Bakan Murat Kurum canlı yayında soruları yanıtladı Açıklaması

Bakan Murat Kurum canlı yayında soruları yanıtladı Açıklaması

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Sayın Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz’da Bakırköy’de kahve yudumluyordu. Milletimiz o meydanlarda canını ortaya koyarken, tankların önüne siper olurken. Sayın Kılıçdaroğlu 14 Mayıs‘tan sonra da meskende kahve içmeye devam edecek.” dedi.

AK Parti İstanbul milletvekili adayı Kurum, Kanal 7’de Başşehir Kulisi programında gündeme ait soruları yanıtladı.

Milletin bunu gördüğünü anlatan Kurum, partilerine büyük bir teveccühün olduğunu söz etti.

Kurum, insanların 14 Mayıs‘ı dört gözle beklediğini lisana getirerek, “Sandığa gidelim, oyumuzu kullanalım ve 15 Mayıs sabahı kaldığımız işlere tekrar başlayalım, eser üretelim diye büyük bir teveccüh gösteriyor. Alanda muhalefeti de göremiyoruz.” dedi.

Sahada gözlemlediği kadarıyla çok farklı bir sonucun ortaya çıkacağını düşündüğünü anlatan Kurum, “Sayın Cumhurbaşkanı’mızdan yana rekor bir takviye olacak. İnsanların artık sabrı kalmamış. Yani 14 Mayıs‘ta gidip o demokrasi şöleninde sandıklara tercihini yansıtacaklar ve inşallah Sayın Cumhurbaşkanı’mıza, Cumhur İttifakımızdan yana rekor bir dayanak verecekler. İstanbul’un, Türkiye’nin yeni ve şahlanış periyodunu inşallah başlatacaklar. Bizim alanda gördüğümüz net halde bu türlü.” değerlendirmesinde bulundu.

Kurum, 81 ile 500’ü aşkın ziyaret gerçekleştirdiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

“Göğsümü gere gere geziyorum. Millete ne kelam verdiysek o kelamları teker teker tuttuk. Gittiğimiz ilçelerde muhalefetin ‘cumhurbaşkanı yardımcıları yapacağım’ diye vaat ettiği belediye liderlerinin, Kılıçdaroğlu’nun da İstanbul için verdiği kelamları de tutmadığını görüyoruz. Milletimiz yaralı. Çekmeköy’de, Büyükşehir Belediyesi kelam vermiş kavşak yapılacak diye fakat yapmamışlar. Yazı yazmışız, ‘ben yapmıyorum’ demiş. Ulaştırma Bakanlığımıza gittik, 4-5 gün evvel orada temelimizi attık. Sancaktepe’de metromuz başlatıldı. Metromuzun üzerine hafriyat dolduruldu. Vatandaşımız net bir halde söylüyor. ‘Bize kelam verdiler, yapmadılar’ diyor. Doğruyla palavraları, yapıtla hayalleri karşılaştıracaklar. 14 Mayıs bunun yarışı olacak. Yapıtların siyaseti ve öbür tarafta hayaller.”

Kurum, 125 bin konutun inşaatının devam ettiğini anlatarak, “Dünyanın neresine giderseniz gidin bu süratle bu anlayışla tekniğine uygun bu türlü yapabilecek bir ülkeyi göremezsiniz. Toplamda 650 bin konutumuzu, o bölgenin gereksinimine nazaran çalışmalarımızı yürüteceğiz. 11 vilayetimizi ayağa kaldıracağız. Acil yıkılacak binaların yüzde 85’i kaldırılmış durumda.” diye konuştu.

Kentsel Dönüşümde Yarısı Bizden Kampanyası

İstanbul’da başlatılan Kentsel Dönüşümde Yarısı Bizden Kampanyası’na ait de değerlendirmelerde bulunan Bakan Kurum, İstanbul’da 1,5 milyon riskli konutun olduğunu tespit ettiklerini anlattı.

“Bizim bilimsel araştırmalarımız ve yaşadığımız sarsıntılardan sonra İstanbul’daki vatandaşlarımızın değerli talepleri oldu. Ulaşım, zelzele ve kentsel dönüşüm, İstanbullu için en kıymetli bahisler. 26 Nisan prestijiyle müracaatlar başladı. Öncelikle binaların riskli olup olmadığının tespitini yapıyoruz. Şayet binada 3’te 2 çoğunluk sağlanmışsa, burayı dönüştürüyoruz. Yerindeki dönüşüm 200 bin konuttan fazla olursa kura çekeceğiz. Toplam 200 binini yerinde yapıyoruz, 100 binini de rezerv alanında yapıyoruz. Çıkan maliyetin yarısını da devlet karşılıyor. Maliyetinin yarısını sağlıyoruz lakin kira yardımı vergisini de kattığınızda dayanak yüzde 50’yi geçiyor. Bu, yüzyılın dönüşüm kampanyası. İstanbul’un, İstanbul tarihinin en kıymetli projelerinden biri.”

Bakan Murat Kurum, projeye 376 bin 500 bağımsız kısma tekabül eden 65 bin 500 müracaatın olduğunu söz ederek, bunun milletin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a inancının göstergesi olduğunu söyledi.

En çok müracaatın Bahçelievler’den yapıldığını lisana getiren Kurum, “Vatandaşımız hazır. Bu acıları tekrar yaşamak istemiyoruz, vatandaşımız da istemiyor. 10-15 gündür İstanbul’dayım. Her gün ya bir temel attık ya da bir açılış yaptık. Bu riskli binaların ortalama pahası 800 binle 1,5 milyon lirayı geçmez. Fakat 2+1 konutlarda kentsel dönüşüm sonrası konutun bedeli 4-5 milyon lira ediyor.” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun TOKİ iddiaları

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun TOKİ’yle ilgili açıklamalarının hatırlatılması üzerine Kurum, “Sayın Kılıçdaroğlu bizim bir tane teslim ettiğimiz TOKİ konutumuza gitmiş mi? Vatandaşımızın kederi, sorunu neymiş sordu mu? Bir tane oradaki vatandaşımızın ziyaretine gitmemiştir. Artık kalkmışlar tıpkı palavralarla iftiralarla algılarla daima yapmış oldukları işi yapıyorlar.” tabirini kullandı.

“14 Mayıs’tan sonra da konutta kahve içmeye devam edecek”

“Sayın Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz’da Bakırköy’de kahve yudumluyordu. Milletimiz o meydanlarda canını ortaya koyarken, tankların önüne siper olurken. Sayın Kılıçdaroğlu 14 Mayıs’tan sonra da meskende kahve içmeye devam edecek. Çaylarını içecekler, televizyonun karşısına geçecekler ve bizim depremzede ailelerimize teslim ettiğimiz yuvalarımızın anahtar teslim merasimlerini, Sayın Cumhurbaşkanı’mız verirken seyredecekler. 14 Mayıs’ta milletimiz, Cumhurbaşkanı’mıza, Cumhur İttifakımıza en yüksek takviyesi verecek ve bu 6’lı Masa’yı siyasi sahneden siyasetin o tozlu sayfalarına gömecektir.”

Kaynak: AA / Mehmet Yusuf Melikoğlu – Şimdiki