Balıkesir 2023 milletvekili sayısı kaç? Balıkesir toplam kaç vekil çıkarma hakkı var?

Balıkesir 2023 milletvekili sayısı kaç? Balıkesir toplam kaç vekil çıkarma hakkı var?

Aylardır süren seçim maratonunda sona gelindi. Adaylar seçim çalışmalarını tamamlayıp sonuçları beklemeye geçerken vatandaşlar da ekranları başında seçim sonuçlarını takip etmeye başladı. Balıkesir sakinleri de kendi oy bölgelerinde kimin kazandığını araştırdı. Pekala, Balıkesir 2023 vekil sayısı kaç? Balıkesir toplam kaç milletvekili çıkarma hakkı var?

CUMURBAŞKANLIĞI SEÇİM SİSTEMİ NEDİR?

Cumhurbaşkanı adayının, seçilebilmesi için geçerli oyların salt çoğunluğunu alması (en az yüzde 50 oran + 1 oy) gereken iki turlu sistemle seçilir. Hiçbir aday salt çoğunluğu sağlayamazsa, birinci tıpta en çok oy alan iki aday ortasında ikinci tıp yapılır ve akabinde salt çoğunluğu alan aday seçilir. Cumhurbaşkanı, 5 yıllık misyon müddeti için direkt halk tarafından seçilir.

BALIKESİR 2023 VEKİL SAYISI KAÇ?

Balıkesir 2023 milletvekili sayısı D’Hondt formülü ile belirlenmektedir.

D’Hondt prosedürü, Belçikalı hukukçu ve matematikçi Victor D’Hondt tarafından 1878’de tasarlanmış izafî temsil hesaplama formülüdür. Türkiye’de 1961’den bu yana –1965 Millet Meclisi genel seçimi ile 1966 Millet Meclisi orta seçimi dışında– bütün milletvekili genel ve orta seçimlerinde d’Hondt sistemi uygulanmıştır; günümüzde de yürürlükte olan sistem budur.

Tüm oylar sayıldıktan sonra, her parti için kısım hesaplanır. Kısım formülü şu haldedir: T/s+1

• T partinin aldığı toplam oy sayısı,

• s partinin şimdiki etaba kadar kazanmış olduğu sandalye sayısı, başlangıçta tüm partiler için 0’dır.

Hangi parti en yüksek orana sahipse, bir sonraki sandalyeyi alır ve oranları yine hesaplanır. Tüm sandalyeler tahsis edilene kadar süreç tekrarlanır. Bir seçim etrafında her partinin aldığı oy toplamı, sırasıyla 1’e, 2’ye, 3’e, 4’e … bölünür ve o seçim etrafının çıkaracağı milletvekili sayısına ulaşıncaya kadar bu sürece devam edilir. Elde edilen hisseler, parti farkı gözetmeksizin, büyükten küçüğe hakikat sıralanır. Milletvekillikleri bu sıralamaya nazaran partilere tahsis edilir.

Örnek: 7 milletvekili çıkaracak bir seçim bölgesinde A Partisi 60.000, B Partisi 25.000, C Partisi 14.000 oy almış olsun.

Bu seçim etrafından 7 milletvekili çıkacağından en yüksek 7 sayı ve bu sayının denk geldiği partiler tespit edilerek çıkarılacak milletvekillikleri bulunur. Buna nazaran yeşil ile işaretlendiği üzere A partisi 4, B partisi 2 ve C partisi 1 milletvekili çıkarır.