Bakan Yardımcısı Yavuz: "Türkiye'de kütüphane sayısı bin 274'e ulaştı"

Bakan Yardımcısı Yavuz: “Türkiye’de kütüphane sayısı bin 274’e ulaştı”

Bakan Yardımcısı Yavuz: “Türkiye’de kütüphane sayısı bin 274’e ulaştı”

Edremit’te ESEM ve halk kütüphanesi açılışı yapıldı

VAN – Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, 2023 yılında bakanlığa bağlı olarak hizmet veren kütüphane sayısının bin 274’e ulaştığını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz iştirakiyle Van’ın merkez Edremit ilçesinde Çiçekli Daima Eğitim Merkezi ve İlçe Halk Kütüphanesinin açılışı gerçekleştirildi. Birinci olarak Edremit Belediyesince Çiçekli Mahallesi’ne kazandırılan ESEM’in açılışı yapıldı. Daha sonra Van Büyükşehir Belediyesi ve Edremit Belediyesi takviyesiyle tasarlanan 650 metrekarelik kullanım alanına sahip Edremit İlçe Halk Kütüphanesinin açılışı gerçekleştirildi. Açılış programlarında konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Yavuz, son 20 yılda çok değerli aralar kat ettiklerini belirtti. Türkiye’nin artık her alanda öncü ve dünyaya istikamet veren bir ülke olduğunu söz eden Yavuz, “Bu muvaffakiyetin temelinde; lisanımız, kültürümüz, irfanımız ve çalışma azmimiz yatıyor. Bütün bunları miras bırakacağımız çocuk ve gençlerimiz ise bizim en değerli hazinelerimizdir. Cumhurbaşkanımız bize kültürün her alanında milletimizin birikimini sahiplenme, geleneklerini, göreneklerini, kıymetlerini müdafaa ve yaşatma vazifesini verdi. Bir yandan kültürel mirasımızı ihya ederken, öbür yandan da edebiyatımızı, sanatımızı geliştiriyoruz. Kültür atılımlarımızı bir yandan kütüphaneler, müzeler, kültür merkezleri ile taçlandırırken, başka yandan tiyatro oyunları, konserler, şenlikler, konferanslarla kültürü sanatı halkımızla buluşturuyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılında 100 yeni kütüphane açma amacımıza ulaşmanın gururunu taşıyoruz. Bakanlık olarak bilhassa son yıllarda, kütüphanelerimizi yaşayan kütüphane yaklaşımıyla yapılandırıyoruz. Kütüphanelerimizi kentlerin simge yapıları olacak ve kültürel üretimini daha üst düzeye çıkartacak halde tasarlıyoruz” dedi.

“Türkiye’de kütüphane sayısı bin 274’e ulaştı”

Kütüphanelerin artık bebeklik devrinden itibaren okuma kültürünün gelişimine katkıda bulunan ilim ve irfan yuvaları olduğunu lisana getiren Yavuz, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bugün açmakta olduğumuz kütüphanemizle 2023 yılında Bakanlığımıza bağlı olarak hizmet veren kütüphane sayısı bin 274’e ulaştı. 253 halk kütüphanesini yine yapılandırdık, 68 halk kütüphanesinde de uygunlaştırma çalışmalarına devam ediyoruz. Artık vatandaşımızın olduğu her yerde kütüphane kuruyoruz. Yurt genelinde 18 bebek kütüphanesi, 10 edebiyat ve müze kütüphanesi, 11 AVM kütüphanesi, 2 gar kütüphanesi, 2 havalimanı kütüphanesi ve cezaevlerinde açtığımız 4 adalet kütüphanesini vatandaşlarımızla buluşturduk. Yerleşik kütüphane hizmetlerinden yararlanamayan kullanıcılarımıza, çağdaş araç ve gereçlerle donatılmış 75 gezici kütüphane ile ülkemizin dört bir yanında, bilhassa de sarsıntı bölgesinde hizmet veriyoruz. Van’da kütüphane yatırımlarına her vakit çok değer verdik. Doğu Anadolu Kalkınma Ajansımız tarafından onarımı yapılan eski eser tescilli Sanayi Meslek Lisesi, bakanlığımızca kütüphane olarak düzenlendi ve bildiğiniz üzere 2022 yılı başında Van Vilayet Halk Kütüphanesi olarak hizmet vermeye başladı. Van vilayetimizde ve ilçelerinde toplam 14 halk kütüphanemiz mevcut. Bunların genelini yeniledik, oburlarının yenileme çalışmaları da devam ediyor.”

“Eğitim bizim bir numaralı konumuz”

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Lider Vekili Ozan Balcı, okumaya kıymet verdiklerini belirterek, “Biz de bu bahiste çok uğraş gösteriyoruz. Devletimizin ve milletimizin imkanlarıyla çocukların ve gençlerin kitap okuma alışkanlığı kazanmalarını temenni ediyoruz. Eğitim bizim bir numaralı konumuzdur. Türkiye’de bir birincisi gerçekleştiriyoruz. 13 ilçemizde çocuk ve bebek kütüphanesi yapıyoruz. Öte yandan yeni bir vilayet halk kütüphanesi ile çocuk ve bebek kütüphanesi ihale ettik. Haziran ayında ise bir kültür merkezi kazandıracağız. Bu da eğitime çok büyük katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

Göreve geldikleri günden bu yana toplumsal belediyecilik çalışmaları çerçevesinde 40 yıldır çözülemeyen altyapı sorunu olmak üzere birçok sorunu tahlile kavuşturduklarını tabir eden Edremit Belediye Lideri İsmail Say da, “İnsan odaklı bir hizmet anlayışıyla sürdürdüğümüz hizmetlerimizde çok şükür daima birincilere imza atmanın memnunluğunu yaşadık ve yaşıyoruz. İnsan hayatının başlangıcından sona ermesine kadar hayat sürecinde öğrenmek ve eğitilmek gereksinimi vardır. Bu açıklamalar çerçevesinde belediye olarak bilhassa dezavantajlı mahalleler başta olmak üzere etüt merkezleri, kıraathaneler ve daima eğitim merkezleri başta olmak üzere geleceğimiz olan gençlerimizin bu dezavantajlı durumlarını ortadan kaldırmak gayelerimizden biri oldu. Bugüne kadar Allah’a hamdolsun 1 adet manisiz ömür merkezi, 2 daima eğitim merkezi, 1 kıraathane ve 3’de etüt merkezi olmak üzere 7 merkez açarak gençlerimizin hizmetine sunduk. 2022-2023 eğitim öğretim yılında ise Allah’a hamdolsun bugün açılışını yaptığımız ‘Çiçekli Daima Eğitim Merkezimizle’ üniversiteye hazırladığımız gençlerimizin sayısı 500’ü geçmiştir. Bu hoş hizmetleri yalnızca akademik olarak vermiyoruz. Birebir vakitte bedenen, zihnen ve fikren özgüvenleri tam bir gençlik yetiştirme azmi ve kararlığındayız” biçiminde konuştu.

Açılış programlarına Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Lider Vekili Ozan Balcı, Edremit Kaymakamı Yücel Fazilet, Edremit Belediye Lideri İsmail Say, Tuşba Belediye Lideri Salih Akman, vali yardımcıları, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yılmaz Sönmez – Şimdiki