Balıkçı tekneleri limanlarına artık daha rahat girip çıkabilecek

Balıkçı tekneleri limanlarına artık daha rahat girip çıkabilecek

Trabzon‘da büyük balıkçı teknelerinin ağır olarak kullandığı Çarşıbaşı, Beşikdüzü ve Yoroz limanlarının içeresinde taban paklığı çalışması başlatıldı.

Çarşıbaşı ilçesindeki limanda taban temizleme çalışması sürerken balıkçılar bu sayede limana giriş ve çıkışları daha rahat hale geleceğini belirttiler.

Limanda taban temizleme çalışmasının geçtiğimiz yılın Eylül ayında yapıldığını fakat tekrar dolduğunu belirten balıkçılardan Ahmet Kaya, bilhassa rüzgarlı havalarda limandan çıkamadıklarını kaydetti.

Yaklaşık 40 yıldır balıkçılıkla uğraşan 54 yaşındaki Kaya, liman ağzının sığ olduğunu söz ederek “Liman ağzı sığ olduğu için balıkçı tekneleri girip çıkamadığından kum boşaltma çalışması yapılıyor. Eylül ayında boşaltılmıştı lakin tekrar doldu. Boşaltılması bizim için düzgün. Zira denize çıkamıyoruz çok kum doldu. Olağanda üst kısmına en az 150 metre mendirek olması lazım zira hava estiği vakit limandan dışarı çıkamıyoruz. Şu an büyük teknelerin bulunduğu kısmı boşaltıyorlar daha sonra da öbür kısımlarını boşaltacaklar” dedi.

Samsun Denizdibi Tarama Başmühendisliği envanterine kayıtlı tarama ve taşıma yapabilen Mimar Sinan gemisi rıhtım boyunca 50 cm olan derinlik 3 metreden başlayarak, barınak içlerine yanlışsız 5 metreye ulaşacak formda çalışma yapacak. Çalışma ile toplamda 5 bin metreküp taban materyali çıkarılması öngörülüyor. – TRABZON

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / İktisat