Çağdaşlaştırılan Pazarkule Hudut Kapısı açılıyor

Çağdaşlaştırılan Pazarkule Hudut Kapısı açılıyor

Edirne‘den Yunanistan’a açılan Pazarkule Hudut Kapısı’nda yapılan modernizasyon çalışmaları ile süreçler hızlanırken, kente gelen turist sayısında da artış yaşanmaya başladı.

Pazarkule Hudut Kapısı’nda yapılan modernizasyon çalışmaları çerçevesinde tek olan peron sayısı, 3 giriş 3 çıkış olmak üzere 6 perona çıkarıldı. 4 bin 300 metrekare olan gümrük alanı da 22 bin metrekareye kadar genişletildi. Böylelikle hem süreçler hızlandı hem de giriş çıkış sayıları arttı. Yaz mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte gurbetçilerin geliş dönemine yetiştirilen proje, Edirne’den yurda giriş yapan gurbetçi vatandaşlara büyük kolaylık sağlayacak.

Yaz tatilini ve yıllık müsaadelerini Türkiye’de geçirmek için yaz aylarında Edirne’den yurda giriş yapan gurbetçi vatandaşların Kapıkule Hudut Kapısı’nda sıra beklerken yaşadığı sorunun önüne geçmek ve oradaki yoğunluğu azaltmak için Pazarkule Hudut Kapısı’nda geliştirilen alternatif proje, turistleri de şad ediyor. Geçtiğimiz yıllarda gurbetçilerin geliş döneminde oluşan yoğunluk sebebiyle kentte gelmeyen Yunan ve Bulgar turistler de yapılan düzenlemenin akabinde gerek çeşitlerle gerekse kendi araçlarıyla kolay kolay alışverişe gelebilecek. Bu durumun kent iktisadına ve esnafa katkı sağlaması bekleniyor.

Pazarkule Hudut Kapısı’nda yapılan modernizasyon çalışmaları çerçevesinde yolcu salonu, X-Ray Ofisi ve KİM Müdürlüğü, Köpek Eğitim Binası ve Bakım Odası, trafo binası, kulübeler, bagaj röntgeni, PTS peronları ve Taşınabilir Röntgen kısmı de yer alıyor. Pazarkule Hudut Kapısı’nda etraf düzenleme işleri ve sistem çalışmalarının bitirilmesinin akabinde resmi açılışın gelecek günlerde yapılması bekleniyor.

“Sağlık denetimi için Edirne’ye geliyoruz”

Yunanistan’dan Pazarkule Hudut Kapısı üzerinden sık sık Edirne’ye geldiklerini söyleyen Figen Tahsin, çalışma sonrası çağdaş görünüme kavuşan gümrüğün hoş olduğunu ve süreçlerin süratli olduğunu aktardı. Edirne’ye tedavi, seyahat ve alışveriş için geldiklerini belirten Tahsin, “Sağlık denetimi için Edirne’ye geliyoruz. Gelmişken hem ciğer yiyeceğiz hem de Selimiye Camii’ni gezeceğiz. Edirne’de ciğer yemeden dönmüyoruz” dedi.

“Şimdilik güzel”

Yunanistan’ın Gümülcine kentinden geldiğini söz eden Tiryaki Hanife ise, Edirne’yi çok sevdiğini ve beğendiğini belirterek, “Hem gezmeye hem de alışveriş yapmaya geldik. Artık müsaade vakti değil, onun için geçişler hoş oluyor fakat yazın bu bu türlü olmaz” dedi. – EDİRNE

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / İktisat