Çatışmaların mağduru Sudanlılar, taraflara barış ve diyalog daveti yaptı

Çatışmaların mağduru Sudanlılar, taraflara barış ve diyalog daveti yaptı

Ordu ile Süratli Takviye Kuvvetleri (HDK) ortasında 15 Nisan’dan bu yana süren çatışmalardan yorgun düşen Sudanlılar, bir an evvel barış ve istikrarın hakim olmasını istiyor.

AA muhabiri, Sudan‘da 16. gününe giren çatışmalarla ilgili sokağın nabzını tuttu.

Gıda, elektrik, su ve yakıt sorunu var

Başkent Hartum‘dan her gün yüzlerce kişi, otobüslerle daha inançlı bölgelere kaçarken kalanları ise besin, su, elektrik, tüp ve yakıt temini konusunda birçok külfet bekliyor.

Çatışmaların merkezi ve en çok etkilediği başşehir Hartum‘daki ana caddelerde esnaf, can güvenliği ve yağma telaşıyla kepenklerini büsbütün indirdi.

Ara sokaklarda hala açık olan birtakım bakkallarda ise besin stokları tükenmeye başladı. Fırınlarda da uzun kuyruklar göze çarpıyor.

Benzin başkentte karaborsada fahiş fiyatlardan satılıyor. Akaryakıt istasyonları çalışmıyor, birçok istasyondaki yakıt da yağmalandı.

“Halk savaş istemiyor “

Fabrika emekçisi Muhammed Musa Ebubekir, ülkedeki durumun çok makûs olduğunu, tüp ve akaryakıt bulamadıklarını, bulsalar da fiyatının çok yüksek olduğunu söyledi.

Üç gündür elektrik ve su kasveti çektiklerine ve mahalle bakkallarında rafların boşaldığına işaret eden Ebubekir, şöyle konuştu:

“Bugünden sonra durum feci olacak. Beşerler yiyecek ve içecek bulamayacak. Kardeşlerimiz (Ordu Kumandanı Orgeneral Abdulfettah) el-Burhan ve (HDK Kumandanı Muhammed Hamdan Dagalu) Hımidti’yi müzakere masasına oturmaya ve bir tahlil bulmaya çağırıyorum. Sudanlılar felaket yaşıyor. Savaşa ne gerek var? Niye savaşıyorsunuz? Halk olarak bizim için mi? İktidar koltuğu için mi? Biz halk olarak savaş istemiyoruz.”

“Hepimiz kardeşiz, tek halkız”

Adlan, suya ulaşmak için Nil Irmağı’na gittiklerini lisana getirerek, “4 gündür ne suyumuz var ne de elektrik. Ekmek de bulamıyoruz. Hartum’da da yağma olayları oluyor. Umarım durum düzelir. Hepimiz kardeşiz ve tek halkız.” formunda konuştu.

Vatandaşlardan Abdulfettah Abdulmunim de şunları söyledi:

“İki tarafı müzakereye çağırıyoruz. Ülkeyi bu durumdan kurtarmak lazım. Durum gitgide kötüleşiyor. Halk da bir şey yapamıyor. Bir taraftan ordu bir şey diyor, karşı taraftan da HDK öteki bir şey diyor. Kimin yanında duracağımızı ve ne yapacağımızı bilmiyoruz. Sonuçta ortada kaybolan halk oluyor. Perişan olan biziz. Yakında besin krizi de baş gösterecek, ne yapacağız bilmiyoruz.”

“Çatışmanın kazananı yok”

İnşaat emekçisi Ahmed Hasan da çatışmalar nedeniyle işlerin durduğunu belirterek, “Ana sorunlardan birisi de herkesin işinden gücünden olması. Çatışmanın kimseye yararı yok, kazananı yok. Sorun varsa iş de yok. Toplum olarak hepimizin birbiriyle ilişkisi var. Emekçi olsun, öğrenci olsun, tüccar olsun, savaş hepimizi etkiledi.” tabirlerini kullandı.

Sudan’da ordu ile HDK ortasındaki çatışmalar

Sudan’ın başşehri Hartum ve öbür kentlerde 15 Nisan sabahı Sudan ordusu ile HDK ortasında silahlı çatışmalar başlamıştı.

Ordu ile HDK ortasında “HDK’nin büsbütün orduya katılmasını” öngören askeri güvenlik ıslahatı konusunda son birkaç aydır yaşanan uyuşmazlık, sıcak çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Sıhhat Bakanlığı, ordu ile HDK ortasında 15 Nisan’da başlayan çatışmalarda 528 kişinin öldüğünü bildirmişti.

Sudan Tabipler Sendikası ise bugüne kadar çatışmalarda 425 sivilin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Kaynak: AA / Ömer Fazilet – Yeni