Bitlis Eren Üniversitesi sarsıntıda hayatını kaybeden akademisyen çiftin ismini laboratuvarlarda yaşatacak

Bitlis Eren Üniversitesi sarsıntıda hayatını kaybeden akademisyen çiftin ismini laboratuvarlarda yaşatacak

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen sarsıntılardan en çok etkilenen vilayetlerden Hatay’da hayatını kaybeden Bitlis Eren Üniversitesi (BEU) Araştırma Vazifelisi Zeynep Kurt Yıldız ile eşi Hekim Öğretim Üyesi Anıl Yıldız’ın isimleri, üniversitenin kurduğu laboratuvarlarda yaşatılacak.

Senatoda alınan kararla Yıldız çiftinin anısına, Rahva bölgesindeki Fen Edebiyat Fakültesi ile Sıhhat Meslek Yüksekokulu’nda iki laboratuvar kuruldu.

Rektör Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, yaptığı açıklamada, 6 Şubat’ta meydana gelen sarsıntılardan 11 ilin etkilendiğini belirtti.

Depremlerde 2 akademisyen ile 3 öğrencilerini kaybettiklerini Elmastaş, “Bu mevzuda sarsıntı anı ve sonrasında hocalarımız ile öğrencilerimizin aileleriyle irtibat kurduk. İrtibatımız devam ediyor. Hocalarımızı çok sevdiğimiz ve kıymet verdiğimiz hocalarımızdı. Onlar için ne yapabiliriz diye düşündük ve senato kararıyla kısa evvel karar aldık. Burada onların isimleri yaşatmak istedik ve onlar ismine laboratuvar oluşturduk. Oluşturduğumuz lisan laboratuvarına Zeynep hocamızın, öbür laboratuvara da Anıl hocamızın ismini verdik.” dedi.

Öğrencilerin aileleriyle de görüşmeye devam ettiklerini söyleyen Elmastaş, Ramazan Bayramı’nda Diyarbakır ve Adıyaman’daki öğrencilerin ailelerini ziyaret ettiklerini lisana getirdi.

Bazı öğrencilerinin de yakınlarını kaybettiğini söz eden Elmastaş, şunları kaydetti:

“Onlarla da irtibatımız var. Büyük bir afet oldu ve zelzelenin birinci gününden bugüne kadar üniversitemiz bünyesinde bulunan hocalarımızın dayanakları oldu, olmaya da devam ediyor. Bundan sonra da maddi, manevi, toplumsal, ruhsal takviyelerimiz devam edecek. Tüm öğrencilerimizin her vakit yanındayız. Zelzeleden etkilenen öğrencilerimizi de hiçbir vakit yalnız bırakmadık. Öğrencilerimize tavsiyelerimiz, eğitimlerine devam etmeleri. Sarsıntının tesirini geride bırakarak yaraları sarmak istiyoruz. Bunun geri dönüşü yok. Öğrencilerimizin bir an evvel toparlanarak eğitim, öğretimlerine geri dönmelerini istiyoruz.”

Kaynak: AA / Servet Taşdemir – Aktüel