Bakan Kurum, Çavuşoğlu Sanayi Sitesi esnafına yeni dükkan muştusu verdi

Bakan Kurum, Çavuşoğlu Sanayi Sitesi esnafına yeni dükkan muştusu verdi

Kartal’daki Çavuşoğlu Sanayi Sitesi esnafıyla kentsel dönüşüm toplantısı yapan Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı ve AK Parti İstanbul 1’inci Bölge Milletvekili Adayı Murat Kurum, yeni dükkan muştusu verdi. Bakan Kurum, ” Tuzla‘daki hazineye ilişkin araziyi Çavuşoğlu Sanayi Sitesi’ne tahsis edeceğiz. Nasıl ki konutlarımızı Yarısı Bizden kampanyasıyla dönüştürüyorsak sanayi sitemizin de yarısını devletimiz verir, dönüştürürüz. Hiçbir hak kaybına, hiçbir mağduriyete müsaade vermeden sizleri yeni dükkanlarınıza kavuşturacağız” dedi.

Bakan Kurum, “Türkiye’yi, Türkiye’nin her kentini yeni yatırımlarla, projelerle, yapıtlarla buluşturduk. Bunlardan bir tanesi de elbet sanayi sitelerimizdir. Bakanlık olarak; ‘Yeni Sanayi Alanlarıyla Büyük Türkiye’ amacıyla bugün tüm sanayi alanlarını daha çağdaş yerlere taşıyoruz. Ankara, Trabzon, Uşak, Aksaray, Diyarbakır ve Kayseri’de eski sanayi sitelerimizi taşıdık. Esnafımızın, vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Yeniden Birinci Meskenim İş Yerim projesi kapsamında birinci etapta 10 bin sonrasında toplam 50 bin sanayi dükkanını kazandıracağız” diye konuştu.

DÖNÜŞMESİ GEREKEN RİSKLİ YAPILAR OLDUĞU TESPİT EDİLDİ

Bakan Kurum, “Hedefimiz kent merkezinden uzak alanlara bu sanayi alanlarını taşıyarak sizlerin daha rahat, daha konforlu ve trafik sorunu olmayan yerlerde mesailerini sürdürmesini sağlamaktır. Sizler yaklaşık 40 yıldır, burada bulunan 218 dükkanda çalışıyorsunuz. Kartal’ın, İstanbul’un iktisadına büyük katkı sağlıyorsunuz. 2021 yılında burada başlayan bir dönüşüm süreci var. Gruplarımız bu alandan karot alımı yaptılar ve dönüşmesi gereken riskli yapılar olduğunu tespit ettiler. Buradan kelam veriyoruz, meskenlerinize en yakın yerde bir rezerv alana sizleri taşıyacağız. Hiçbir hak kaybına, hiçbir mağduriyete müsaade vermeden sizleri yeni dükkanlarınıza kavuşturacağız” sözlerini kullandı.

SİZLERİ SÜRATLİ BİR FORMDA YENİ DÜKKANLARINIZA TAŞIYACAĞIZ

Bakan Kurum, “Sizleri yeni sanayi alanınıza taşıyacağız. Çalışmalarımız devam ediyor. Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğümüze, Ulusal Emlak Genel Müdürlüğümüze, Mekansal Planlama Genel Müdürlüğümüze gerekli talimatları verdim. Tuzla ve Kartal’da iki, üç arazi üzerinde görüşmelerimizi yaptık. En son Tuzla’daki yerde istişare etmek suretiyle kararımızı aldık. Tuzla’daki hazineye ilişkin araziyi Çavuşoğlu Sanayi Sitesi’ne tahsis edeceğiz. Nasıl ki konutlarımızı Yarısı Bizden kampanyasıyla dönüştürüyorsak sanayi sitemizi de yarısını devletimiz verir, dönüştürürüz. Hiçbir hak kaybına ve mağduriyete müsaade vermeden sizleri yeni dükkanlarınıza kavuşturalım. Sizleri süratli bir formda yeni dükkanlarınıza taşıyacağız. İnşallah bu yeni alanda esnafımız, daha inançlı, daha huzurlu, daha sıcak, daha pak bir ortamda çalışma imkanına kavuşacak. Bir ustamız, bir emekçi kardeşimiz dükkanına gittiğinde, bir kardeşimiz aracını tamire getirdiğinde; yeni sanayi sitesindeki mescitte, parklarda, yeşil alanlarda, vakit geçirecek, dinlenecek, nefes alacak. Ben şimdiden yeni sanayi sitemizin sizler, aileleriniz, esnaflarımız, İstanbul’umuz için güzel, uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

YUNUS MAHALLESİ’NDE KENTSEL DÖNÜŞÜM BAŞLIYOR

Bakan Kurum, akabinde Yunus Mahallesi’ndeki düğün salonunda vatandaşlarla bir ortaya gelerek kentsel dönüşüm toplantısı yaptı.

Burada yaptığı konuşmada Bakan Kurum, temmuz ayında kentsel dönüşüme başlanacağı muştusunu vererek şu sözleri kullandı:

“Yunus Mahallemiz 20 bin kardeşimizin yaşadığı, küçük sevecen bir mahallemiz. Mahallemizde bulunan 135 bin metrekare tapu alanına sahip bölgemizi geçmişte riskli alan ilan ettik. Mahallemizde çok sayıda sıhhatsiz yapı olması nedeniyle bu riskli alan ilanı sizlerden çok önemli teveccüh gördü. Bu alanda yüzde 81 oranında uzlaşma sağladık. Bu da dönüşümün başlaması için kâfi bir oran. Artık buradan muştusunu veriyorum. Mekansal Planlama Genel Müdürümüze talimatı verdim, imar uygulaması sürecimizi tamamladık. Tapu ve Kadastro Genel Müdürümüze talimatı verdim, buradaki her bir kardeşimizin tapuları hazırlanıyor. Pekala, projeler hazır mı? Evet, mimari projelerimizi de hazırladık, tamamladık. Yunus Mahallemizdeki riskli alanda temmuzda birinci harcımızı karıyoruz, birinci çivimizi çakıyoruz. Proje alanında sizlere ilişkin 928 mesken ve iş yeri var. Buna karşılık biz tam 2 katı yani bin 785 mesken ve iş yeri inşa edeceğiz. Allah’ın müsaadesiyle tüm konut ve iş yerlerimizi en geç 2 yıl içerisinde sizlere teslim edeceğiz. İnşallah kentsel dönüşümü milletimizin gönlünde daha da teşvik edecek. Yunus Mahallemiz için, iyi olsun, uğurlu olsun, bereketli olsun.”


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / İktisat