öteki tarafta tevazuyla yaşayan insanlar” dedi.

CHP Nilüfer İlçe Başkanlığı bugün CHP Genel Lider Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak’ın iştirakiyle açıldı. Açılışa; GÜZEL Parti Küme Lideri İsmail Tatlıoğlu, CHP Genel Lider Yardımcısı Lale Karabıyık, CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, CHP Bursa Büyükşehir Belediye Lider Adayı Mustafa Bozbey, Nilüfer Belediye Lideri Turgay Fazilet, Mudanya Belediye Lideri Hayri Türkyılmaz, CHP Bursa Vilayet Lideri Turgut Özkan, Nilüfer İlçe Lideri Fırat Yılmaz, eski Devlet Bakanı Turhan Tayan, CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, CHP Bursa milletvekili adayları katıldı.

Faik Öztrak, açılış merasiminde şunları söyledi:

“Köhnemiş, metal yorgunu, milletten kopmuş, saraylarına kapanmış şahsım hükümetini sandık yoluyla meskenine göndermemize, ucube tek kişi sistemini bitirmemize çok az bir vakit kaldı. Bundan bir asır evvel dönemin hâkim güçlerine baş tutan, Kurtuluş Savaşı’yla yalnızca kendi tarihini değil dünyanın tüm mazlum uluslarının mukadderatını değiştiren milletimiz, bir asır sonra yine tarih yazmaya hazırlanıyor. Milletimiz, halini görmeyen, sesini duymayan, kendini unutan kibir abidesini, otoriter bir idaresi sandıkta gönderecek, dünya demokrasi tarihine ismini altın harflerle yazacak. Vatan, millet hayrına büyük bir değişimin eşiğindeyiz.

“BU HÜKÜMET PANDEMİDE 5 MASKEYİ MİLLETİMİZE PARASIZ DAĞITAMADI”

Bu hükümet geçtiğimiz seçimde ‘yaparsa Erdoğan yapar’ dedi, milletimizden oy istedi. Pandemide 5 maskeyi milletimize ücretsiz dağıtamadı. Esnafın dükkanını kapattı, kendi partisine lebalep toplantılar yaptırdı. Evet, Erdoğan yapacağını yaptı. Cari açık düşecek dedi. Cari açık patladı. Dış ticaret açığı düşecek dedi. Dış ticaret açığı rekorlara koştu. Erdoğan yeniden yapacağını yaptı. Rezervler dolup taşacak dedi. Merkez Bankası’nın döviz kasası 50 milyar dolar açık verdi. Beş yıl evvel kilosu 49 lira olan eti 300 liranın üstüne, 5 lira olan soğanı 30 liraya çıkarttı. Erdoğan yapacağını yaptı. Bugün açlık sonu 9 bin 500 lira, minimum fiyat ise 8 bin 500 lira. Bu ülkede çalışanların yarısından fazlası açlık hududu altındaki fiyatla hayata tutunmaya çalışıyor. Erdoğan yapacağını yaptı. Emekçi sayımız 98 ülkenin nüfusunu aştı. Erdoğan yapacağını yaptı.

“İNSANLAR ENKAZ ALTINDA ‘DEVLET NEREDE’ DİYEREK ÖLDÜ”

