BAKAN DÖNMEZ: GABAR PETROL KUYULARINDAKİ BİRİNCİ DEĞERLENDİRMELER OLUMLU

BAKAN DÖNMEZ: GABAR PETROL KUYULARINDAKİ BİRİNCİ DEĞERLENDİRMELER OLUMLU

ENERJİ ve Alışılmış Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Adana ve Şırnak’ta bulunan petrol keşiflerini hatırlatarak, Gabar bölgesinde yapılan çalışmaların olumlu sonuçlar verdiğini söyledi. Bakan Dönmez, “İki ay kadar öncede orada sondaj çalışmalarına başlamıştı takımımız. An prestiji ile sondaj çalışmalarımız. kuyu kıymetlendirme çalışmalarımız tamamlanmak üzere. Birinci değerlendirmeler olumlu lakin arkadaşlardan son bilgilendirmeleri bekliyoruz” dedi.

Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, gazetecilere yaptığı açıklamada son yıllarda hem denizde hem de karada hidrokarbon arama ve araştırma çalışmalarına yoğunluk verdiklerini kaydetti. Bununla birlikte Karadeniz’de keşfedilen ve karaya bağlanan doğal gazı anımsatan Bakan Dönmez, bilhassa Gabar bölgesindeki petrol kuyularından olumlu sonuçlar aldıklarını söyledi.

‘BİZİ İZLEMEYE DEVAM EDİN’

Yeni bir müjde vermek için çalışmaların sürdüğünü söz eden Bakan Dönmez, “2020 yılında Karadeniz’de çok büyük bir keşif gerçekleştirdik. Karada da aslında aralıksız devam eden çalışmalarımız vardı. Adana’da biliyorsunuz Çukurova’da değerli bir petrol keşfi olmuştu. Akabinde da geçtiğimiz yıl Esma Çevik kuyularında 180 milyon varillik üretilebilir rezervi olan bir saha keşfetmiştik. Tekrar o vakitler hatırlarsanız Gabar bölgesinde Esma Çevik’in yakın bölgelerinde tıpkı formasyona sahip birtakım yapıların olabileceği istikametinde arkadaşlarımızın değerlendirmeleri olmuştu. Bunu da kamuoyuna paylaşmıştık. İki ay kadar öncede orada sondaj çalışmalarına başlamıştı takımımız. An prestiji ile sondaj çalışmalarımız kuyu kıymetlendirme çalışmalarımız tamamlanmak üzere. Birinci değerlendirmeler olumlu. Ancak arkadaşlardan son bilgilendirmeleri bekliyoruz. İnşallah sonuç alınca da sayın cumhurbaşkanımız bu muştuyu vatandaşımız ile paylaşacak. Bizi izlemeye devam edin” dedi. (DHA)

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Yeni