Bakan Alım: İngiltere'de 5 saat deneniyor, Türkiye'de de çalışma saatlerini yine düzenlemeliyiz

Bakan Alım: İngiltere’de 5 saat deneniyor, Türkiye’de de çalışma saatlerini yine düzenlemeliyiz

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde dikkat çeken bir ileti verdi. Haftalık 45 saat olan çalışma mühletinin kısaltılması gerektiğini belirten Alım, “Çalışma saatlerini tekrar düzenlemek zorundayız” dedi.

“EMEKÇİLERİN ÜRETTİKLERİ HİZMET KATLANARAK ARTTI”

Bilgin, açıklamasını şöyle sürdürdü; “Bu 8 saat talebinin olduğu devir hepimizin bildiği üzere sanayi çağının başladığı periyottu. Herhalde ortaya giren bu teknolojik değişimle, bu teknolojik ihtilalle personellerin, işçilerin, hizmet dalında çalışan işçilerin ürettikleri bedel, ürettikleri eser, ürettikleri hizmet katlanarak artmıştır.

“ÇALIŞMA HAYATIMIZI TEKRAR DÜZENLEMEK DURUMUNDAYIZ”

Bunun için artık günümüzde tartışılması gereken, bu 1 Mayıslarda tartışılması gereken birinci şey çalışma müddetlerinin hala sanayi çağının başlangıcında talep edilen 8 saat civarında kalması olabilir mi? Elbette açıkça olamaz. Münasebetiyle biz Türkler de çalışma hayatımızı modernize ederek çalışma müddetlerinin yine daha insani koşullarda, emeğin verimliliğini ünite verimliliğindeki artışı dikkate alarak yine düzenlemek durumundayız.”

“İNGİLTERE’DE 5 SAAT DENEMESİ YAPILIYOR”

İngiltere’de 6 saat uygulamasına geçildiğini belirten Alım, “5 saat denemesi yapılıyor. Dünyanın birçok yerinde, bu çalışmalar yapılıyor. 1 Mayıs’ta bunları düşünerek çalışma münasebetleri üzerinde tartışmamız gerekir” tabirlerini kullandı.