Çanakkale 2023 milletvekili sayısı kaç? Çanakkale toplam kaç vekil çıkarma hakkı var?

Çanakkale 2023 milletvekili sayısı kaç? Çanakkale toplam kaç vekil çıkarma hakkı var?

Aylardır süren seçim maratonunda sona gelindi. Adaylar seçim çalışmalarını tamamlayıp sonuçları beklemeye geçerken vatandaşlar da ekranları başında seçim sonuçlarını takip etmeye başladı. Çanakkale sakinleri de kendi oy bölgelerinde kimin kazandığını araştırdı. Pekala, Çanakkale 2023 vekil sayısı kaç? Çanakkale toplam kaç milletvekili çıkarma hakkı var?

CUMURBAŞKANLIĞI SEÇİM SİSTEMİ NEDİR?

Cumhurbaşkanı adayının, seçilebilmesi için geçerli oyların salt çoğunluğunu alması (en az yüzde 50 oran + 1 oy) gereken iki turlu sistemle seçilir. Hiçbir aday salt çoğunluğu sağlayamazsa, birinci cinste en çok oy alan iki aday ortasında ikinci cins yapılır ve akabinde salt çoğunluğu alan aday seçilir. Cumhurbaşkanı, 5 yıllık misyon mühleti için direkt halk tarafından seçilir.

ÇANAKKALE 2023 VEKİL SAYISI KAÇ?

Çanakkale 2023 milletvekili sayısı D’Hondt yolu ile belirlenmektedir.

D’Hondt tekniği, Belçikalı hukukçu ve matematikçi Victor D’Hondt tarafından 1878’de tasarlanmış göreli temsil hesaplama prosedürüdür. Türkiye’de 1961’den bu yana –1965 Millet Meclisi genel seçimi ile 1966 Millet Meclisi orta seçimi dışında– bütün milletvekili genel ve orta seçimlerinde d’Hondt sistemi uygulanmıştır; günümüzde de yürürlükte olan sistem budur.

Tüm oylar sayıldıktan sonra, her parti için kısım hesaplanır. Kısım formülü şu formdadır: T/s+1

• T partinin aldığı toplam oy sayısı,

• s partinin şimdiki etaba kadar kazanmış olduğu sandalye sayısı, başlangıçta tüm partiler için 0’dır.

Hangi parti en yüksek orana sahipse, bir sonraki sandalyeyi alır ve oranları tekrar hesaplanır. Tüm sandalyeler tahsis edilene kadar süreç tekrarlanır. Bir seçim etrafında her partinin aldığı oy toplamı, sırasıyla 1’e, 2’ye, 3’e, 4’e … bölünür ve o seçim etrafının çıkaracağı milletvekili sayısına ulaşıncaya kadar bu sürece devam edilir. Elde edilen hisseler, parti farkı gözetmeksizin, büyükten küçüğe yanlışsız sıralanır. Milletvekillikleri bu sıralamaya nazaran partilere tahsis edilir.

Örnek: 7 milletvekili çıkaracak bir seçim bölgesinde A Partisi 60.000, B Partisi 25.000, C Partisi 14.000 oy almış olsun.

Bu seçim etrafından 7 milletvekili çıkacağından en yüksek 7 sayı ve bu sayının denk geldiği partiler tespit edilerek çıkarılacak milletvekillikleri bulunur. Buna nazaran yeşil ile işaretlendiği üzere A partisi 4, B partisi 2 ve C partisi 1 milletvekili çıkarır.