Bursa yeşile bezeniyor

Bursa yeşile bezeniyor

Bursa‘da 3 milyon metrekare yeni yeşil alanı kente kazandırmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, hizmete açtığı Üçevler Parkı ile bu gayesine 1 adım daha yaklaştı.

Türkiye‘nin ismi yeşille anılan tek kenti olan Bursa‘nın yine yeşil kimliğine kavuşması için Bursa Millet Bahçesi, Vakıf Bera Kent Parkı ve Gökdere Millet Bahçesi üzere büyük ölçekli projeleri kente kazandıran Büyükşehir Belediyesi, Nilüfer ilçesine bir park daha kazandırdı. Devir sonuna kadar kente 3 milyon metrekare yeni yeşil kazandırma amacıyla projelendirilen Üçevler Parkı merasimle hizmete açıldı. Proje çerçevesinde yaklaşık 17 bin metrekare alan, yürüyüş yolları, oturma alanları, çocuk oyun alanları, spor fitness alanları, basketbol alanı, futbol alanı ve kafeterya ile tam bir sağlıklı hayat alanına dönüştürüldü. Kent mobilyalarıyla donatılan Üçevler Parkı, ağaçlandırma ve peyzaj çalışmalarıyla bölge halkının nefes alabileceği değerli bir buluşma noktası oldu. Nilüfer’e bedel katan Üçevler Parkı, AK Parti Genel Lider Yardımcısı Efkan Ala’nın da katıldığı coşkulu bir merasimle hizmete açıldı.

Yeşil en çok Bursa’ya yakışıyor

Törende konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, herkesin Bursa’dan ‘Yeşil Bursa’ diye bahsettiğini, lakin süratli endüstrileşme ve nüfus artışı ile birlikte yeşilin giderek azaldığını hatırlattı. Bursa’nın nitelikli yeşil alanlara gereksinimi olduğunu tabir eden Lider Aktaş, “Yeşilin en çok yakıştığı kent hiç elbet Bursa. Hiç kimse kendini kandırmasın, Bursa’da çok nitelikli, kaliteli yeşil alanlara gereksinim var. O denli 100 metrekarelik, 200 metrekarelik birkaç park yapmakla, sonra oraya kafeterya yapıp, ticari işletmeye dönüştürmekle ‘Biz Bursa’yı yeşile benzedik’ diyemezsiniz. Biz Bursa’yı yeşile bezemek için 270 dönümlük Gökdere Millet Bahçesi’ni, 270 dönümlük Vakıf Bera Kent Parkı’nı Bursa’ya kazandırdık” dedi.

Üçevler nefes alacak

Üçevler Mahallesi’nde de halkın nefes alacağı bir alana gereksinim olduğunu hatırlatan Lider Aktaş, “Muhtarımız da bu mevzunun ısrarla takipçisi oldu. Bu park alanı, vatandaşlarımızın rahatlıkla vakit geçirebileceği, çocuklarımızın inançla oynayabileceği ve ailelerin bir ortaya gelebileceği bir yer oldu. 9 bin metrekaresi yeşil alan olan 17 bin metrekarelik parkımız, yürüyüş yolu, piknik ve oturma alanları, çocuk oyun alanları, spor/fitness alanları, basketbol ve futbol alanıyla her yaşa ve her kesite hitap eden bir yapıda tasarlandı. Kafeteryayı da birkaç güne kadar tamamlıyoruz. Bilhassa buradaki gençler ve çocuklardan bir ricam var. Biz bunları kendi cebimizdeki paralarla yapmıyoruz. Anne ve babalarınızın tertemiz vergileriyle, devletimizin bize verdiği katkılarla yapıyoruz. Hasebiyle konutunuzdaki televizyon üzere bilgisayar ve mobilya üzere yani kendi malınız üzere sahip çıkın. Parkımız Üçevler’e, Nilüfer’e iyi olsun” diye konuştu.

Başkan Aktaş, bölge halkının okul talebi üzerine, Ulusal Eğitimin yerle ilgili araştırmaları olduğunu fakat ilçe belediyesi tarafından yer gösterilmesi halinde okulu Büyükşehir Belediyesi olarak yapacaklarının da kelamını verdi.

AK Parti Genel Lider Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala da, çocukların ve gençlerin yararlanacağı toplumsal yerleri mahallelere kazandıran Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş’a teşekkür etti. 20 yıldır savunma sanayiinden doğal kaynakların yeryüzüne çıkarılmasına, üretimden ihracata kadar birçok hususta Türkiye’nin dünyaya örnek çalışmaları olduğunu söz eden Ala, “Bazıları yüz çalışır, on konuşur. Kimileri on çalışır, yüz konuşur. Milletimizin çalışanları çok düzgün bildiğini de biliyorum. Zira çalışanları 20 yıldır ayakta tutuyorsunuz. Tüm halkımıza şükranlarımızı sunuyorum. Bizler muhtaçlık duyulan her hizmeti halkın ayağına götürmeyi misyon biliriz. Gece gündüz çalışmayı da Hakk’a hizmet görürüz. Bizler sizin hizmetinizdeyiz. Bu hoş yer çocuklarımıza, gençlerimize güzel olsun. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Üçever Mahallesi Muhtarı Sibel Uzun da mahallenin değerli bir eksiğinin giderilmesi nedeniyle Lider Aktaş ve grubuna teşekkür etti.

Açılış merasiminin akabinde parkı hizmete açan Lider Aktaş ve AK Parti Genel Lider Yardımcısı Efkan Ala, parktaki vatandaşlarla sohbet etti, çocuklarla oyun oynadı. Lider Aktaş, Üçevler – Ertuğrulspor U11 hazırlık müsabakasının başlama vuruşunu da yaptı. – BURSA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Lokal