Çalışmayan yoksul fakat çalışan da yoksul. Bu ucube rejim, bu milleti bu hale getirdi. Millet hayat pahalılığı ile işsizlik ortasında limon üzere sıkıldı. Erdoğan yapacağını yaptı. Bu ülkenin gençleri için bir konut, bir otomobil sahibi olmak artık hayal oldu. Erdoğan, yapacağını yaptı. Taşı sıksa suyunu çıkaracak milyonlarca gencin meskende oturduğu, iş bulanın açlık kıymetine işe gittiği insanların yaşamadan öldüğü bir ülke olduk. Erdoğan burada da yapacağını yaptı. Bu ülkenin insanları yangın oldu, sel oldu öldü. Maden patladı öldü. Zelzele oldu öldü. Tüm bu vefatları engellemekle vazifeli hükümetin başı ‘fıtrat’ dedi, ‘kader’ dedi. Beşerler enkazların altında ‘devlet nerede’ diye bağırıp soğuktan öldü. Enkazın başına 48 saat boyunca Mehmetçiği göndermedi. Erdoğan yapacağını yaptı. Olağan hırsız cüzdanınızı, otomobilinizi, bisikletinizi çalar. Siyasi hırsız ise yüzlerdeki gülümsemeyi çalar. Saray rejimi bu ülkede insanların memnunluğunu çaldı, umudunu çaldı, gülümsemesini çaldı. Son 5 yılda Türkiye, hukukun üstünlüğü endeksinde 15 sıra, yolsuzluk algı endeksinde 20 sıra, dünya memnunluk endeksinde 43 sıra, insani özgürlük endeksinde 46 sıra birden geriledi. Saray evvel hakkı, hukuku, adaleti bitirdi. Milletin 418 milyar dolarını yandaşa peşkeş çekti. Millet buna sesini çıkarmasın diye de sopalı rejimi kurdu. Milletin yüzündeki gülümsemeyi bu türlü çaldı. Erdoğan yapacağını yaptı.

“PARAYI VATANDAŞIN CEBİNDEN ALIP YANDAN MÜTEAHHİTLERİN CEBİNE KOYDU”

Faiz nastır, günahtır dedi, 21 yılda milletin kesesinden 537 milyar doları faiz lobilerine yedirdi. Bir kuruş vermeden yapıyoruz dediği, geçilmeyen yollar ve köprüler, uçulmayan havalimanları için dolarla, avroyla verdiği garantiler karşısında 7 yılda milletin hazinesinden 12 milyar 645 milyon dolar ödedi. Bu parayla 31 tane Fatih Sultan Mehmet Köprüsü yahut 4 tane Yavuz Sultan Selim Köprüsü yahut 3 tane Atatürk Barajı yapılabilirdi. Bu parayı vatandaşın cebinden aldı, yandaş müteahhitlerin cebine koydu. Burada da Erdoğan yapacağını yaptı. Milleti unutanlar, saraylarında ‘efulilerle smoothielerle, kornişona sarılı dana rozbiflerle midelerini doldurdu. Sindirmek için de geceleri manda yoğurtlu kestane ballı tanımlarla başlarını yastığa koydular. Ondan sonra da prestijden tasarruf olmaz dediler. Erdoğan tekrar yapacağını yaptı. Millete söyleyecek kelamı kalmayanlar miting meydanlarında on parmaklarında on kara, bizlere sürmeye kalktı. Muhalefetin söylemediğini, yapmadığını, ‘söylediler, yaptılar’ dedi, palavra söyledi. Cami avlularında bizleri yuhalattı. Milletin diniyle, diyaneti ile uğraştı. Lakin şanlı kitabımız Kur’an-ı Kerim’le, ‘bakara makara’ diye dalga geçen, kul hakkı yemekten daha şimdi aklanmamış olan şürekasını da büyükelçi yapmaktan geri durmadı. Erdoğan yapacağını tekrar yaptı.

“BURSA HAKKINI ALACAK”

Önümüzdeki seçim iki aday ortasında değil, iki anlayış ortasında olacak. Bir tarafta ‘Harun olacağız’ diye gelip Karun olanlar, başka tarafta tevazuyla yaşayan insanlar… Bir tarafta milletin iffetli analarına küfredenler, bunları koruyanlar, milletin kesesinden faiz lobilerinin, dolar baronlarının, yandaş müteahhitlerin kasasına hortum bağlayanlar; öteki tarafta bu vurgunu bitirmeye kararlı, milletten çalınanları yerine koyacak namuslu dürüst kadrolar…

15 Mayıs’ta Nilüfer hakkını alacak. Bursa hakkını alacak. Türkiye hakkını alacak. Her şey çok hoş olacak. Haydi Nilüfer, haydi Bursa, haydi Türkiye, bu zulmü sandıkta birlikte bitirelim.”

Kaynak: ANKA / Siyaset