Bayburt'ta belediyenin kurduğu fabrika hem çalışana hem çiftçiye kazandırıyor

Bayburt’ta belediyenin kurduğu fabrika hem çalışana hem çiftçiye kazandırıyor

Bayburt Belediyesinin, kente hem istihdam sağlanması hem de yörede yetişen zerzevat meyve üzere eserlerin iktisada kazandırılması maksadıyla hizmete soktuğu Bayburt Belediyesi Yöresel Eserler ve Turşu Fabrikasında, çiftçiden temin edilen zerzevat ve meyvelerle üretilen turşu, marmelat ve meyve çayları, etraf vilayetlere de gönderiliyor.

Şingah Mahallesi’nde yaklaşık bin metrekare alan üzerine konseyi fabrikada, çeşitli turşuların yanı sıra marmelat ve meyve çayları üretilerek “Bay-tat” markasıyla piyasaya sürülüyor. Üretim için gerekli zerzevat ve meyveyi tarladan satın alarak yöre çiftçisine de kazandıran fabrikanın eserleri, Bayburt‘un yanı sıra etraf vilayetlerdeki market ve bakkallarda satışa sunuluyor. Birinci etapta 73 çiftçiden alınan eserlerle 75 ton üretim yapılan fabrikada, yıllık yaklaşık 250 ton üretim hedefleniyor.

Bayburt Belediye Lideri Kararı Pekmezci, fabrikanın eserlerinin yöre halkı tarafından beğenildiğini, Erzincan, Trabzon ve Erzurum pazarından da ağır talep aldıklarını belirterek, “İlerleyen vakitte bir taraftan çalışan sayısını artırıp başka yandan da ürettiklerimizi birkaç katına çıkararak bu kente istihdam ve ekonomik manada girdi sağlamak istiyoruz.” dedi.

Başkan Pekmezci, “Yöresel Eserler Fabrikamız, çağdaş, çağdaş manada bir fabrika. Eserlerimizi ISO dokümanlı, helal sertifikalı ve halkımızın damak zevkine uygun doğal olarak üretiyoruz. Çiftçi kazanıyor, emekçi kazanıyor, Bayburt kazanıyor.” diye konuştu. – BAYBURT

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / İktisat