Bakanlar Akar ve Nebati, Kayseri'de gençlerle bir ortaya geldi

Bakanlar Akar ve Nebati, Kayseri’de gençlerle bir ortaya geldi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ulusal Savunma Bakanlığı Dijital Gösterim Merkezi’nde başarılı öğrencilerle görüştü.

Akar, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Kayseri’deki Ulusal Savunma Bakanlığı Dijital Gösterim Merkezi’ni ziyaret etti.

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki yerli ve ulusal silahları inceleyen Akar ve Nebati, daha sonra spor karşılaşmaları ve akademik alanlarda muvaffakiyet sağlayan öğrencilerle bir ortaya geldi.

Akar, Şırnak’ta şehit düşen iki asker ile Tel Abyad’da şehit olan iki polis başta olmak üzere tüm şehitlere Allah’tan rahmet, gazilere şifa dileklerini iletti.

Gençlere yapılan yatırımın ülkenin geleceğinin teminat altına alınması manasına geldiğini söz eden Akar, gençlerin eğitim ve öğretim hayatlarını muvaffakiyetle tamamlamalarının değerini lisana getirdi.

Düzenli ders çalışan, kitap okuyan öğrencilere geçmişten bu yana “inek” lakabı takıldığını belirten Akar, “Derslerini çalışıyor, kitabını okuyor, kimseye ziyanı yok fakat çabucak ‘inek’ diye damgayı vuruyorlar. Bundan vazgeçmek gerekiyor. Bizim eğitim dediğimiz mevzunun temel aracı okumak. Okuma olmadan bir yere varmamız, bilgi sahibi olmamız mümkün değil. ‘Ben bilirim’ anlayışından kurtulmamız gerekiyor.” diye konuştu.

Artık “soru çağının” yaşandığını, soru sorabilmek için de bilgi sahibi olunması gerektiğini söz eden Akar, gençlere öğrenmek için çekinmeden soru sormaları tavsiyesinde bulundu.

Yerlilik ve ulusallık vurgusu yapan Akar, “Her mevzuda yerli ve ulusal olmaya dikkat edeceğiz. İlişkin olduğumuz toplumun bedellerine sahip çıkacağız.” dedi.

Son periyotta yapılan yerli ve ulusal üretim TCG Anadolu ile Togg örneklerini veren Akar, “Bazıları bunlarda eksik buluyor, tenkitler yapıyor. Bunlar çok yanlış. Biz yaptık, bunları üretmeye başladık. Alışılmış ki bu halde kalmayacak ve gelişecek. ATAK-1 helikopterini yapmıştık artık ATAK-3’e geçtik. Her versiyon bir evvelkinden daha ileri gidecek. Bundan ötürü yerli ve ulusal olarak ürettiğimiz silahımıza, aracımıza sahip çıkmak mecburiyetinde olduğumuzu unutmayacağız.” tabirlerini kullandı.

Gençlerin “öğrenilmiş çaresizlikten” uzak durması gerektiğini, bunun için de çok okumaları, çalışmaları ve araştırmaları gerektiğini vurgulayan Akar, öğrencilerden hayallerinin peşinden koşmalarını ve hayatlarını planlamalarını istedi.

Türkiye’nin artık eski Türkiye olmadığını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde memleketler arası alanda kişilikli ve kimlikli siyasetleriyle bir özne haline geldiğini anlatan Akar, “Özellikle Balkanlarda, Kafkasya’da, Orta Doğu’da, Karadeniz bölgesinde Türkiye’nin olmadığı bir denklem yaşayamaz. Savunma, güvenlik, diplomasi, ekonomi ve toplumsal bakımdan bu türlü bir noktadayız. Bunun daha ileri gitmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Gençlerden Türkçeyi gerçek kullanmalarını, güçlü lisan bilgisine sahip olmalarını isteyen Akar, sağlam bir lisan bilgisi olmadan fikir olmadığını lisana getirdi.

“Bizim teminatımız sizlersiniz” diyen Akar, bunun için gençlerin kendilerini âlâ yetiştirmelerinin ehemmiyetine işaret etti. Gençlerden gayret etmekten asla vazgeçmemelerini de isteyen Akar, rehavete kapılmadan, artan bir şiddet ve tempoda, azim ve kararlılıkla çalışmayı sürdürmeleri tavsiyesinde bulundu.

Öğrencilerin kazandıkları muvaffakiyetleri onlardan dinleyen, sorularını yanıtlayan Akar, bir gencin, “Yerli ve ulusal imkanlarla üretilen silah ve mühimmatın sergilenmesi istihbarat tarafından tehdit oluşturuyor mu” sorusuna şu karşılığı verdi:

“Günümüzde istihbarat çok farklı bir hale geldi. Teknik hususların büyük kısmı artık herkes tarafından biliniyor. Bunların kritik noktaları dışında istihbarat konusunda bir sorun yok. Herkes herkesi biliyor ancak değerli olan bir milletin, bir kişinin, bir komutanın niyeti ve niyeti. Şu kadar silahı var lakin bununla ne yapmak istiyor, niyeti ne. Değerli olan bu.”

Bakanlar Akar ve Nebati kafede oturdu

Öte yandan Akar, gençlerle buluşması öncesinde kent merkezindeki bir alışveriş merkezinde esnafı ziyaret etti, vatandaşlarla bir ortaya geldi.

Akar, Hazine ve Maliye Bakanı Nebati ile buradaki bir kafede oturdu. Bakanlar Akar ve Nebati, buradan MSB Dijital Gösterim Merkezi’ne geçti.

Kaynak: AA / Sarp Özer – Şimdiki