Bakan Muş: "Karadeniz gazının üretim evresine geçildi ve sisteme entegre hale getirildi"

Bakan Muş: “Karadeniz gazının üretim evresine geçildi ve sisteme entegre hale getirildi”

Bakan Muş : “Karadeniz gazının üretim evresine geçildi ve sisteme entegre hale getirildi”

Türkiye‘nin en temel sıkıntısı güce olan bağlılığıdır, bu doğalgaz ve petroldür”

SAMSUN – Ticaret Bakanı Mehmet Muş, ” Türkiye, petrol ve doğalgazda dışa bağımlıdır. İnşallah Karadeniz gazının üretim kademesine geçildi. Sisteme entegre hale getirildi. Yavaş yavaş orayı geliştireceğiz. Yeni keşiflerde orada bekliyoruz. Türkiye‘nin yalnızca kendi muhtaçlığını karşılayacak düzeye getirdiğinde bile Türkiye‘yi artık öbür bir segmente taşıyor olacağız” dedi.

Samsun Servis Aracı İşletmeleri Esnaf Odası’na gerçekleştirdiği ziyarette sürücüler ile biraya gelen Samsun’dan AK Parti 1. Sıra Milletvekili Adayı, Ticaret Bakanı Mehmet Muş açıklamalarda bulundu. Sürücülerin taleplerini dinlediklerini ve meselelerinin tahlilleri ile ilgili elinde geleni yapacağı söyleyen Bakan Muş, “Dünyada çözülemeyecek sorun yoktur. Her sorunun bir tahlili vardır. Sizin beklediğiniz, gündeme getirdiğiniz kesinlikle ortaya girerek ilgili taraflarla bir nihayete erdirilmesi gereken bahisleriniz var. Onlarla alakalı biz elimizden geleni yapacağız. Bu çizgilerle alakalı araçların kullanımı ile alakalı problemleriniz vardı tabi onun çabucak yönetmeliğini değiştirdik. 2025’e kadar bir sorun çıkmayacak. Natürel sizde kalıcı olarak bir beklenti var. Onu alışılmış meclis ayağında çözmememiz gerekebilir. Sizin talep ettiğiniz, bir tahlile ulaşamadığınız birkaç mevzunuz var. Bunu tarafları birebir masanın etrafına oturtmakla mümkündür. Sizler toplumun hücre dediğimiz yerlerindesiniz. En kılcal kısımlarında bulunuyorsunuz. Toplumun her gündeminden haberiniz var. 2 hafta sonra sandık başına gideceğiz. Esnaf her vakit bize güçlü bir dayanak verdi. Ben Samsun’da da sizlerde bu güçlü takviyesi cumhurbaşkanımıza ve mecliste istiyorum” diye konuştu.

Türkiye‘nin en temel sorunu güce olan bağlılığı”

Bakan Muş, Türkiye‘nin yalnızca kendi gereksinimini karşılayacak enerjiyi ürettiğinde bile Türkiye‘nin öteki bir segmentte olacağını belirterek, “Ülkenin gelecek 5 yılını kesintisiz, ne yaptığı muhakkak, ne olacağı belirli bir başkanla yönetmemiz gerekiyor. Türkiye‘nin en temel sorunu güce olan bağlılığıdır. Bu doğalgaz ve petroldür. Siz akaryakıtın ÖTV yansımasını görüyorsunuz. Öteki tarafta sanayi de işletmesini görüyor. Hasebiyle Türkiye petrol ve doğalgazda dışa bağımlıdır. İnşallah Karadeniz gazının üretim kademesine geçildi. Sisteme entegre hale getirildi. Yavaş yavaş orayı geliştireceğiz. Yeni keşiflerde orada bekliyoruz. Artık biz bilhassa petrol konusunda, öteki madenler konusunda da arama faaliyetlerini ağırlaştırıyoruz. Biz bu güçte Türkiye’nin yalnızca kendi muhtaçlığını karşılayacak düzeye getirdiğinde bile Türkiye’yi artık öbür bir segmente taşıyor olacağız. Resmi Gazete’de Karadeniz’in en büyük özgür bölgesinin Samsun’da kurulacağı yayınlandı. Endüstrinin geldiği yerde sizin de işiniz artar. Üretimin olduğu yerde sizin de yoğunluğunuz artar” biçiminde konuştu.

Konuşmaların akabinde Bakan Muş sürücü esnafı ile sohbet etti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Furkan Abrek Ünal – İktisat