Bakan Muş, Azerbaycan İktisat Bakanı Cabbarov ile Samsun'da görüştü

Bakan Muş, Azerbaycan İktisat Bakanı Cabbarov ile Samsun’da görüştü

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Azerbaycan Ekonomi Bakanı Mikayıl Cabbarov ile Samsun’da bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme çerçevesinde, 1 Mart 2021’de yürürlüğe giren Türkiye-Azerbaycan Tercihli Ticaret Muahedesi’nin (TTA) kapsamının genişletilmesi gayesiyle müzakereleri tamamlanan protokol metni imzalandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya nazaran, Azerbaycan İktisat Bakanı Cabbarov’un Türkiye’ye gerçekleştireceği ziyaret kapsamında, Bakan Muş ile Samsun’da bir görüşme gerçekleştirdi. Kelam konusu görüşme çerçevesinde, 1 Mart 2021’de yürürlüğe giren Türkiye-Azerbaycan Tercihli Ticaret Mutabakatı’nın kapsamının genişletilmesi maksadıyla müzakereleri tamamlanan protokol metnine imza atıldı.

Türkiye ve Azerbaycan’ın ikili ticaret hacminin 2022 yılında, bir evvelki yıla kıyasla yüzde 28 artışla 6,4 milyar dolara ulaştığı hatırlatılan açıklamada, bu yılın birinci 3 aylık devrinde de iki ülkenin ticaret hacminin birebir artış trendini koruduğu bildirildi.

“Hedef: 150 milyon dolarlık ticaret hacmi”

Tercihli Ticaret Mutabakatı’nı genişleten protokolün oluşturacağı ek ticaret hacmi, iki ülke Cumhurbaşkanlarının belirlediği 15 milyar dolar ticaret hacmi maksadına ulaşma yolunda, değerli bir adım olacağına işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Genişletilmiş Tercihli Ticaret Muahedesi ile ek olarak karşılıklı birtakım tarım ve sanayi eserlerinde pazar açılımı sağlanmış ve iki ülke ortasında TTA kapsamındaki eserlerde toplam 150 milyon dolarlık bir ticaret hacmi yaratılmış olacak. Samsun, ülkemizin ulusal uğraşı ve ulusal ekonomimizin inşası sürecinde birçok alanda milat olmuş bir kenttir. Ticaretimize yeni bir milat getiren bu muahedenin bu kentimizde imzalanması çok değerlidir. Samsun, sahip olduğu üretim ve lojistik kabiliyetleriyle Azerbaycan ile ticaretimizde bir üs olacak, Azeri kardeşlerimiz için de bir yatırım merkezi haline gelecektir. Bundan sonraki süreçte, ülkelerimiz ortasındaki ekonomik bağların tüm taraflarıyla ele alınması sürdürülecektir. Ayrıyeten, Azerbaycan ile ticari ve ekonomik bağlarımız her alanda derinleştirilecek olup, iki ülkenin ekonomik bütünleşmesinin daha ileri düzeylere ulaştırılması ismine çalışmalarımız devam edecektir.”

Kaynak: AA / Mehtap Yılmaz Özdemir – İktisat